İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Erkekler Neden Seviştikten Sonra Arkasını Dönüp Yatar?

08 Oca 2022

Kadınların belki de en çok şikayet ettikleri konulardan biridir sevişme sonrası erkeğin sırtını dönüp yatması. İster henüz cicim aylarında olduğunuz yeni başlamış bir ilişkiniz olsun ister uzun süredir devam eden muhteşem bir ilişkiniz isterseniz de yalnızca bir geceliğine güzel zaman geçirmek için görüştüğünüz biri olsun, muhtemelen siz de benzeri bir durumla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Peki, bu durum neden olur ve bütün erkekler böyle midir? Gelin cevapları birlikte öğrenelim.

1.5 Bardak

Cem Yılmaz’ın geçmiş yıllardaki stand up showlarında “post ejaculation syndrome” olarak bahsettiği, muhteşem esprilerine konuk ettiği ve bir nevi isim babası olduğu bu durum, aslında sandığınızdan da fazla yaygın. Kadınlar olarak genelde bu durumdan şikayet etsek ve zaman zaman da ilişkiler ve seks konulu içeriklere konu etsek de erkeklere fazlaca yüklenip tüm suçu onlara atmamakta yarar var diyebiliriz. 
 
Elbette her iki tarafın da seksten beklentileri farklı olabilir ve bu durum da ilişki sonrası ortaya konulan davranışlara etki edebilir. Ancak erkeklerin seks sonrası arkalarını dönüp yatmalarının arkasında aslında biyolojik bir gerçek yer alıyor! Yani seks sonrası partneriniz size sarılmadı ya da ilgi göstermedi diye hemen kendinizi suçlamaya ya da sizden kaynaklı bir problem olduğunu düşünmeye başlamayın.

Şimdi tekrar başa dönelim o halde ve bu durumun sebeplerini anlamaya çalışalım. Diyelim ki partnerinizle kusursuza yakın bir seks hayatınız var. Ancak her şey mükemmel olmasına rağmen seviştikten sonra her seferinde direkt olarak olaydan uzaklaştığını ve deyim yerindeyse “arkasını dönüm yattığını” fark ediyorsunuz. O halde erkeklerle seks yapan birçok insan gibi, erkeklerin fiziksel yapısındaki bu küçük tuhaflığı keşfettiniz diyebiliriz. 
Cinsel ilişki sonrası, penis hassaslaşabilir ve bu süreçte daha fazla cinsel uyarılma aslında ağrılı ve can acıtıcı bir şeye dönüşebilir. Bu nedenle erkekler orgazmdan sonra temastan kaçınabilirler. Tabii bu uzaklaşmada beyinde gerçekleşen bazı kimyasal değişimler de rol oynar.

The Irish Times’ın aktardığına göre yapılan araştırmalar, boşalma sırasında erkeklerin beyinlerinin noradrenalin, serotonin, oksitosin, vazopressin ve prolaktin de dahil olmak üzere kimyasallardan oluşan bir çeşit hormon kokteyli salgıladığını gösteriyor. Prolaktin, arzu ve istek gibi duygularda büyük bir rol oynayan dopamini bastırıyor ve hem uykulu olma hem de cinsel tatmin duygularının artmasına destek oluyor. Bu nedenle, prolaktinin bir tür tahrik giderici görevi gördüğünü ve erkeklerin seks arzusunu geçici olarak baskılayıcı bir rol üstlendiğini söyleyebiliriz. Öyle ki yapılan araştırmalar, prolaktin eksikliği yaşayan erkeklerin daha hızlı bir iyileşme süreci gösterdiklerini de ortaya koymuş.

Tabii bu araştırmalar bazı başka ilginç detayları da ortaya çıkarmış. Örneğin eşli cinsel ilişki yoluyla elde edilen orgazmların, mastürbasyondan kaynaklanan orgazmlardan dört kat daha fazla prolaktin saldığını göstermiş. Yani bu da demek oluyor ki erkeklerin mastürbasyon yaptıktan sonra uykulu ve sakin hissetme olasılıkları, partnerli bir cinsel ilişkiye oranla çok daha düşük. Orgazm sırasında salınan diğer iki kimyasal olan oksitosin ve vazopressin ise uyku haliyle doğrudan ilişkililer. Kadınlar bu hormonu hem cinsel ilişkiden sonra hem de doğum ve emzirme gibi annelik faaliyetleri sırasında deneyimledikleri için yaygın olarak “bağlanma kimyasalı” veya “aşk hormonu” olarak da bilinen oksitosin, erkeklerde de rahatlamaya neden olabiliyor ve orgazm sonrası, mutlu bir şekilde ama uyarılmamış olma duruma durumuna yol açıyor.
Kısacası partnerinizle aranızdaki iletişimde herhangi başka bir sorun olmadığına eminseniz, siz ne kadar sarılmak isteseniz de partnerinizin seviştikten sonra arkasını dönüp yatmasına o kadar da üzülmeyin deriz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?