Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
SEYAHAT

Feng Shui Düzeninde Bitkiler

06 Oca 2022

Feng shui, detaylı ve uzun tarihe sahip bir felsefe. Bu felsefe günümüzde dekorasyon alanında sıklıkla kullanılıyor. Biz de feng shuinin dekorasyondaki özelliklerini göz önünde bulunarak feng shui düzeninde bitkilerin konumlandırılmasını inceledik. Evde bitki bakmayı seven, onları dekorasyonunun bir parçası olarak görenler için bitkilerin feng shui düzenindeki yerini bu yazıda sizler için kaleme alıyoruz! Gelin tüm detaylarıyla birlikte feng shui düzeninde bitkileri nasıl konumlandırmamız gerektiğini birlikte inceleyelim.

2 Bardak

Unsplash
Feng Shui Düzeninde Bitkinin Önemi 

Feng Shui felsefesi, kişinin çevresiyle dengeli bir uyum sağlamak için yapılan düzenleme olarak karşımıza çıkıyor. Birçok insan için ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan Feng Shui, ofis dekorasyonlarında da sıklıkla tercih ediliyor. Mekânın içerisindeki enerjiyi dengelemek adına Feng Shui düzeni oluşturulurken bitkiler de önemli bir tamamlayıcı olarak görülüyor. 

Pexels
Feng Shui'nin en önemli özelliklerinden biri doğayla birlikte şekillenen bir felsefe olması. Bu özelliğin de bitkilerle feng shui düzenini oluşturmanın temelini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu düzende bir ev ya da ofis dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız bitki seçiminize ve bitkilerinizi nerede konumlandıracağınızı doğru bir şekilde seçmenin önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. 

Pexels
Feng Shui Elementlerinde Bitkiler

Beş elementi olan bu felsefeye göre dekorasyonda da bu elementler uyumlu bir şekilde düzenlenebilir. Bu elementler ateş, toprak, su, odun ve metaldir. Her elementin farklı bir özelliği olduğu gibi bu elementlere karşılık gelen renklerin olduğu da bilinen detaylar arasında. Bitkilerle ilgili olarak ahşap elementinden ve yeşil renkten bahsedebiliriz. Yeşil renk, Feng Shui düzeninde ahşap elementine karşılık geliyor. Bu da evimizdeki bitkilerin ahşap elementini karşıladığı anlamını taşıyor. Feng Shui’ye göre dekorasyonda yeşil renk kullanmak, yenilenmenin ve tazeliğin rengi olarak biliniyor. 

Pexels
Çiçeklerin ise Feng Shuinin bir sembolü olarak eve enerji getirdiği düşünülüyor. Elbette burada dikkat edilmesi gereken nokta kuru çiçekler yerine taze ve canlı çiçekler tercih etmek. Bunun dışında Feng Shui düzeninde çiçekleri bir sembol olarak dekorasyona dahil etmenin bir diğer yolu da resim ve fotoğraflar olarak biliniyor.

Pexels
Renklerin Özelliklerine Göre Bitki Seçimi

Renklerin Feng Shui'de önemli bir yeri var. Bazı renklerin enerjisi olduğuna inanılırken her rengin belirli bir özelliği olduğu düşünülüyor. Buna bir örnek olarak kırmızı renk gösterilebilir. Ateş elementini sembolize eden kırmızı rengin başarı ve şans özelliklerine sahip olduğu biliniyor. Bu noktada ev ya da ofis dekorasyonunda kırmızı çiçeklerin kullanımı bu özellikleri Feng Shui düzenine dahil edebilir. Bu noktada renklerinin özelliğine göre bitki seçimleri yapılabilir, çalışma ortamı, oturma odası, mutfak, giriş gibi bölgelerde bu özelliklere göre bitkiler tercih edilebilir. 

Pexels
Feng Shui Bitkileri

Kaynakların birçoğunda Feng Shui düzeninde iyi ve kötü enerji yayan pek çok bitki olduğunu görebiliriz. Bu bitkiler içerisinde iyi enerji için öne çıkanlar kurdele çiçeği, orkide ve şanslı bambu iken feng shui dekorasyonunda bulundurulmaması gereken bitki türü kaktüs olarak öne çıkıyor. Siz de evinizin dekorasyonunu Feng Shui'ye göre düzenlemek istiyorsanız dekorasyonunuza dahil etmek istediğiniz bitkiler hakkında detaylı bir araştırma yapmayı tercih edebilirsiniz.  
Bitkilerin ev dekorasyonunun olmazsa olmaz tamamlayıcılarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Gerek görsel açıdan gerekse oluşturduğu enerji için yeşil renk, bitkilerle ev dekorasyonuna dahil edilebilir. Ancak bitkileri dekorasyonunuza dahil etmeden önce tercih edeceğiniz bitkilerin evde bakımının yapılabilmesine ve evinizin bu bitkiler için uygun özelliklere sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?