İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Flört ya da İlk Buluşma Kaygısını Gidermenin Yolları

Bir randevuya çıkmak herkesi gerginleştirebiliyorken anksiyeteniz varsa, bu durum sizin için daha zorlayıcı olabilir. Anksiyete normal bir gerginlik gibi değildir. Karnınızda kelebekler uçma hissi ve hızlı bir nabız normaldir. Anksiyete belirtileri ise daha şiddetlidir ve titreme, nefes darlığı veya endişe verici düşüncelere sahip olmak gibi sonuçları olabilir. Yani zaten kaygılı bir insansanız bu, flört etmeyi daha da zorlaştırabilir. Ancak umut var. Bir randevudan önce, sırasında ve sonrasında kaygınızı nasıl yöneteceğinize dair bilim destekli bazı stratejileri sizin için derledik.

Editör :Burak Eski
Yayın Tarihi :08 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Bir randevuda neler yapabileceğinizi prova etmek, kendinizi daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olabilir ve bu da kaygınızı azaltabilir. Uzmanlar bir etkinliği zihinsel olarak prova ettiğimizde daha iyisini yapmaya ve daha iyi bir deneyime sahip olma eğiliminde olacağımızı söylüyor. Randevuyu prova etmenin bazı yolları şunlardır:

Randevuda gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu düşündüğünüz şeyleri adım adım gözünüzde canlandırın. Arama yaptığınızı, hazırlandığınızı, parkta buluştuğunuzu hayal edin ve bunu yaparken işlerin iyi gittiğini gözünüzde canlandırın.


Birkaç eğlenceli sohbet konusu düşünün. Özellikle konuşma gecikmeye başlarsa, flörtünüze sorabileceğiniz bazı sorular hazırlamak iyi bir fikirdir. Daha genel konularla başlayın ve daha kişisel konulara doğru ilerleyin.

Bir şeyler ters giderse ne yapacağınızı düşünün. Bunun kaygıyı artıracağını düşünebilirsiniz, ancak bir oyun planına sahip olmak aslında sakinleştirici olabilir. Örneğin, üzerinize kahve dökerseniz, bununla başa çıkmak için ne söyleyebilirsiniz? Düşündüğünüz şeylerin çoğunun olmayacağınız unutmayın, ancak gerçekleşmesi üzerine bir planınızın olması sizi rahatlatacaktır.


Ancak, aşırıya kaçma eğiliminiz varsa hazırlık sürelerini sınırlamanız gerekir. Bütün günü bir randevuya hazırlanmak için harcamak sizi daha fazla endişelendirebilir. Kendinizi bir veya iki saatlik hazırlık süresiyle sınırlamak en iyisidir. Bir randevuda daha rahat hissetmenizi sağlayacak ayarlamalar yapmak, kaygıyı azaltmanın anahtarı olabilir. Kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacak bazı önemli adımlar şunlardır:

Geç kalmak sizi daha kötü hissettirebileceğinden, hazırlanmak ve yol için kendinize yeterli zaman verin.  Randevuya yetişmek için acele ettiğinizi düşünüyorsanız, endişeniz daha yüksek olacaktır.

Tanıdık bir yere gitmeyi düşünün. Örneğin, sık kullandığınız bir restorana veya daha önce gittiğiniz bir kafeye gitmeyi tercih edin. Bu şekilde, yeni bir ortama alışmak zorunda kalmayacaksınız ve nereye gideceğinizi ve ne yapacağınızı biliyor olacaksınız.


Bir restorana gidecekseniz önceden menüye bakın, böylece sevdiğiniz bir şeyi yiyebilirsiniz ve o anda bir seçim yapmak için baskı hissetmezsiniz. Kaygılı hissettiğinizde, küçük kararlar vermek bile daha zor olabilir.

Kendinizi rahat ve kendinizden emin hissettiğiniz bir şey giyin. Randevu boyunca alışık olmadığınız kıyafetiniz içinde rahat hissetmemenize neden olacaksa, bu moda riskini almanın doğru zamanı olmayabilir.


Nefes egzersizleri gibi topraklama teknikleri, hem randevudan önce hem de randevu sırasında endişenizi azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Topraklama teknikleri genellikle vücudunuzun nasıl hissettiğine odaklanarak çalışır. Vücut sakinse, sonunda zihin de ona yetişebilir ve yavaşlayabilir. İşte kaygıyı hafifletmek için kullanabileceğiniz bazı basit topraklama teknikleri:

Derin nefes alma. Denenecek bir nefes alma tekniği, burundan derin bir nefes almak için 4'e kadar sayma ve ağızdan 4'e kadar nefes verme yöntemini kullanmaktır. En iyi sonuçlar için, bunu 1 ila 3 dakika tekrarlamalısınız. Nefes egzersizlerini sorunsuz bir şekilde yapana kadar pratik yapmanız size yardımcı olabilir; bu şekilde flörtünüz ne yaptığınızı fark etmeyecektir.

Beş duyuyla bağlantı kurun. Bu alıştırma her duyuyu tek tek gözden geçirmeyi içerir. Görebildiğin beş şeye, dokunabileceğin dört şeye, duyabildiğin üç şeye, koklayabileceğin iki şeye ve tadabileceğin bir şeye odaklan. Farklı duyularınıza bağlanmak sizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.


Mola verin. Kendinizi toparlamak ve sakinleşmek için tuvalete gitmeniz veya dışarı çıkmanız sorun olmayacaktır. Yalnız kaldığınızda nefes egzersizinizi yapabilir, kendinizi telkin edebilir veya sizi destekleyen ve teşvik eden bir arkadaşınıza bir mesaj gönderebilirsiniz.

Alkol veya diğer uyuşturucu maddelerden kaçının veya sınırlayın. İçmek veya sarhoş olmak sizi sakinleştirebilir, ancak aynı zamanda randevuyu olumsuz yönde etkileyebilir. Kendinizi ayık olsaydınız söylemeyeceğiniz veya yapmayacağınız şeyleri söylerken veya yaparken bulabilirsiniz, bu da daha sonra pişmanlık duymanıza neden olabilir.

Kaygı ile mücadele ediyorsanız, flört etmek zorlu bir deneyim olabilir, ancak belirtilerinizi yönetmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Topraklama egzersizleri, olumlu onaylamalar ve önceden planlama, kaygınızı azaltmanıza ve deneyimi daha iyi hale getirmenize yardımcı olabilir. Kaygıyı kendi başınıza yönetemiyorsanız, sizin için işe yarayan çözümler bulmanıza yardımcı olabilecek bir akıl sağlığı uzmanına başvurabilirsiniz.

Yukarı Kaydır