pexels
DOĞAL YAŞAM

Geri Dönüşüm ve Evrensel İyileşme

20 Ara 2021

İyileşme kavramı sadece biz insanlar veya diğer canlılar için tabir edilen bir kavram değil. Doğanın da ihtiyaç duyduğu hatta bazen bizden bile çok ihtiyaç duyduğu bir kavram. Çünkü kendi kendini yıkmasından öte insanlığı bertarafına uğrayan doğaya en büyük zarar yine insanlık tarafından veriliyor. Oysa bu evren bizim evimiz. Dünya bizim yuvamız. Bu nedenle geri dönüşüm bir seçim değil evrensel iyileşme için bir artık bir zorunluluk…

pexels
Canınız yandığında veya sevdiğiniz birinin canı yandığında ne yaparsınız? Elbette can acısını en aza indirmek için elinizden geleni yapar, var gücünüzle o acıyı dindirmek için çareler ararsınız. Canınızı yakan kişilere iyileşirken zarar vermezsiniz belki ama kimi zaman iyileşmek için bazılarının istemeden veya bilmeden de olsa canını yakmış olursunuz. Bir şekilde iyileşeceksinizdir, yeniden ayağa kalkmak için yeniden kendinizi var etmek için çabalayacaksınızdır.

İşte evren de böyle. Biz kimi zaman bilmeden kimi zaman da bile isteye canını yakarız, zarar verir, kaynaklarını tüketiriz. O ise tüm imkanlarıyla seferber olur yaşamımız için; oksijeniyle hayat verir, doğal güzellikleriyle ruhumuzu dinginleştirir, kucak açar bize. Fakat tükettikçe tükettiğimiz, sınırlarını sonuna kadar kullandığımız bu evrenin de imkanlarının elbette bir sonu var ve hepimiz biliyoruz ki günden güne “kaynaklarım tükendi” diye alarmlar veriyor; yangınlar çıkıyor, ormanlar yok oluyor, şehirler yağmur altında kalıyor, tsunamiler kasabaları yok ediyor, küresel ısınma kuraklığı tetikliyor ve bu sorunlar artık saymakla bitmiyor.

pexels
Elimizden gelen ne varsa mücadele yükünü omuzlamamız ve üzerimize düşenleri yapmamız gereken olağanüstü zor zamanlardan geçiyoruz. İşte bu zorlukları bir nebze de olsa bireysel ve kitlesel örgütlenmelerle aşabileceğimiz birtakım yol ve yöntemler de bulunuyor. Onlardan biri; evrenin iyileşmesine yardımcı olmamızı kolaylaştıracak, onun bize kucak açtığı gibi bizim de onu düşündüğümüzü hissettirecek, gelecek nesillerin yaşam alanlarını korumamız konusunda üzerimize düşeni yapmamıza aracı olacak geri dönüşüm hikayeleri yazmak.

pexels
Peki ama nasıl? Geri dönüşüm neden bu kadar önemli?

Önemli çünkü, gerek ekonomik gerekse de sosyal faaliyetler sonucunda son kullanma tarihi geçen ve doğaya zarar veren her türlü malzeme artık atık şekilde varlığını sürdürüyor. Cam, metal, karton ve plastik gibi malzemeler dönüştürülebilir malzemeler ve atıklarımızı toplarken bunları ayırmak ve geri dönüşüm kutularına atmak oldukça hayati bir önem taşıyor.  Çünkü başka türlü geri dönüşümü mümkün dğeil. Atıkların yeniden kullanımı ancak geri dönüşümle mümkün kılınıyor. Yeniden kullanılabilen bu atıkların fiziksel veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikinci bir hammaddeye dönüştürülmesi demek daha az tüketim demek ki bu sürdürülebilirlik için evrenin iyiliği için çok önemli.

pexels
Bunu eğer bilinçli ve düzenli şekilde hayatın her alanında uygulamaya geçirmeye çalışır devamlılığını sağlayabilirsek, kaynakların aşırı tüketimini önlemek, atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak ve atık miktarını azaltmak için çok büyük bir adım atmış oluruz. İşte tüm bunlar evrensel iyileşme için küçük ama geleceğimiz için oldukça büyük adımlar. Dünyanın bize sunduğu kaynaklar tükenirken bu kaynakların sonunu getirmemek, dünyamızın varlığına destek olmak bir seçenek değil bir zorunluluğa dönüşmüş durumda. Ne kadar erken harekete geçersek bunu başarmak da bir o kadar mümkün olacak.

pexels
Sadece bugünü düşünmek değil, evrenin ve gelecek nesillerle birlikte bu evreni paylaştığımız tüm diğer canlıların da yaşam alanlarının devamı için hayati bir önem taşıyor bu davranışı sürekli kılmak. Sadece kendimizle de değil bilinçlendireceğimiz, bilgilerimizi aktarabileceğimiz çevremizdeki bir kişi bile bu farkındalığa ulaşsa eminim hepimiz için çok ama çok fazla şey değişecek…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?