SCOPE

Fregoli Sendromu: Ben, Sen ve Yine Sen

Yeryüzünde milyarlarca insan ile birlikte yaşıyoruz. Üstelik kimisiyle aynı toprakları, caddeleri, sokakları paylaşıyor ve birçok kez karşılaşıyoruz. Günlük hayatımız içerisinde karşı karşıya geldiğimiz, teğet geçtiğimiz, temas ettiğimiz veya bir şekilde iletişim kurduğumuz insan sayısını saymamız, aklımızda tutmamız veya tahmin etmemiz mümkün olmayacaktır. Zira, bizimle aynı yolda yürüyüp aynı havayı soluyan o insanların varlığına öyle alışkınız ki çoğu zaman bunların birçoğunu fark etmiyoruz bile. Oysa tanımıyor olmamıza rağmen anlarımıza, anılarımıza sığdırdığımız milyonlarca farklı sima bulunuyor. Şimdi etrafınıza bir bakının ve çevrenizdeki tüm yüzlerin aynı olduğunu hayal edin. Cinsiyet, yaş, boy farkı gözetmeden, herkes aynı insanmış da garip bir illüzyonun içerisinde kandırılan tarafmışsınız gibi… Düşüncesi, kısa ve basit bir hayali bile oldukça korkunç geliyor, öyle değil mi? Az önce gözünüzde canlandırdığını bu küçük senaryoyu gerçek hayatta bizzat yaşayanların olduğunu söylesek? Ah, aynen öyle sevgili okurlar; daha neler duyacağız biz kim bilir...

Yayın Tarihi :26 Ağu 2021
Süre :1.5 Bardak
Bugüne kadar yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen, sosyal hayatı bizlere zehreden ve tüm o ihtişamlı beklentileri bir kenara bırakıp yalnızca normal olmanın hayalini kurduran birçok psikolojik rahatsızlık tanıdık. Bunların birçoğunun akıl almaz hezeyanlar doğrultusunda kendini gösteriyor olduğunu biliyoruz. Üstelik bu hezeyanlar o kadar inandırıcı ki en nihayetinde bunu yaşayan insanlara inanmayan bizlerde bir problem olup olmadığını sorgulamamak elde değil doğrusu. Bugün bahsedeceğimiz hastalık ise diğerlerinden biraz farklı, zira bu sendroma sahip insanların kendilerini bir hayli yalnız hissedeceğini düşünüyoruz.

Fregoli, bir diğer bilinen adıyla Binbir Surat sendromu, ilk olarak 1927 yılında bir tiyatro salonundan ortaya çıkıyor. Nasıl mı? Şöyle ki; dönemin parlayan İtalyan sahne yıldızlarından biri olan ve sendroma adını veren Leopoldo Fregoli, oyunlarını tek başına canlandırmayı tercih eden bir sanatçıydı. Haliyle sahnede sürekli kılık değiştiriyor ve bir oyun boyunca yüzlerce farklı karaktere bürünüyordu. En hızlı ve en yaratıcı sanatçı başlığı altında Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdiği söylenen Fregoli, ismini başka kitaplara farklı başlıklar altında da yazdırıyor; ancak oldukça tehlikeli bir sendromun başkahramanı ve adı olarak… Söylenenlere göre Fregoli’nin sahnesini izleyen 27 yaşındaki bir kadın, oyunun ardından gittiği her mekanda, baktığı her yerde sanatçıyı gördüğünü ve adamın kendisini takip ettiğini iddia ediyor. Sahnede durmadan kılık değiştiren sanatçıdan bir hayli etkilenen kadın, ilk Fregoli sendromu vakası olarak kayıtlara geçiyor; Leopoldo Fregoli de tarihe...

Sendrom, etkisi altına aldığı insanı birçok yönden yıkıma götüren bir hastalık olarak biliniyor. Bu sendroma sahip insanlar, tanıdıkları insanların sokaktakilerin kılığına girerek çevrelerinde dolandığından şüpheleniyorlar. O meşhur “nereye baksam seni görüyorum” sözlerinin gerçeğe dönüşmüş hali olarak da tanımlayabileceğimiz sendromun, genel olarak tanıdıkları birini takıntı haline getiren insanlarda ortaya çıktığı gözlemleniyor. Gerçekten de nereye baksalar o insanı görüyor, alakasız herkesi o sanıyorlar. Uzun lafın kısası, gördükleri herkesin aslında aynı insan olduğuna inanıyorlar. Birbiriyle tıpatıp aynı görünüme sahip yüzlerce ağaçtan oluşan karanlık bir ormanın içerisinde kaybolmak gibi, kişi yolunu bulmaya çalışsa da baktığı her yerde aynı ağacı görüyor ve dolayısıyla bir çıkış yolu bulamıyor.
Yürüdüğünüz yollarda, ayak bastığınız sokaklarda karşılaştığınız, temas ettiğiniz, burun buruna geldiğiniz veya teğet geçtiğiniz her simanın aynı olduğunu düşünün. Sürekli olarak kılık değiştirip karşınıza çıkan ve hayatınızın her köşesinde sizi takip eden bir insanın olduğunu, koskoca dünyada bir tek sizin ve o insanın yaşadığı algısının nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz?
Yukarı Kaydır