Müzik Müzeleri
KÜLTÜR/SANAT

Dünyanın Ünlü Müzik Müzelerine Yolculuk

11 Oca 2022

Müze denildiğinde aklımıza çoğunlukla birbirinden değerli tabloların, antik objelerin ve sanatsal nitelik taşıyan somut eserlerin sergilendiği alanlar gelir. Bu içerikte sizi alışılagelmiş sergi alanlarından daha farklı bir dünyaya götürüyor ve dünyanın en ünlü müzik müzelerine doğru bir yolculuğa çıkarıyoruz. Hazırsanız başlayalım.

2.5 Bardak

Grammy Museum
Grammy Museum - Los Angeles, California (ABD)

Belki de görebileceğiniz en kapsamlı somut müzik platformu olan Grammy Müzesi, pek çok farklı müzik türünü ve akımını bünyesinde barındıran oldukça geniş kapsamlı içeriğe sahip diyebiliriz. Bu müzede efsane haline gelmiş olan bazı şarkıların ilk el yazması metinleri bulunuyor. Ayrıca sergilenen müzik yapıtlarının yanı sıra müzede, enstürman çalmayı öğrenebileceğiniz eğitmenler de bulunuyor. Amerikan müzik sektöründe büyük öneme sahip ve oldukça prestijli bir ödül olan Grammy'e ilişkin daha detaylı bilgier öğrenmek için müze, biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Beethoven Haus
Beethoven Haus - Bonn (Almanya)

Klasik müzik denildiği zaman akla gelen isimlerden biri de Beethoven'dır. Sanatçının doğduğu yer olan Bonn'da açılan bu müzede Beethoven'a ait kitaplar, mektuplar, notalar ve kendine ait kimi objeler de sergileniyor. Müze 1889'da açılmış ve 1893'te yanındaki bina da müzenin bünyesine eklenerek genişletilmiş. Bu küçük ve mütevazı müzenin en güzel yanlarından biri de 1700'lerden kalma bir bina olması ve bu binanın gerçekten de Beethoven'ın evi olması diyebiliriz. Bu bakımından sanatçının yaşamına da tanıklık etmiş bu ev aynı zamanda önemli bir tarihi yapı olma özelliğini de taşıyor diyebiliriz. 

The Beatles Story
The Beatles Story - Liverpool (İngiltere)

Liverpool pek çok açıdan İngiltere'nin gezilmeye değer yerlerinden biri olarak söylenebilir. Keşfedilmesi gereken en önemli mekanlardan biri de hiç kuşkusuz, The Beatles Story demek mümkün. Bir dönem tüm dünyayı derinden etkilemiş olan grubu daha yakından tanımak ve onlara ait pek çok ögeyi yakından görmek için müze, inanılmaz bir nimet diyebiliriz. Bu ödüllü müzede grubun çok bilinmeyen nadir fotoğrafları, onlardan kalma hatıralar, kullandıkları enstürmanlar ve önemli koleksiyonlar bulunuyor. Ayrıca içerisinde misafir sergiler de yer alıyor. 

Bob Marley Museum
Bob Marley Museum - Kingston (Jamaika) 

Reggie müziğin efsane ismi Bob Marley'in Kingston'da bulunan evi, ölümünden sonra müzeye dönüştürülmüş. Şu anda pek çok insanın ziyaret ederek gözlem yapma imkanı bulduğu bu evde sanatçıya ait pek çok özel eşyanın yanı sıra bestelerini nasıl yaptığını görmek de mümkün. Ölümünden önceki son 5 yılı geçirdiği bu evde Marley'e hit bir kayıt stüdyosu da bulunuyor. Son çalışmalarını bu stüdyonun içerisinde yaptığını düşünürsek, bu evin içinde olmanın bir ziyaretten de çok daha ötesi olduğunun farkına varmanız muhtemel diyebiliriz. Ayrıca Marley'in almış olduğu "Grammy Ömür Boyu Başarı Ödülü" de bu müzede yer alıyor. 

Musee Edith Piaf
Musee Edith Piaf - Paris (Fransa)

Bu küçük ve şirin müze, kentin merkezine biraz uzak bir noktada konumlandırılmış, özel bir dairede yer alıyor. Şarkıcı Edith Piaf'ın yaşamına ilişkin pek çok önemli objenin sergilendiği müzede, sanatçının kıyafetlerinden mektuplarına ve fotoğraflarından müzik dosyalarına ait pek çok kişisel eşya sergileniyor. Müzenin yönetiminin de sanatçının en yakın arkadaşı ve aynı zamanda hayranı olan Bernard Marchois tarafından yapıldığı biliniyor. Müze her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. 

Graceland
Graceland - Memphis, Tennessee (ABD)

Dünyanın en ünlü rock'n roll müzik müzesi olarak bilinen Graceland, efsane müzisyen Elvis Presley'in konağında yer alıyor. 1957'de satın alınan ev, bugünkü şekline kavuşana dek pek çok tadilattan geçmiş ve konak önemli ölçüde genişletilerek içerisine farklı sergi kısımları da eklenmiş. Elvis Presley'e hit hemen her konuda bilgi sahibi olacağınız derecede ayrıntılarla tasarlanmış olan bu müze, yılda neredeyse bir milyona yakın ziyaretçi ağırlıyor. Presley hayranı olmayanların bile gidip görmek isteyeceği türde tasarlanmış olan bu özel müze hem yapı olarak hem de içerik olarak son derece geniş demek mümkün.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?