SEYAHAT

Ezber Bozan Yılbaşı Rotaları

27 Ara 2021

İyi kötü sayısız anı biriktirdiğimiz, çevremize olduğu kadar kendimize dair de yeni birçok şeyi keşfettiğimiz çalkantılı bir yılı daha geride bırakmaya çok az kaldı. Koskoca 12 ayın akıp gittiğine inanmak zor, zira 2020 yılını uğurlayalı henüz birkaç ay olmuş gibi geliyor. Yeni bir yılı karşılayacak olmaya karşı duyduğumuz heyecan, yılbaşı gecesinde şahit olacağımız ve kim bilir, belki de katılım sağlayacağımız eğlenceleri düşününce daha da artıyor olmalı. O malum güne (ya da gece mi demeliyiz?) hazırlanmak için henüz yeterli zamanımız var. Öyleyse gelin, bir an önce gidilecek yerler arasında bir seçim yapıp eşyalarımızı toparlamaya başlayalım. Yalnız sizi uyarmamız gerekecek; bu sene bilindik tüm rotaları göz ardı ediyor ve kimsenin aklına gelmeyecek gizli rotalar keşfediyoruz!

1.5 Bardak

Koh Phangan, Tayland
 
Tayland denilince aklımıza o bilindik, tropikal görüntü geliyor olmalı. Haliyle alışageldiğimiz yılbaşı atmosferini de gözümüzde canlanmıyordur. Santimetrelerce uzayan kar kütleleri, dudaklarımızı araladığımızda çıkmaya başlayan zayıf duman, soğuktan kızarmış burunlar… Evet, bizlerin yılın sonlarına doğru görmeye alıştığı görüntü tam da böyle bir şey elbette. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bugün ezber bozuyoruz. İster inanın ister inanmayın, yılda 20 bine yakın gencin yılbaşı kutlamaları için Tayland Körfezi’nin güneyinde konumlanan bu inanılmaz adaya geldiği söyleniyor! Dünyanın dört bir yanından gelen seyahatçiler, özellikle de backpacker grupları, adada gerçekleşen inanılmaz eğlenceleri deneyimlemek için buraya geliyorlar.
 
Zincirlerinizi kırıp, alışılmışın dışında bir şeyler yapmak istiyorsanız, yeni yıla bikinilerinizin içerisinde, sahil kenarında düzenlenen bir eğlence eşliğinde girmeyi denemenizi öneririz.

Edinburgh, İskoçya
 
Yılbaşı sezonunun gözde noktaları Christmas marketler oluyor genelde, ancak bizim asıl ihtiyacımız olan, geri sayım yaparken bize eşlik edecek, coşkulu bir kalabalık! Dolayısıyla istemsizce yana döne festival arayışına giriyoruz. Siz de mi aynı arayış içerisindesiniz? Öyleyse, İskoç kültürüne ait eşsiz bir yeni yıl kutlaması olan Hogmanay’e hoş geldiniz. Geleneksel kıyafetler içerisinde boy gösteren insanlar, güne özel hazırlanan yemekler, kültürel etkinlikler… Hem inanılmaz bir kültür deneyimi yaşamak hem de unutulmaz bir yılbaşı geçirmek istiyorsanız İskoçya’nın başkenti, sizin için ideal destinasyon olacaktır.

Saint Kitts ve Nevis
 
Amerika’nın küçük, bağımsız devletlerinden biridir olan ve Karayipler’de konumlanan iki adadan oluşan Saint Kitts ve Nevis Federasyonu (Saint Christopher ve Nevis Federasyonu olarka da bilinir), yılbaşı döneminde canlanan sokakları ile de tanınan bir bölge. Adada her yıl düzenlenen karnavallar, geçit törenleri, performanslar ve konserler ile eğlenceye doyamayacağınız bir coşku yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Adanın meşhur karnavalı Sugar Mas’ın bitişine denk gelen yılbaşı heyecanı neticesinde, sandığınızdan ve umduğunuzdan da uzun süren bir eğlencenin ortasında olduğunuzun farkına dahi varmayacaksınız! Sorun değil, siz geçtiğimiz yılın son; gelecek yılın ilk saatlerinin tadını çıkarmaya bakın.

Bratislava, Slovakya
 
Diğer Doğu Avrupa’nın en eğlenceli destinasyonlardan birinin Bratislava olduğunu biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. Slovakyanın en büyük şehri, ayrıca başkenti Bratislava, diğer Avrupa şehirlerine nazaran çok daha ucuz olmasıyla da biliniyor. Yılbaşı döneminde araçlara kapanan sokaklar, göz alıcı ışıklar altında insanı kendine çeken güvenli bir panayır ortamına dönüşüyor. Buradaki tüm zamanınızı ucuz, ancak eşsiz tatlara sahip biraları kafaya dikerek ve geniş meydanlarda gerçekleşen coşkulu konserlere eşlik ederek geçireceksiniz. Batan güneşle birlikte artan insan sayısı, her sokak köşesini cıvıl cıvıl bir atmosfere çevirecek ve siz, sayısız insanla tanışarak yeni yılı hevesle karşılayacaksınız. Saat 12’yi geçtiğinde başlayan havaifişek gösterisi de cabası!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?