GLOBAL NEWS

Geçtiğimiz Hafta Dünyada ve Türkiye’de Neler Olmuştu?

10 Oca 2022

3-9 Ocak haftası hem lokal hem de global çapta gündemin oldukça yoğun geçtiği bir haftaydı. Ekonomi, politika, kültür-sanat, spor ve tabii ki tüm dünyayı etkisi altında tutmaya devam eden pandemi ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz hafta boyunca gündemi şekillendiren haberleri sizler için bir derledik.

2 Bardak

Kazakistan Hükümeti İstifa Etti

LPG fiyatlarındaki beklenmedik artış nedeni ile ayaklanan Kazakistan halkı, iki katına çıkan akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için sokaklara döküldü. Polis ile çatışmaya giren halk, polis tarafından göz yaşartıcı gaza maruz kaldı ve bu şekilde pasifize edilmeye çalışıldı. Akaryakıt zammı nedeni ile ayaklanan yüzlerce protestocu ile başa çıkamayan hükümetin, görevinden istifa etmesi ile tüm dengeler değişti. Hükümetin istifasını kabul eden Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev, istifanın ardından geçici devlet başkanı olarak başbakan yardımcısı olan Alihan İsmailov göreve atadı.

Covid- 19 Virüsü Mutasyona Uğramaya Devam Ediyor

2019 yılının sonunda beri tüm dünyayı mesken tutan Koronavirüs, mutasyona uğramaya devam ediyor. Alfa, Beta, Delta, Gama derken tüm dünyadaki Koronavirüs vakalarında ciddi artışa neden olan Omicron varyantı ile hiper bulaşıcılık etkisi gösteren virüs, ülkelerin vaka sayılarında rekora ulaşmasına sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlere göre Delta ve Omicron varyantının birleşimi olan Deltacron varyantının, Güney Kıbrıs bölgesinde keşfedildiği duyuruldu. 

Djokovic ve Avustralya Açık Tenis Turnuvası

Geçtiğimiz haftanın başından beri her gün yeni bir gelişmenin basına yansıdığı Novak Djokovic ve Avustralya Açık’a katılım şartları, 3-9 Ocak haftasının en çok konuşulan haberleri arasındaydı. Avustralya Açık yönetiminin aldığı kararlar doğrultusunda, aşısız sporcuların turnuvaya katılamayacağının duyurulmasının ardından, aşı durumunu paylaşmamayı tercih eden Sırp tenisçi Djokovic’in, turnuvaya katılıp katılamayacağı gündem konusu olmuştu. Aşı durumunu paylaşmamak konusunda ısrarcı olan Djokovic’in, Avustralya Açık yönetiminin “tıbbi muafiyet” kararı ile turnuvaya katılım sağlayabilmesi kararlaştırılmıştı. Ekibi ile Melbourne havaalanına iniş yapan 34 yaşındaki tenisçi, ülke sınırları içerisine alınmadı ve 8 saat havaalanında bekletildi. Djokovic ve ekibinin başvurduğu vizenin tıbbi muafiyet şartlarına uygun olmadığını belirten sınır görevlileri, Djokovic ve ekibini bir net bir yargıya varılana dek bir otele yerleştirdi. Olaya dair tartışmalar sürüyor…
 

TÜİK Enflasyon Oranlarını Açıkladı

3 Ocak Pazartesi günü sabah saatler 10.00’ı gösterdiğin de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı enflasyon oranlarını açıkladı. Memuru ve emekliyi bir hayli ilgilendiren bu açıklama şunları içeriyordu. TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre enflasyonun aylık oranının yüzde 13,58 olduğu, yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranının ise yüzde 36,08 olduğu ilan edilmişti. Ciddi artışların gözlemlendiği enflasyon oranlarında tüm bunların yanı sıra 12 aylık ortalamaya göre enflasyon yüzdesinde, yüzde 19,60’lık bir artış gerçekleşmiş olduğu belirtildi.

“Kulüp” İkinci Kısmı ile Netflix’te

5 Kasım 2021 tarihinde Netflix’teki izleyicisi ile buluşan başarılı Türk yapımı Kulüp, 6 Ocak günü ikinci kısmı ile izleyicisi ile yeniden buluştu. 4 bölümlük final kısmı ile tarihi olaylara değinen Kulüp, 1955 yılında İstanbul’da yaşanan 6-7 Eylül olaylarını konu aldı. İstanbul’da yaşayan Rum azınlığına düzenlenen organize bir toplu saldırı olarak kayıtlara geçen olay, Kulüp adılı Türk dijital yapımında yeniden işlendi ve o yıllarda yaşanan bu trajik olay 2022 yılında yeniden gündeme gelmiş oldu. 

TOGG Las Vegas’ta Düzenlenen CES Fuarında 

Milli ve yerli otomobil TOGG, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) görücüye çıktı. Açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Kendimizi bir teknoloji şirketi olarak tanımlıyoruz. O nedenle teknolojideki en son yeniliklerin ve ilklerin buluşma noktası olan CES'teyiz. "Değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda telefonda yaşanan dönüşüm, bugün otomotivde yaşanıyor. Bu yarışta biz de varız. Üstelik avantajlıyız çünkü biz bu dünyanın içine doğduk” ifadelerinde bulundu.
 

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in yüzleri EURO Banknotlar Üzerinde 

Biontech aşısının geliştiricileri olarak tüm dünya çapında büyük bir üne kavuşan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, geçtiğimiz hafta oldukça sıra dışı bir haberle gündeme geldi. Avrupa Parlamentosu Milletvekili Moritz Körner, hem Covid- 19 aşısı geliştiricileri olan hem de biyoteknoloji firması BioNTech şirketinin kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in siluetlerinin Euro kâğıt paralar üzerinde olabileceği teklifini parlamentoya sundu.
 

Kılıçdaroğlu Fatih Altaylı’ya Konuştu

8 Ocak Cumartesi günü Habertürk’te gerçekleşen “Teke Tek” programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazateci ve sunucu Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. İktidarı, sandık ile birlikte göreceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Eylül ayında seçim bekliyorum” sözleriyle de gündemde bomba etkisi yarattı. 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?