GLOBAL NEWS

Golden Globe Ödülleri Sahiplerini Buldu

10 Oca 2022

Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından verilen ve Oscar'ın habercisi kabul edilen Golden Globe Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 79'uncusu düzenlenen tören, kapalı kapılar ardında yapıldı. Covid-19 pandemisi sebebiyle törene hiçbir ünlü konuk davet edilmedi.

2 Bardak

Bu yıl 79’uncu kez düzenlenen Golden Globes, bir diğer adıyla Altın Küre Ödülleri kırmızı halı töreni düzenlenmeden ve basın mensupları içeri alınmadan yapıldı. Hollywood Foreign Press Association tarafından düzenlenen 2022 Altın Küre Ödülleri, Covid-19 Omicron varyantından etkilendi. Virüsün hızla yayıldığı salgın sürecinde düzenlenen törende ne ünlülerin kırmızı halı gösterisi ne de seyircisi oldu. Los Angeles’taki Beverly Hilton’da düzenlenen 2022 Altın Küre Ödülleri’ne sınırlı sayıda üye, hatırlatma dozu aşı olma, son 48 saatte negatif PCR sonucu kriterlerine göre alındı. Hollywood Yabancı Basın Birliği’nden yapılan açıklamada, kırmızı halı geçidinin yapılmayacağı, tüm davetlilerin maske ve mesafe kurallarına uyma zorunluluğu olduğu belirtilmişti. Törenin canlı ya da internetten yayınlanıp yayınlanmayacağı öncesinde açıklanmamıştı ancak hiçbir şekilde yayınlanmadı. Öte yandan 2022 Altın Küre Ödülleri’ni her zamankinden farklı kılan tek şey salgın önlemleri değil. “Oscar’ın habercisi” olarak görülen Altın Küre Ödülleri, ortaya atılan kayırmacılık suçlamaları nedeniyle bu yıl, üzerindeki ilgiyi kaybetti.

Geçtiğimiz yıl Altın Küre Ödülleri’nin adayları açıklandığında, eleştirmenlerin ve seyircinin hayran kaldığı I May Destroy You dizisi hiç adaylık kazanamazken, adaylık için bile “çok hafif” görünen Netflix dizisi Emily in Paris’in iki kategoride, Müzikal/Komedi dalında En İyi Dizi ve En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmesi büyük şaşkınlık ve öfke yaratmıştı. Los Angeles Times ortaya çıkardı ki, adaylık sürecinin arkasında çıkar ilişkileri yatıyordu. Adaylıklar açıklanmadan yaklaşık bir sene önce Emily in Paris’in yapımcıları, adayları belirleyen Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin 37 üyesini dizinin Paris’teki setine davet etmiş, onları lüks otel ve restoranlarda ağırlamıştı. Kayırmacılık skandalının yanı sıra HPFA, 20 yıldır siyahi bir üyesinin olmaması nedeniyle de ateş altına alınmıştı. 2021’deki ödül töreninden önce Laura Dern ve Dakota Johnson’ın başı çektiği bir grup, protesto metni yayınlamıştı. HFPA da eleştirilere hak verdiklerini ve eşit temsil için gerekli adımları atacaklarını açıklamıştı.

Bu yaşanan sansasyonel olayların ışığında 79. Altın Küre Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Netflix yapımı “The Power of Dog” en iyi dram filmi ödülünü alırken Jane Campion, en iyi yönetmen ödülünü aldı. Will Smith, King Richard filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu olurken Nicole Kidman da Being the Ricardos filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Steven Spielberg’in Batı Yakası Hikayesi, müzikal/komedi alanında ödülleri toplandı. Televizyon dünyasında ise ödülleri HBO’nun popüler dizisi Succession aldı. En iyi oyuncu Jeremy Strong, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü de yine aynı diziden Sarah Snook aldı. Pose dizisinde başrolde yer alan MJ Rodriguez, dram dizisinde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan ilk trans kadın oldu. Bunların dışında ise ödül alanların tam listesi şöyle:

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu- Sinema Filmi
Ariana DeBose

En İyi Animasyon Filmi
Enkanto

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Televizyon
O Yeong-su

En İyi Erkek Oyuncu (Dizi)- Müzikal/Komedi
Ted Lasso

En İyi Senaryo Altın Küre Ödülü
Kenneth Branagh

Dizi, Antoloji ya da Televizyon Filmi - En İyi Erkek Oyuncu
Michael Keaton, Dopesick

Dizi, Antoloji ya da Televizyon Filmi - En İyi Kadın Oyuncu
Kate Winslet, Mare of Easttown

En İyi Televizyon Dizisi, Müzikal veya Komedi
Hacks, HBO Max

Drama Dalında En İyi Film
The Power of the Dog

TV dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu (Dram)
Michaela Jaé
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?