Fal ve Çeşitleri
unsplash
SCOPE

Fal ve Çeşitleri

Çok eski dönemlere dayanan fal bakma aktivitesi, çeşitli aletlerle ve farklı tekniklerle yapılmakta. Bu aktivite, içinde bulunulan zaman dilimi ya da gelecek hakkında yorumlar yapmaya dayanıyor. Bu nedenle, tartışmalara yol açabilen bu aktivitenin birçok karşıtı ve inanmayanı da bulunmakta. Fakat fal ile hayatını şekillendiren birçok birey de bulunuyor. Geleceğin şekillendirilmesinde ve yaşam standartlarında değişikliğe gidilmesinde yardımcı olabilen bu gelecek yorumlama metodunun pek çok farklı türü bulunuyor. Bu yazımızda, kültürümüzde Osmanlı dönemi ile popülerleşen falın çeşitlerini sizler için kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :27 Tem 2021
Süre :1.5 Bardak

unsplash
Tarot Falı

Fal çeşitleri arasında en çok bilinen Tarot falı, Orta Çağ'ın sonlarında çıkmış olup 78 tane kart içeren bir deste ile bakılmakta. Bu fal çeşidi her ne kadar eski olsa da Tarot falının çeşitli insanlar tarafından güçlü sonuçlar verdiğine inanılıyor. Bu nedenle, popüleritesini ve önemini asla kaybetmeyen bu fal çeşidi kafelerden evlere kadar birçok alanda bakılmakta. Genellikle, yakın gelecekte karşılaşılacak durumların ve verilecek kararların öğrenilmesi adına Tarot falına başvurulur. Bunun yanında, bir olayın ne zaman gerçekleşeceğini ve uyarı gerektiren konuları öğrenmek isteyen insanlar da Tarot falından destek alabilmekte. Falın amaçlarının yanı sıra her Tarot kartının yorumu falcıdan falcıya göre değişebiliyor. 

the gloss fox tales
Katina Falı

Tarot falında kullanılan kartlara benzer kartlar ile karşımıza çıkan Katina falının kartları ‘Deste’ olarak anılmakta. Toplamda 65 tane kart içeren Deste’nin kartları çeşitli mitolojik karakterlere yer veriyor ve bu karakterlerin enerjilerinden ve özelliklerinden yola çıkılarak Katina falı bakılıyor. Daha çok aşk üzerine kurulu olan bu fal çeşidi, kimi zaman başarı, para, şans ve ölüm gibi konularda yorum yapmak adına da kullanılabilmekte. Enerjisi yüksek olduğu düşünülen bir falcı tarafından bakılan Katina falında bireyler üç tane kart seçerler ve bu kartlardan biri geçmişi, diğeri içinde bulunulan zamanı ve sonuncusu da geleceği temsil eder. 

nes laidler
Kahve Falı

Çok eski dönemlere dayanan kahve falı, asla popülaritesini kaybetmeden klasikliğiyle yola devam ediyor. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede bakılan kahve falı, fal kartlarının yerine kahve içeriyor. İçilen kahvenin fincanda bıraktığı telvede oluşan şekillerden yola çıkarak bakılan kahve falı hem geçmişle hem de gelecekle ilgili bilgiler verebilmekte. Farklı yorumcular, telvenin oluşturduğu şekilleri farklı anlamlara göre yorumlayabilmekte. Ayrıca, her şekil her yorumcuya aynı gözükmediği için kahve falının da falcıdan falcıya göre değiştiğini söyleyebiliriz. Telvedeki şekillere falcının düşüncelerinin ve hislerinin katılması sonucu ortaya çıkan bu fal çeşidi, kahvenin çok tüketilen bir içecek olmasından dolayı popülerliğini asla kaybetmiyor.

unsplash
Su Falı

Fal çeşitleri arasında falcıları en çok zorlayan su falı, sudan destek alınarak bakılmakta. Su falına bakmak için ilk olarak derin bir kaba su koyulur ve fal baktıracak kişinin herhangi bir şey için niyet etmesi istenir. Bu noktada, kaba suyu falcının koymasının çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca, falın bakılacağı yerin de karanlık olması falın gidişatı açısından büyük bir önem taşımakta. Gerekli adımlar atıldıktan sonra falcı suyun titreşimlerini inceleyerek gerekli yorumlarda bulunur. Bu nedenle, su falının genel olarak su yüzeyinde oluşan silüetlere, şekillere ve suratlara dayalı olduğunu söyleyebiliriz.

unsplash
İskambil Falı

Son fal çeşidi ise iskambil kartlarına dayanmakta. Gerçeklik oranının yüksek olduğu düşünülen iskambil falı, falcılar tarafından seçilen 28 iskambil kartı ile bakılmakta. Tarot ve Katina fallarında kullanılan kartlara göre daha az bilgi veren iskambil falı, genellikle yakın zamanda gerçekleşecek olaylarla ya da durumlarla ilgili bilgiler sunmakta. Geleneksel bir fal olan bu fal türü, çok fazla falcı tarafından bakılmamakta fakat iskambil falı sayesinde aşk, iş ve kazanç konularında insanlar şaşırtılabilmekte. 
Yukarı Kaydır