GLOBAL NEWS

Filenin Sultanları Yarı Finalde!

Bu sene bizleri karşı koyulamaz bir heyecanla ekranlara kilitleyen, sevinçten havalara zıplatan, bizlere gerginlik içerisinde nefesimizi tutturan, zafer çığlıkları attıran ve mutluluk gözyaşları döktüren birçok başarıya şahit olduk. 2020 Olimpiyat Oyunları esnasında ülkece iki elimizi birleştirip dualar ederek izlediğimiz maçların ve bu maçların neticesinde kazandığımız ödüllerin etkisinden hala çıkamıyoruz doğrusu. Sanıyoruz bunlar, orman yangınlarıyla boğuşarak, ruh ve bedenen bir hayli yorularak geçirdiğimiz zorlu bir dönemde edindiğimiz başarılar olduğu için her biri hepimize ayrı bir güç ve umut verdi, hepimizi bir başka gururlandırdı. Yarıştığımız alanların arasından en ses getirenlerden biri voleybol oldu, zira Filenin Sultanları inanılmaz bir performans sergileyerek yalnızca Türkiye’yi değil, tüm dünyayı kendine hayran bıraktı. Başarılı sporcularımız Olimpiyat Oyunları’nı takiben adım attığımız 2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda da bizi gururlandırmaya devam ediyor!

Yayın Tarihi :01 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

2021’de acı tatlı birçok şey yaşadık, hem güldük hem ağladık; ancak bize soracak olursanız başımıza gelen her talihsizlik üzerine akıttığımız gözyaşlarını siler nitelikte karşımıza çıkan bazı güzel olaylara minnet duymakta da fayda var. Bu konuda en büyük teşekkürü ve alkışı milli sporcularımızın hak ettiğini düşünüyoruz. Zira ülkelerinin boğuşmakta olduğu kızgın alevlere, ülke topraklarının nefes kaynağı yemyeşil ormanların ve içerisinde yaşayan sayısız masum canlının hayatına kasteden vahşi yangınlara rağmen motivasyonlarını kaybetmeden savaşarak en derin karanlıkta bile bir ışığın var olabileceğini hepimize gösterdiler. Dahası, A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız, bu küçük ve titrek ışığın büyüyebileceğini ve tüm ülkeyi yeniden aydınlatabileceğini de kanıtladı.

2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası D Grubu’ndan 5’te 5 yapıp namağlup lider olarak çıkan Filenin Sultanları, geçtiğimiz 29 Ağustos Pazar günü, B Grubu’ndan dördüncü sırada çıkan Çekya ile karşılaşmıştı. Bulgaristan’ın ikinci en büyük şehri olan Filibe’deki Kolodruma salonunda gerçekleşen maçı 3-1 kazanan sporcularımız çeyrek finale yükselmişti. Bu galibiyetin ardından muhteşem oyuncularımızın şampiyonluk koltuğuna doğru emin adımlarla ilerlemekte olduğu gerçeği çok daha net bir şekilde gözükmeye başlamıştı. Romanya’ya verilen bir setin ardından Çekya’ya da bir set vererek şimdiye kadar toplamda yalnızca iki seti kaybeden takımımızın performansına hayranlık duymadan edemiyoruz doğrusu.

31 Ağustos Salı günü yani dün Polonya ile gerçekleşen ve kalbimizin deliler gibi atmasına neden olan heyecan yüklü maçı da 3-0 kazanan A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız, sergiledikleri akıl almaz performans ile Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale yükseliyor ve nihayet şampiyon koltuğuna, sıcaklığını hissedecek kadar yaklaşıyor! Tüm oyuncularımızın inanılmaz bir performans sergileyerek yeteneklerini sonuna kadar kullandığını kolaylıkla söyleyebiliriz; ancak dün gerçekleşen maçta, Takım Kaptanı Eda Erdem’in yanı sıra bilhassa Hande Baladın’ın parladığını da belirtmeden geçemeyeceğiz.

Heyecan ve sevinç dolu galibiyetin ardından TRT SPOR Yıldız’a konuşan, Filenin Sultanları’nın başantrenörü Giovanni Guidetti de sevincini ve minnetini, “Tabii ki çok mutluyuz. Çok önemli ve zor maçtı. Polonya çok iyi bir takım. Oyuncularımı tebrik ediyorum. Bugün çok odaklandık, agresif ve disiplinli oynadık. Oyuncular yorgundu. 18 haftadır beraberiz. Her zaman savaşıyorlar, her zaman kazanmak istiyorlar, agresif oynuyorlar. Takıma ve staff'a çok teşekkür ediyorum. Çok şanslı bir antrenörüm. Son 4-5 gün gerçekten zordu. Küçük sakatlıklarımız vardı. Teknik ve medikal ekibe çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle dile getirdi.
3 Eylül Cuma günü Belgrad’da gerçekleşecek olan yarı final maçında kiminle karşı karşıya kalacağımız ise 1 Eylül Çarşamba yani bugün düzenlenecek olan Sırbistan – Fransa maçı sonrasında belli olacak. Sizce de 2019 CEV Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası finalinde yüzleştiğimiz ve bizi evimizde yenerek şampiyon olan Sırbistan ile bir rövanş maçı yapma zamanımız gelmedi mi?
Yukarı Kaydır