Önümüzdeki 5 gün boyunca
SEYAHAT

Fransa’dan Amerika’ya Hediye: Özgürlük Heykeli

05 Oca 2022

Bir heykel düşünün ki, 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi, özgürlüğün de sesi olmaya devam ediyor. Dünyanın en bilinen anıtlarından biri olan Özgürlük Heykeli, heybetli görüntüsünün ardında çok fazla sır saklarken, geçmişin de izlerini taşıyor. Hadi o halde birlikte bakıyoruz.

Bundan yaklaşık 136 yıl önce hediye olarak yapılıyor Özgürlük Heykeli. Yanlış duymadınız, kendisi Fransa’dan Amerika’ya “ufak” bir hediye. Daha önce bu denli devasa bir hediye almadıysanız hayal edememekte haklı olabilirsiniz; ancak arkasında yatan anlamlı sebebi duyunca siz de hak vereceksiniz. Hikâye 1886 yılından da geriye, yaklaşık 100 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Amerika Bağımsızlık Bildirgesi bütün insanların eşit yaratıldıklarına vurgu yaptığında, Amerikan halkı yüzyıllar süren esaretin meyvelerini topluyordu. Onca savaş, ölüm, yıkım, işkence ve daha nicesi bu süreçte yaşanmış ve en nihayetinde kazanan özgürlük olmuştu. Bu sürecin tek mimarı Amerika halkı değildi, Fransızlar da bu savaşta eşitliğin peşinden koşmuş, esaret süren bir halka yardım etmişti. Bundan sonra birbirinin arkasını kollayan, yardımına koşan, düştüğünde kaldıran iki dost halkı temsil edeceklerdi. 100 yıl sonraki hediye bunun en büyük göstergesiydi. 

Fransız Édouard de Laboulaye, Fransa halkından Amerika Birleşik Devletleri halkına anıtsal bir hediye sunma fikrini sunduğunda yıl 1865'ti. Fransa ve Amerika arasındaki ilişkileri canlandırmak ve hatta kuvvetlendirmek adına atılan bu adım Bağımsızlık Bildirgesi'nin de yüzüncü yıldönümüne denk geliyordu. Tahmin edeceğiniz üzere hediye Özgürlük Heykeli’ydi. Amerika'nın özgürlük ideallerini gün geçtikçe ilerletmesi ve köleliğin olumsuz etkilerinin yok olması, deyim yerindeyse canlı kanlı hayata geçmeliydi. Laboulaye’nin sesine kulan veren isim ise heykeltıraş Frédéric-Auguste Bartholdi oldu. Belki de yakında tüm dünyada özgürlüğün simgesi olarak anılacak bir çalışmaya imza atacağından habersiz bir şekilde tasarıma başladı. 

Bartholdi'nin tasarımı çok fazla sembolizm içeriyordu. Bugün bile büyük bir heyecanla seyre daldığımız her bir detay fazlasıyla ince elenip sık dokundu. Dünya'ya yayılan güneş ışınlarını çağrıştıran sivri uçlarıyla ışığı temsil eden bir taç; 4 Temmuz 1776'da Romen rakamlarıyla Amerikan bağımsızlığını belirten bir tablet; köleliğin sonunu simgelemek için heykelin ayağına kırık bir kelepçe ve zincir… Bartholdi “Bir hediye verilecekse anlamlı değil, çok anlamlı olsun.” demişti. Tasarıma yardım eden ve daha önce Eyfel Kulesi’nin yapımında yer alan başka insanlar da vardı. Yaklaşık 1 milyon Frank’a mal olan kulenin inşaatı 1884'te Fransa’da tamamlandı. Peki nasıl Amerika’ya götürülecekti?

Atlantik yolculuğu başlamıştı. Heykel 350 ayrı parçaya indirilerek 214 sandığa paketlendi. Bugün heybeti gölgeler yaratan Özgürlük Heykeli gemi ile New York Limanı’na getirildi. Ne kadar değerli bir hediye olduğunu düşünebiliyor musunuz? Nihayet 28 Ekim 1886'da Başkan Grover Cleveland, binlerce seyircinin önünde Özgürlük Anıtı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Küçük de bir not düşelim. Geçtiğimiz yıllarda heykelin Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı yere dikilmek üzere Mısır Hidivi Said Paşa'nın siparişi üzerine yapıldığı ve masrafların bir kısmının Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından ödendiği iddia edilmişti. Yoksa bugün ABD’nin en önemli sembolü olan Özgürlük Heykeli’nin arkasında Osmanlı mı vardı? Söz konusu iddiaya göre sipariş edilen heykel tamamlanmış ancak böylesine büyük bir heykelin dikilmesinin Müslüman halkta rahatsızlık yaratacağı endişesiyle Mısır’a dikilmesinden vazgeçilmiş, yıllarca Fransa’da bir depoda bekledikten sonra 1884’te ABD’ye hediye edilmişti. Ancak sonraki gelişmeler bu iddianın asılsız olduğunu doğruladı. Evet heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi Said Paşa’ya bir heykel projesi sunmuştu; ancak proje hiçbir zaman hayata geçirilemedi. 
İnsan haklarının ve eşitliğin simgesi Özgürlük Heykeli sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. Tabletin üstünde ise 4 Temmuz 1776 tarihi, yani Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi yazılıdır. Yüksekliği 46 metreyi, kaidesi ile beraber 93 metreyi bulur. Heykelin içinden geçen merdivenler 168 basamaktan oluşurken, yüzyıllardır ziyarete açıktır. Meşalenin bulunduğu dehlizde ise yaklaşık 15 kişi bir arada dolaşabilir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?