ZOOM

Elektrikli Yol Arkadaşınız: Citroen Ami

05 Kas 2021

Otomobil piyasasında araçların fiyatlarının artmasıyla beraber daha uygun fiyatlı araçlara yönelim de artıyor. Trafik sorununu da göz önünde bulundurunca elektrikli scooter gibi araçlar da daha fazla ön plana çıkarken bir araba formunda olan Citroen Ami bu özelliğiyle dikkatleri çekiyor. Ehliyetsiz kullanılabilen bu şehir içi araç, Citroen bayilerinden sipariş edilebilmekte. Otomobil tarzı bir araç bakınıyorsanız fakat çok yüksek ücretler de ödemek istemiyorsanız ve şehir içi pratik ulaşım amaçlarınızdan biriyse o zaman gelin bu minik aracı detaylarıyla inceleyelim!

Öncelikle %100 elektrikli olma özelliğiyle öne çıkan Citroen Ami tamamen elektrikli oluşuyla oldukça çevre dostu bir izlenim de yaratıyor. Özellikle eğer İstanbul gibi trafiğin ara sokaklarda bile sıkışabileceği şehirler için hayat kurtarıcı da olabilen bu araç şehir içinde özgür ve kolay seyahat imkânı sunuyor. Elektrikli olması sebebiyle motorlu araçlarla kıyaslandığında çok daha fazla sessiz bir sürüş şansı tanırken, elektrikli araçlar arasında da bunu en iyi yapanlarda gösterilebilir. Hem çevreci hem de pratik olan Ami, dış tasarımıyla da birçok kişinin dikkatini çekiyor.

Sahip olduğu akıllı tasarımıyla beğenileri kazanan Ami; eşya koyma yeri, tamponlar ve arkadan menteşeli kapı gibi pek çok sınırlı sayıda simetrik parçayı üstünde barındırıyor. Bunun yanında sizlere asla park yeri sıkıntısı da yaşatmayacak boyutları sayesinde nereye nasıl park edeceğinizi düşünmek zorunda değilsiniz. 2,41 m uzunluğu, 1,39 m genişliği ve 1,52 m yüksekliği ile oldukça kompakt bir yapıdayken normal bir otomobilin ihtiyaç duyduğu park alanının yalnızca yarısına ihtiyaç duyuyor. Kompaktığının bir harika özelliği daha: 7,2 metrelik dönüş çapı sayesinde şehir içinde ihtiyacınız olan tüm zorlu manevraları rahat ve güvenli şekilde yapmanızı sağlıyor. Elektrikli scooterlar ile kıyaslandığında çok daha fazla güvenli oluşu da öne çıkarken, ısıtmalı ve kapalı olan yolcu bölmesi sayesinde bunu çok iyi yapıyor. Aracın en keyifli yanlarından biri ise üst kısımdaki panoramic tavanı, geniş ön camı ve yanlarda da bulunan camları sayesinde fazlaca aydınlık bir sürüş deneyimi sunuyor olması oluyor.

Bağlanabilirlik ve sürücüye özel kişiselleştirilebilme özelliği sayesinde bir elektrikli araç için oldukça akıllı olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefonunuzu kolayca bağlamanız için direksiyonun sağ tarafında bir USB portu bulunmakta. Bununla cihazlarınızı bağlayabileceğiniz gibi, “DAT@AMI” bağlantılı terminali üzerinden ise “My Citroen” uygulamasını kullanıp aracınızla ilgili tüm verileri görüntüleyebilirsiniz. Görüntüleyebileceğiniz verilerden birkaçı: Kilometre, sürüş menziliniz gibi parametreler. Buna ek olarak, şehirde bulunan halka açık şarj istasyonlarını da uygulama üzerinden görüntüleyebiliyor olmanız en pratik özelliklerinden biri olmakta.

Gelelim bir elektrikli aracın en bilmeniz gereken özelliklerine: Şarj süresi, sürüş menzili, yapabildiği maksimum hız. Güzel haber şu ki Citroen Ami’yi şarj etmek inanılmaz kolay! Yolcu kapısının içinde bulunan entegre kabloyu 220 V’lik standart bir prize takmanız yeterli olurken 3 saatte %100 şarj olabilmekte. Şarj ederken telefonunuzu ya da bilgisayarınızı şarj etmekten neredeyse farksız olan bu özelliği sayesinde büyük beğeni kazanıyor. Bir otomobil ehliyetine de ihtiyacınız yokken, 16 yaşından itibaren B1 ehliyetiyle kullanım izni bulunmakta. Dengeli sürüş yapısı ve 45 km/h’lik maksimum hızı ile de uzun olmayan gezileriniz için şehir içi ulaşımda ideal olmakta. Herhangi bir vites kolu da olmayıp sürüş, boşa alma ve geri için; D, N ve R şeklinde 3 adet düğmesi bulunuyor. Son olarak, bu kadar özellikli bir aracın gidebildiği en yüksek menzile de geldiğimizde, bu tam 75 km olmakta.Gün içerisinde gideceğiniz birçok farklı noktaya sizi yolda bırakmadan ulaştıracak gibi görünüyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?