GLOBAL NEWS

En Prestijli İzdiham: Türkiye Grand Prix

12 Eki 2021

Geride bıraktığımız hafta sonu Intercity İstanbul Park’ta gerçekleşen Formula 1 organizasyonu ilgililerini hiç beklenmeyen bir vaziyet ile karşıladı. Keyifle izlenmesi gereken bir spor müsabakasından ziyade pandeminin kol gezdiği şehirdeki tüm kalabalığı bilinçsiz, düşüncesiz ve hunharca bir araya getiren organizasyon, Formula 1 tutkunları tarafından oldukça büyük tepki topladı. Haberin detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

3 Bardak
Geride bıraktığımız yıl itibariyle dünya çapındaki popülerliğini son derece arttıran Formula 1 yarışlarının bir ayağının İstanbul’da gerçekleştirilmesine karar verilmişti. İlgilileri oldukça heyecanlandıran bu haber, Formula 1 tutkunlarını direkt olarak bilet gişelerine yöneltmişti ve fakat, yarış günü neyle karşılaşacaklarından bir haber olan ilgililer, asla azımsanamayacak meblağlardaki bu bileti, gözleri kapalı bir şekilde satın aldılar. Gelin, dünyadaki en prestijli spor müsabakalarından birinin Türkiye’de nasıl berbat bir organizasyona ev sahipliği yaptığından bahsedelim.

Valtteri Bottas
10 Ekim 2021 tarihli pazar günü İstanbul’da gerçekleşen Türkiye Grand Prix müsabakasının galibi 32 yaşındaki Mercedes pilotu Valtteri Bottas oldu. Birincilik kürsüsüne çıkmayı başaran Bottas, ile zafer kürsüsünü paylaşan isimler ise Max Versttapen ile Sergio Perez oldu. Yarışın en favori ismi olan Lewis Hamilton ise hayranlarını üzecek bir sonuç elde etti ve 5.’lik koltuğunda yerini aldı. Sporcuların muazzam başarısından şüphe yok fakat bahsedilmesi gereken bir başarı varsa, müsaadenizle, Intercity İstanbul Park’ın, “dünyadaki en prestijli organizasyonunu, nasıl dünyanın en rezalet organizasyonuna çevirebildiği”başarısına odaklanmak istiyoruz. Tuzla konumlu İstanbul Park, gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında oldukça kalabalık bir insan akınına ev sahipliği yaptı. Özellikle global çapta yaşadığımız pandemiyi de düşündüğümüz zaman önceden ön görülmesi gereken ve fakat organizasyon sahiplerince çok da umursanmayan insan akını son derece can sıkıcı görsellere yol açtı. Hem turist hem de yerli popülasyonun oldukça fazla olduğu organizasyon için 100.000 bilet satıldığı bilinenler arasında. Bahsedilen sayı 100.000 fakat hissedilen sayının netliğinden herkes ne kadar bir haber olsa da 100.000’in üstünde olduğu, tecrübe edenin asla inkar edemeyeceği bir gerçek. İzninizle dünyanın en prestijli müsabakası Formula 1 yarışlarının Türkiye’de nasıl gerçekleştiğini adım adım anlatmak istiyoruz…

8 Ekim 2021 tarihinde start verilen müsabakalar, antrenman ve sıralama turlarında izdihamsız ve sakin kalabalığıyla ilgililerin son derece keyifli anlar yaşamasına sebep oldu. 10 Ekim tarihinde gerçekleşecek olan final müsabakasında ise Türkiye’deki hatta ve hatta dünyanın dört bir yanından gelen Formula 1 tutkunları, oldukça erken saatlerde yola koyuldu. Şehir trafiğinden sıyrılıp Tuzlaya ulaşan tutkunları bekleyen kalabalık ise tahmin edilmesi oldukça zor bir kalabalıktı. Organizasyona özel araçlar ile katılım sağlayan ilgililer, Intercity İstanbul Park girişine 5 kilometre kala araçlarını yol üzerinde terk edip otoyolda yürümek zorunda kaldı. Etrafta hem kilit halinde bir araç trafiği hem de yarışa yetişmeye çalışan insanların birbiri üzerine hunharca koşuşturduğu bir vaziyet vardı. Biletlerini, oldukça büyük meblağlarla satın aldıkları yarışa yetişmek isteyen kalabalık, İstanbul Park’ın bünyesine girer girmez gittikçe büyümeye başlayan izdihamın birer parçası haline geldi. Hem park görevlilerinin hem de polis ekiplerinin engeli ile korkunç kalabalıktan sıyrılamayan ilgililer, hemen sağ tarafta kalan VIP bölümünün son derece rahat ulaşımıyla da karşı karşıya kaldı. İzdihamın bir parçası olmaktan kaçamayan insanlar çaresiz bir şekilde parkın içinde ilerlemeye devam etti. 

Girişlerin ve çıkışların asla belli olmadığı, toplamda 5 kilometre uzunluğundaki Intercity İstanbul Park’ı, yalnızca tribünlere ulaşmak için baştan sona turlayan kalabalığın yarısından fazlası, yarışa start verildiği ana yetişemedi. Piste ulaşmak için oldukça küçük ebatlardaki bir köprüden geçen kalabalık için son nokta burası oldu. Özellikle Covid-19 virüsünün kol gezdiği şehirde binlerce insanla bu derece iç içe olmak organizasyonun en korkunç yanlarından biriydi. Tam anlamıyla bir başarısızlık örneği yaratan Intercity İstanbul Park, seyirci tribünlerinin hemen aşağı tarafına kurduğu yiyecek içecek stantlarıyla da hem hayret hem de nefret ettirmeye devam etti. Yalnızca küçük bir su şişesinin 5 Türk lirasından satıldığı stantlarda, küçük bir karton bardaktaki sade kahve 20 liradan satışa sunuldu. Hem hava şartları hem de organizasyonun rezaleti bir araya gelince parasıyla rezil olan insanlar topluluğu olarak ilgililer, girişte yaşadıkları korkunç izdihamı yeniden yaşamamak adına müsabaka henüz sonlanmadan tribünleri ve dolayısıyla Intercity İstanbul Park’ı terk etmeye başladı.

Yine yeniden hem personel hem de polis engeliyle karşılaşan kalabalık, birbirini ezmeye başlayınca bir grup öne çıkıp isyan etmeye başladı. Sabırları sonuna kadar tükenen insanlar, çitlere saldırmaya ve telleri kopartmaya başladı. Maalesef ki organizasyon, insanları son derece barbar olan bu davranışa kendi eliyle sürüklemiş oldu. VIP bilete sahip araçlar için ayrı bir şerit tahsis edilirken, halkı kullanmaları için teşvik ettikleri otobüslerin, yine yayaların kullandığı yoldan geçiyor olması ve sayılarının da bir hayli az olması, organizasyonun ne kadar başarısız olduğunun bir diğer göstergesi olarak karşımıza çıkmakta. Korkunç bir araç trafiğinin yanında insan trafiğinin de olduğu parkta saatlerce yürüyen yayalardan tutun, asla ilerlemeyen araçların kilit hali, gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde neredeyse 4 saatlik bir yol kat eden tutkunlar 23.00 sularında Via Port AVM’nin önünde görüntülendiler.  

Anlayacağınız, keyifle heyecanla ve tutkuyla beklenen organizasyon, yine organizasyon sahipleri eliyle hüsranla sonuçlanmış oldu. Müsabakaların önüne geçen izdiham hem Türkiye hem de dünya basınına oldukça olumsuz bir şekilde yansıdı ve ülke olarak rezalet bir organizasyona imza atmış olduk. İnsanların parasıyla rezil olduğu, kiminin soğuktan üşüttüğü kimin ise yürümekten yorgun düştüğü Türkiye Grand Prix organizasyonunun, Intercity İstanbul Park yönetimiyle nasıl yönetilemediği tüm dünyanın gözleri önüne serilmiş oldu. Yine üstüne basarak söylüyoruz, dünyadaki en prestijli sporlardan biri olan Formula 1 yarışları tarihindeki en kötü organizasyonlar arasına adını altın harflerle yazdıran Intercity İstanbul Park ve yönetimini en içten dileklerimizle kutluyoruz ve ülkemizin aynası olan bu organizasyonu bizlere yaşattığı için minnettarlığımızı dile getiriyoruz…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?