Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
ZOOM

Evinizi Temizlerken Göz Önünde Bulundurabileceğiniz Püf Noktalar

08 Oca 2022

Neredeyse dünya üzerindeki herkes düzensiz ve toz yığınları bulunduran bir yaşam alanında yer almak yerine temiz ve düzenli bir evde yaşamayı tercih etmekte fakat ev temizliği kimi zaman kolay olmayabiliyor. Bir başka deyişle, işten ya da okuldan yorgun bir şekilde geldikten sonra temizlik yapmaya üşenebiliyoruz ya da hafta sonlarımızı hobilerimize ayırmak istediğimiz için bu zaman dilimlerinde ev temizliğinden kaçabiliyoruz. Peki, sizlere gün içinde evinizi hızlı bir şekilde temizlemenize yardımcı olacak ve evinizi pırıl pırıl yapmanızı sağlayacak püf noktaları olduğunu söylersek? Bu yazımızda, sizler için ev temizliği sırasında göz önünde bulundurabileceğiniz püf noktalarını kaleme aldık.

unsplash
İlk temizlik önerimiz için paslı alanları göz önünde bulundurmak istiyoruz. Eğer banyonuzda ya da evinizin başka alanlarında ovaladıkça çıkmayan pas lekeleri ile karşılaşıyorsanız klorlu çamaşır sularından yardım almayı deneyebilirsiniz. Paslı bölgeye yeterli miktarda çamaşır suyunu döktükten sonra bu bölgenin üzerini pamuk ile kapatmalısınız. Pamuk ile kapattığınız bölgede herhangi bir akıntı yaşanmaması adına konsantre çamaşır sularından destek alabilirsiniz. Birkaç saat paslı bölgeyi çamaşır sulu ve pamuklu bir şekilde beklettikten sonra bölgenin üzerindeki pamukları alarak bir bez yardımıyla paslı bölgeyi ovuşturmalısınız. Bu yöntem sayesinde pas lekelerinin kolayca çıktığını fark edeceksiniz. İkinci olarak, nemden dolayı evinizin çeşitli yerlerinde oluşan küfler için özel deterjanlardan yararlanabilirsiniz. Marketlerde küf deterjanı olarak satılan bu deterjanları bir fırça ile küflü alanlara uygulamalısınız. Yaklaşık on dakika kadar küf deterjanı ilgili alanda beklettikten sonra nemli bir bez ile bu alanı temizlemelisiniz. İsteğinize bağlı olarak kuru bir bez yardımıyla sildiğiniz alanı kurulayabilirsiniz. İşte, bu basit metotla da evinizdeki rahatsız edici küflerle vedalaşabilirsiniz.

unsplash
Ev temizliğinin üçüncü püf noktasında neredeyse herkesin korkulu rüyası olan klozet temizliğinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle, doğru klozet temizliğinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Klozet temizliğini dışarıdan içeriye doğru giderek tamamlamalısınız. Bir başka deyişle, ilk olarak klozetin dış yüzeylerini, daha sonra klozet kapağının içini, kapak içinden sonra klozette oturulan yeri ve son olarak da klozetin içini temizlemelisiniz. Bu temizlik için klozetin içine uygun temizleyiciyi sıktıktan sonra klozetin kapağını kapatarak işe koyulabilirsiniz. Klozetin içindeki temizleyici içerideki kirleri çözerken siz de klozetin dış kısımlarını temizleyebilirsiniz. Dış yüzeyini bir sünger ve iç yüzeyini de kalın bir fırça ile temizleyebilir, bu taktik sayesinde hem zaman kaybetmez hem de korkulan klozet temizliğini hijyenik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

unsplash
Kimi zaman pek çok yiyeceğin ve içeceğin muhafaza edildiği buzdolabı, ayakkabıların konulduğu ayakkabı dolabı ya da çöp kutusu ev içinde kötü kokulara sebep olabilmekte. Eğer yaşam alanınızda bulunması zorunlu olan fakat rahatsız edici kokulara yol açabilen eşyaların yaydığı kokuyu evinizden uzaklaştırma konusunda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizleri karbonat ve limon ikilisi ile tanıştırmak istiyoruz. Kötü kokulara karşı göz önünde bulundurabileceğiniz bu püf noktaya göre ilk olarak bir peçetenin içine karbonat dökümeniz ve bu peçeteyi lastikler ile bağlamanız gerekiyor. Daha sonra, bu karbonat kesesini evinizde kötü kokulara yol açan eşyaların içine ya da yakınına yerleştirmelisiniz. Ayrıca, peçetenin içine karbonata ek olarak limon kabukları da koyabilirsiniz. Karbonat ve limonun yanı sıra, kötü kokuları gidermek adına portakal kabuklarından da destek alabilirsiniz. 

unsplash
Temizlik sırasında klozet temizliğinden sonra en korkulan ikinci bölge çocuk odası olabilmekte. Eğer çocuğunuz düzenli olarak evinizin duvarlarına çizimler yapıyorsa ve bu çizimleri nasıl çıkartacağınızı bilmiyorsanız temizlik karbonatı kullanabilirsiniz. Hafif nemli bir bezin üzerine temizlik karbonatı döktükten sonra çizimlerin olduğu duvarları bu bez ile silerek duvarınızdaki kalem izlerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Çocuklarınızın duvarlara yerleştirdiği minik hediyelerin temizliğinin yanı sıra oyuncak temizliği de zorlayıcı olabilmekte. Evinizde bulunan plastik oyuncakların temizliği için bulaşık makinenizden yardım alabilirsiniz. Boş bir bulaşık makinesine plastik oyuncakları yerleştirdikten sonra bulaşık makinesi deterjanını bu makineye ekleyin ve makineyi çalıştırın. Makinenin işlemi bittikten sonra çocuğunuzun oyuncaklarının pırıl pırıl olduğunu fark edebilirsiniz. 
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ev temizliğinin püf noktalarında birkaç kimyasal temizleyiciden yardım alabileceğinizi belirttik. Bu kimyasalları kullanmadan önce onlara karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığını tespit etmelisiniz. Eğer sağlığınız için herhangi bir sorun çıkmayacaksa bu malzemeleri kullanmaya başlayabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?