Evcil Hayvanınızla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Unsplash
SEYAHAT

Evcil Hayvanınızla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaz tatili süreci özellikle evcil hayvan sahipleri için meşakkatli olabiliyor. Eğer evcil hayvanınızı bir pet otele bırakma taraftarı değilseniz ve ondan tatil boyunca ayrı kalmaya da dayanamıyorsanız, tek çözüm patili dostunuzla birlikte tatile çıkmak oluyor. Peki, evcil hayvanınızla birlikte seyahat etmek ne kadar kolay? Eğer gerekli önemleri alırsanız, aslında zor gibi gözüken o yolculuk oldukça eğlenceli bir serüvene dönüşebilir. İşte tam da bu yüzden ilk kez karayolu ya da havayolu aracılığıyla patili dostu ile seyahate çıkacak Boboscope okuyucuları için kötü sürprizleri önlemek adına dikkat edilmesi gerekenleri listeledik.

Editör :Ecesu Altın
Yayın Tarihi :23 Haz 2021
Süre :2 Bardak

Havayolu İle Seyahat

Eğer şehirlerarası tatil planınız için seyahatinizi uçak ile gerçekleştirecekseniz, biletinizi almadan önce havayolu şirketiniz ile mutlaka durumu görüşmeli ve evcil hayvan taşıma kurallarını öğrenmelisiniz. Eğer patili dostunuz 8 kg ve altında ise bir kafes içerisinde uçakta sizinle birlikte seyahat edebiliyor. Ama burada dikkat etmeniz gereken husus, kedinizi/köpeğinizi iyi tanıyor olmak. Eğer dostunuz çok hareketli ise yolculuk öncesi bir veterinere danışarak durumla ilgili gerekli önlemleri almanızda fayda var. Peki, evcil dostunuz büyük ırk ise nasıl seyahat edeceksiniz? Maalesef ki patili dostunuz 8 kilogramdan ağırsa, sizinle birlikte yolculuk edemiyor ve uçağın özel kargo bölümüne alınıyor. 

Eğer yurt dışına seyahat gerçekleştiriyorsanız, belki de en önemli şey evcil hayvanınızın tüm aşılarının tam olduğunu belgeleyen karnesi ve hayvan pasaportunun yanınızda olması. Yanınızda evcil hayvanınızın olacağını mutlaka havayolu firmanıza bildirmeniz gerekiyor. Bazı havayolu şirketlerinin yine 8 kilograma kadar ağırlığı olan evcil hayvanların sizinle birlikte seyahat etmesine müsaade ediyor. Tehlikeli cinslerin uçağa kabul edilmeme durumu olduğunu da hatırlatalım. Kesin bilgi için havayolu şirketinizle görüşmeniz gerektiğini unutmayın. 

Unsplash
Karayolu İle Seyahat

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ndeki yakın zamanda meydana gelen değişiklik ile artık evcil hayvanlar otobüs yolculuklarında sizinle birlikte seyahat edebiliyor. Aynı havayolu seyahatinde olduğu gibi birincil kural patili dostumuzun aşılarının tam olduğunu belgeleyen karnesini yanınızda bulundurmak. Patili dostlarımız, yine kafesinde bulunacak şekilde sizin kucağınızda ya da oturduğunuz koltuğun önünde taşınabiliyor. Buna ek olarak unutmamak gerekir ki, evcil hayvanlar, araba tutmasına bağlı olarak kusabilirler. Eğer evcil hayvanınızın araba yolculuğundan etkilendiğini biliyorsanız, mutlaka bir veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederiz. Oluşabilecek idrar, dışkı ya da kusmaya karşı kafesin içerisine hasta bezi sermeyi unutmayın. 

Unsplash
Peki Ya Araba Yolculuğu? 

Eğer araba yolculuğu yapacaksanız, birkaç saatte bir mola vermenizde fayda olacaktır. Molalarda evcil hayvanınızı dolaştırmalı ve temiz hava almasını sağlamalısınız. Yolculuk boyunca ne çok ne de az yemek verin. Yol boyunca camlarınızı küçük boşluklar halinde açık bırakın. Yanınızda bulundurmanız gereken en öncelikli şey yine evcil hayvanınızın aşılarının tam olduğunu belgeleyen karne olacaktır. Buna ek olarak, tasma, mama, ödül maması, temiz su, kap, çöp poşetini de çantanızda mutlaka bulundurmanız gerekiyor. 

Kedi İle Araba Yolculuğu

Eğer kedi ile seyahat ediyorsanız, araba kullanırken dikkatinizin dağılmaması için taşıma çantası kullanmak en doğru seçenek olacaktır. Eğer arabada sadece kediniz ve sizseniz, kedinizin taşıma kafesini ön yolcu koltuğunun ayak kısmına koyabilirsiniz. 

Köpek İle Araba Yolculuğu 

Eğer köpek ile seyahat ediyorsanız, köpeğinizin karakterine göre nasıl seyahat edeceği değişiklik gösterebilir. Eğer küçük ırk, çok hareketli ve komutlarınıza uymayan bir köpeğiniz varsa bir taşıma çantası ile seyahat edilebilir. Dostunuz, komutlarınızı dinliyor ve daha sakin yapılı ise köpek emniyet kemeri yeterli olacaktır. Eğer büyük ırk bir köpeğiniz varsa, seyahat ederken daha geniş ve ferah arabaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise evcil hayvanınızı güneşte, aracın içinde yalnız bırakmamalısınız. Güneşli bir havada aracın içinde kapalı kalan bir evcil hayvan tıpkı bir insan gibi havasızlıktan ve sıcaklıktan olumsuz etkilenir. 
Seyahat esnasında dikkat edilmesi gerekenleri konuştuğumuza göre size ve patili dostunuza iyi tatiller dileriz!

Yukarı Kaydır