Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Efsanevi Grup The Beatles’ın Şarkılarının Hikayelerini İnceliyoruz

Sayısız şarkıya imza atan, hepsini de efsaneleştiren bir grup… Elbette kimden bahsettiğimizi biliyorsunuz. İngiliz rock grubu The Beatles’ın efsanevi şarkılarının hikayelerini sizler için mercek altına aldık. Bu akıl almaz şarkıların hikayelerine daha yakından bakmak için içeriğimize göz atabilirsiniz. Karşınızda The Beatles!

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :24 Kas 2021
Süre :1.5 Bardak

Pinterest
    Here Comes The Sun, Across The Universe, Come Together, Hey Jude, Yesterday, While My Guitar Gently Weeps ve Eleanor Rigby gibi sayamayacağımız kadar başyapıta imza atan The Beatles grubunun şarkılarının altında neredeyse kimsenin bilmediği hikayeler yatıyor. Şarkıları dinlerken fark etmesek de bu hikayelerin birer parçası oluyoruz. 
 

Pinterest
Across The Universe 
 
   Across The Universe, Let It Be albümünde bulunan, en eski şarkılardan biri. 1969 yılında yayımlanan şarkı John Lennon ve Paul McCartney imzası taşıyor. John Lennon, Across The Universe şarkısını The Beatles şarkıları arasında en sevdiklerinden biri olarak tanımlıyor çünkü aslında şarkının hikayesi Lennon’ı ilgilendiriyor. Şarkının sözleri ilk aklında geldiğinde yatakta yatıyor ve o dönemdeki eşi Cynthia ile kavga ediyordu. Uyumaya çalışırken aklına şarkının sözleri gelmeye başladı ve yataktan kalktı. Across The Universe, şarkısını tamamlayana kadar da uyumadı. 

Pinterest
Eleanor Rigby
 
     Eleanor Rigby, The Beatles grubunun en çok sevilen parçalarından biri fakat bu sefer şarkının hikayesi John Lennon’a değil Paul McCartey’e ait. Gittiği bir düğünün ardından çocukken tanıdığı yaşlı insanlarla ilgili anılarını düşünmeye başladı ve kafasında, Eleanor Rigby şarkısındaki kilisede temizlik yapan karakter canlandı fakat başta bu karakterin adını Eleanor Rigby olarak kurgulamadı. Karakterin adı Daisy Hawkins’di. Şarkının sözlerini yazarken Daisy Hawkins adı ona uygun gelmemeye başladı ve o dönemler birlikte çalıştığı Eleanor Bron’un isminden esinlenerek şarkının karakterini Eleanor Rigby’e dönüştürdü. Paul McCartney ile başlayan Eleanor Rigby macerası grubun diğer üyeleri John, George ve Ringo’nun desteğiyle tamamlandı.

Pinterest
While My Guitar Gently Weeps  
 
     While My Guitar Gently Weeps şarkısı The Beatles’ın bir diğer üyesi George Harrison’a ait. George Harrison, Çin edebiyatından “I Ching” kitabını okuyordu. Kitabın konusu değişiklikler ve değişim ilkeleri üzerineydi. Kitaptan oldukça etkilenen Harrison, bu ilkeleri şarkı yazımında uygulamak istedi ve ailesinin evindeki kütüphanede karşısına çıkan ilk romanı eline aldı. Kitapta gördüğü ilk kelimeler “Gently Weeps” di. Bu iki kelime üzerinden şarkıyı yazmaya başladı fakat grubun diğer üyeleri bu şarkıdan pek etkilenmemişti. Bunun üzerine George Harrison şarkının ritmini çıkarmaya çalışırken yakın arkadaşı Eric Clapton’dan yardım istedi. 
 
 

Pinterest
Yesterday 
 
   Ve elbette The Beatles denilince akla gelen ilk şarkı Yesterday. Bu şarkının yaratıcısı elbette Paul McCartney. Paul bir sabah yatağından “Yesterday” şarkısının melodisiyle uyandı ve piyanosunun başına oturdu. Şarkının tamamı zihninden dökülüyordu, bu yüzden şarkıyı daha önce bir yerden duymuş olabileceği fikrine kapıldı. Yaklaşık bir ay boyunca müzik sektöründeki insanları dolaşan Paul, şarkının kimseye ait olmadığına emin olduktan sonra sözleri olmayan bu parçaya vokali oturtabilmek için sözler uydurmaya başladı. Şarkının ilk geçici başlığı “Scrambled Eggs” yani “Çırpılmış Yumurtaydı”.

Pinterest
Hey Jude!
 
   Hey Jude şarkısı, Paul McCartney tarafından, John Lennon’ın oğlu Julian Lennon için yazıldı. John Lennon ve Cynthia Lennon boşanmaya karar verdiklerinde oğulları Julian Lennon bu durumdan oldukça etkilenmişti. Paul McCartney de Julian’a destek olmak için bu şarkıyı yazdı fakat Julian’ın bundan hiç haberi olmadı. Hatta John Lennon şarkıyı kendisi için yazılmış olarak yorumladı. Şarkının ilk adı Hey Julian’dı fakat ismi Hey Jude olarak değiştirildi.

Yukarı Kaydır