SPOR

Egzersizi Daha Kolay ve Keyifli Hale Getirecek Spor Ekipmanları

08 Eyl 2021

Geçtiğimiz yılın çoğunu pandemi sebebiyle evlerimizde geçirdik. Tabii aynı sebepten dolayı spor salonlarının da pek çoğu kapalı olduğundan ya uzun bir süre egzersize ara verdik ya da egzersiz rutinimizi evlerimize taşımaya çalıştık. Kimimizse spor salonlarında herkesin içinde egzersiz yapmaktan hoşlanmadığı ve aylık ücretler ödemek istemediği için evde etkili egzersiz yolları arar oldu. Bu uğraşlarımızda yeri geldi umduğumuz sonuçları elde edebildik ve başarılı bir ilerleme kaydedebildik, ancak yeri geldi hayal kırıklığı ile adım attığımız bu yoldan erkenden vazgeçtik. Hangi tarafta yer alıyor olursanız olun, hatta daha önce evde egzersiz yapmayı denememiş bile olabilirsiniz, size egzersiz yapmayı sevdirecek ve egzersizi sizin için çok daha kolay bir hale getirecek bazı temel ekipman ve uygulamalar bulunuyor. Neler mi? Gelin birlikte öğrenelim.

2 Bardak

Fitness Uygulamaları
 
Egzersiz yapmanın en zor kısımlarından birinin nereden başlayacağınıza bir türlü karar verememek olduğunu biliyoruz. Kişisel bir antrenöre sahip olmak her şeyi değiştirebilir, ancak size ve bütçenize uygun birini seçmek ve yoğun programınıza uygun bir hale getirmek, egzersiz rutinin kendisi kadar yorucu olabilir. Neyse ki size gerçekten bağlı kalabileceğiniz organize planlar sunan, eğitmen liderliğinde hazırlanan fitness uygulamaları mevcut. İnternet üzerinden kısa bir araştırma yapabilir ve uygulamalar arasında size uygun olduğunu düşündüğünüz birine karar vererek egzersiz rutininizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamalardan birini indirip istenen bilgileri girerek sisteme kaydolduğunuzda yalnızca sizin için tasarlanmış haftalık ve rehberli bir egzersiz programı ile karşılaşırsınız. Böylece kendinizi özel bir fitness eğitmeni ile çalışıyormuş gibi hissedebilir, verilen programı düzgün bir şekilde takip etmeye başlayabilirsiniz. 

Farklı Ağırlıklarda Kullanabileceğiniz Dambıllar
 
Eğer egzersiz için yeriniz kısıtlıysa farklı ağırlıklar için ayarlayabileceğiniz bir dambıl seti hayat kurtarıcınız olabilir. Çünkü dambıllar ile yalnızca kollarınızı değil, kollarınızın yanında sırtınızı ve karın kaslarınızı da kullanabileceğiniz çeşitli egzersiz hareketleri yapmanız mümkün. Ağırlıkları kendinizin ayarlayabileceği bir dambıl seti ile egzersizinizin yoğunluğuna göre uygun ağırlıklar tercih etme şansınız olacak. Ayrıca eğer egzersize yeni başlayan biriyseniz düşük ağırlıklarla çalışmaya başlayabilir, zaman içerisinde ağırlıkları artırarak egzersiz rutininizdeki gelişmeleri kendiniz de takip edebilirsiniz. 

Yoga Matı
 
Eğer yoga matlarının sadece yoga yapanlar için olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşününün deriz. Isınma egzersizleri dahil zeminden destek almanız gereken herhangi bir egzersiz hareketini yaparken sert zemin sebebiyle acı çekmemek için yoga matlarından destek alabilirsiniz. Eğer özellikle yoga ve pilates gibi direkt olarak zeminle temas halinde olacağınız egzersizler yapmayı düşünüyorsanız da kaliteli bir yoga matı sizin için olmazsa olmaz bir ürün olacak diyebiliriz. Çünkü sert bir zeminde yoga veya pilates yapmak sırtınızı ve dizlerinizi incitebilir. Aynı şekilde daha karmaşık pozlar sırasında altınızda bulunan halı ya da havlu ve benzeri cisim kayabilir ve sağlığınızı riske atabilir. Bu sebeple elinizin altında sağlığınızı riske atmaması açısından en az 5-6 milimetre kalınlığında olacak bir yoga matı bulundurmaya özen gösterin deriz. 

Atlama İpi
 
Eğer kapalı ve dar alanda kardiyo yapamam diye üzülüyorsanız işte size mükemmel bir seçenek: ip atlamak. Sadece 10 dakika boyunca ip atlamanın neredeyse 30 dakika boyunca koşmuş olmaya eşdeğer oluğunu düşünürsek hemen bir ip almanız ve atlamaya başlamanız için hiçbir engel bulunmuyor diyebiliriz. Üstelik bu egzersizi ister kapalı isterseniz de havalar henüz daha fazla soğumamışken açık alanda yapabilirsiniz. Bu egzersiziniz için herhangi bir standart atlama ipinden yardım alabileceğiniz gibi dilerseniz teknoloji harikası dijital iplerden de faydalanmayı seçebilirsiniz. Bu yeni ipler, egzersiziniz boyunca kaç kalori yaktığınızdan kaç kez zıpladığınıza kadar her adımınızı takip ettiğinden ip atlarken rahatlıkla müzik dinleyebilir ya da bir şeyler de izleyebilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?