Evcil Hayvan Terapisi Nedir?
ZOOM

Evcil Hayvan Terapisi Nedir?

Günümüzde birçok farklı psikolojik tanının ve sendromun adını öğrenmekteyiz. Çeşitli psikolojik durumlar için farklı tedavi tekniklerinden yararlanılmakta ve bu yöntemler arasında pet terapisi ya da hayvan destekli tedavi olarak da bilinen evcil hayvan terapisi de bulunmakta. Bu yazımızda, sizler için evcil hayvan terapisinin ne olduğunu derledik.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :17 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Evcil hayvan terapisi, isminden de anlaşılacağı üzere bir insan ile bir evcil hayvan arasında gerçekleşen etkileşimlere dayalı bir tedavi tekniği. Hayvanın eğiticisinin de içinde bulunduğu bu tedavi yönteminde bir bireyin fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarının yok edilmesi ya da kişinin bahsi geçen problemler ile daha rahat ve kolay bir şekilde başa çıkması amaçlanıyor. Kedilerden ve köpeklerden sıklıkla destek alınan hayvan destekli tedavinin uygulanma sürecinde duruma bağlı olarak yunuslara, gine domuzlarına ve atlara da rastlanabilmekte. Yardım alınmak istenilen hayvanın türüne ise tedavinin uygulanacağı insanın rahatsızlığına ve tedavinin spesifik hedefine göre karar verilmekte.

Pet terapisi, önceden var olan insan-hayvan ilişkisine ve bu ilişkinin yoğunluğuna bağlı olduğu gibi arkadaş canlısı hayvanlarla kurulan etkileşimler de bu tedavi tekniğinin daha başarılı sonuçlar vermesine kapı açmakta. Dolaşım sisteminin sağlığı üzerinde ve kan basıncının uygun seviyeye getirilmesinde büyük bir etkiye sahip olan evcil hayvan terapisinin daha birçok faydası bulunmakta. Örneğin, vücuda iyilik hali kazandıran ve mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfinin salgısını artırabilen bu tedavi yöntemi, sakinleştirici bir etki yaratarak bireylerin zihinlerini boşaltmalarına yardımcı olmakta. Ayrıca, stres azaltıcı ve ağrı hafifletici etkileri de bulunan hayvan destekli tedavinin genel psikolojik durumu iyileştirmeye yönelik yararının fazlasıyla hissedilebilir olduğunu sizlere söylemek isteriz.

Zıplama, denge kurma, ayakta durma, emekleme, dönme, yürüme ve koşma gibi motor becerilerinin geliştirilmesini sağlayan evcil hayvan terapisi, farklı amaçlar doğrultusunda da uygulanabilmekte. Özgüveni yükseltmek, sözlü iletişimi artırmak, sosyal becerileri geliştirmek, belirli faaliyetlere katılım için gerekli isteği artırmak, bireylerle etkileşimleri geliştirmek ve ezgersiz yapma isteğini artırmak da bu hedefler arasında yer almakta. Çeşitli amaçlarının yanı sıra, bireylerin izolasyonlarını azaltarak yalnızlık hissini üzerlerinden atmalarına da yardımcı olabilen pet terapisi, can sıkıntısını da azaltabilmekte. Ayrıca, çocuklara empati yeteneği kazandıran bu tedavi tekniği sayesinde kişilerin hayata bakış açıları da değiştirilebilmekte.

Hayvan Destekli Tedavi Kimlere Uygulanabilir?
Birçok yarar sağlayan bu tedavi yöntemi, kemoterapi gibi kanser tedavileri görenler, uzun süredir bakım merkezlerinde yaşayanlar, palyatif bakım hastaları, kronik kalp yetmezliğine sahip bireyler, travma sonrası stres bozukluğu gösteren kişiler ve çeşitli psikolojik rahatsızlıkları bulunan insanlar için sıklıkla tercih edilmekte. Yapılan araştırmalar, tıbbi prosedürler sırasında bir evcil hayvanın bulunması izlenilen aşamaların öznesi olan insanların streslerini ve kaygılarını azalttığını kanıtlamakta. 

Evcil Hayvan Terapisinin Riskleri Neler?
Pet terapisi, sağladığı yararlar ve ulaşılmak istenen amaçları ile bilinen tedavi yöntemleri arasında büyük bir öneme sahip fakat bu terapi çeşidinin de bazı riskler taşıdığını sizlere bildirmek istiyoruz. Öncelikle, sağlık koşullarının oluşturulup devam ettirilmesi ve tedavide yer alan bireylerin güvenliği bu risklerin başında gelmekte. Alerjik reaksiyonlar gösterebilen insanlara uygun olmayan bu tedavi çeşidi, uygun hayvanların dahil edilmemesi durumunda kişilerin yaralanmasına da sebep olabilir ama bu durum ile çok düşük bir ihtimal dahilinde karşılaşılmakta. Bir başka deyişle, her pet terapisi programında destek alınacak hayvan davranış ve sağlık açısından belirli uygulamalara tabii tutulduktan sonra tedaviye başlanır. 

İnsanların yaralanmasının yanı sıra terapide yer alan hayvanın zarar görmesi de evcil hayvan terapisinin olası riskleri arasında bulunmakta. Bunların yanında, bazı kişiler tedavi boyunca kendilerine yardımcı olan hayvanlardan terapi bitişinde ayrılamamakta ve bu bağlılık durumu da bireylerin özgüveninin düşmesine ve depresyona sebep olabilmekte. Hijyen ve güvenlik konusunda çeşitli riskleri bulunan pet terapisi, gerçekçi hedeflerin konulmasına ve bu amaçlara uygun bir şekilde ulaşılmasına bağlı olup mutlaka bir uzman yardımı ile gerçekleştirilmeli. 
Yukarı Kaydır