Dünyanın Popüler Kahve Festivalleri
Pexels
GASTRONOMİ

Dünyanın Popüler Kahve Festivalleri

Bana göre en gizemli sıcak içeceklerden biri, artık dünyanın geneline yayılmış ve bu konuda önemli tat uzmanları ortaya çıkıyor olmasına rağmen hâlâ kahvedir. Örneğin, herkes kavrulmuş bir kahve çekirdeğini tanıyabilir fakat bir bitki olarak kahveyi tanımakta güçlük çekebilirsiniz. “Coffea” adındaki ağacın meyvelerinden imal edilen kahve, gerek bölgeden bölgeye gerek demlenme çeşitlerine göre farklılık gösteriyor. Zaten kahvenin çeşitlere ayrılmasındaki asıl etkenin demlenme şekilleri ile ilgili olduğunu herkes bilir. Örneğin, Türk kahvesi de Osmanlı döneminde ülke sınırlarında çokça tercih edilmesi bakımından bu adı almış olup Arapların tercih ettiği bir demleme şeklinde imal edilir. Kahvenin bulunmasına yönelik de sayısız hikâye var ve bunlardan en meşhuru Etiyopya’dakidir. Keçilerin günlerce uyumadığını ve yorulmadığını fark eden Etiyopya’daki çobanlar, bunun sebebini öğrenmek için incelemelerde bulunduklarında keçilerin daha önce yemedikleri bir bitkiyi tüketmeye başladıklarını görürler. Derken macera başlar… İlk kez Habeşistan’da tüketildiği bilinen kahve, daha sonra Yemen’e getirilmiş ve esas popülaritesini de burada kazanmıştır. Bugün Türk, İtalyan, Fransız kahve kültürlerinin de oldukça meşhur olduğu bilinmekte… Bu kadar tarih yeter diyorsanız, dünya ve Türkiye’deki önde gelen kahve festivallerini öğrenmek için içeriği takip edebilirsiniz.

Editör :Mert Bekçi
Yayın Tarihi :07 Kas 2021
Süre :3 Bardak

Singapore Coffee Festival
Singapur Kahve Festivali

Singapur Kahve Festivali, dünya çapındaki en yaratıcı ve zengin kahve festivallerinden biri olarak bilinir. Sebebi ise bu festivalin kahve üzerine odaklandığı kadar çeşitli sürprizler ile de donatılması. Etkinlik boyunca süren grafiti gösterilerinden kitap stantlarına kadar da bu festivalin çok kapsamlı olduğunu söylemek mümkün. Festival, geçtiğimiz yıllarda 3 gün sürmüştü ve özellikle kitap – kahve birleşimini sevenleri kendisine çekmeyi bilmişti. Ayrıca “kahve” kelimesi üzerine serbest çağrışım misali katılımcıların kelimeler söylediği ve illüstrasyon sanatçılarının bu kelimeleri şiir ya da resim hâline getirdiği etkinlikler de gerçekleşti. Güneydoğu Asya’daki bu ada ülkesinde gerçekleşen kahve festivali, aslında ülkenin kahve konusundaki başarısını ve zenginliğini de ortaya koyar bir nitelikte. Üstelik 2017 yılında gerçekleşen Singapur Kahve Festivali, okyanus manzarasına sahip etkinlik alanı sayesinde de katılımcıların ayrıca sevdiği bir organizasyon olmuştu. Bu festivale katılan kimi işletmelerin deneysel bir yol çizdiğini söylemek de mümkün. Örneğin, Tiong Hoe Specialty Coffee 2017 festivalinde özel bir kahve çekirdeği karışımını müşterilerine sunmuş. Bu harika festivalin akıbetine dair ise pek bir bilgi bulunmuyor…

The Amsterdam Coffee Festival
Amsterdam Kahve Festivali

Hollanda da kahve festivallerinden geri kalmıyor elbette. Hatta 2022 yılında da 8 – 10 Temmuz tarihleri arasında yepyeni bir festival gerçekleşecek ve şimdiden duyuruları, hazırlıkları yapılıyor bile. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan festivallerde dikkat çeken etkinliklerden biri ise “Kahve Karışımları” idi. Yaratıcılığın, işi bilmenin, kendinden bir şeyler katmanın yarışması olan Kahve Karışımları, festivali çok daha dinamik ve sürprizli kılmıştı. Bir barista ve bir karıştırıcıdan oluşan iki kişilik takımlar, ezberleri bozan kahve tarifleriyle birbirleri ile yarışmıştı. Kazanana para ödülünün verildiği bu yarışma, Amsterdam Kahve Festivali’ni en özgün kılan etkinliklerden biri. Seneye yapılacak Amsterdam Kahve Festivali’nde ise atölye çalışmaları, söyleşiler gibi bir dizi etkinlik yapılacak. 2022 yılının Temmuz ayında bir Avrupa seyahatine çıkacaksanız ve yolunuz Amsterdam’a düşecekse etkinlik için rotanızı Gashouder Westergasfabriek etkinlik mekânına çevirebilirsiniz…

Helsinki Coffee Festival
Helsinki Kahve Festivali

Güncelliğini koruyan ve şimdiden 2022 yılının kahve festivali etkinliğine hazırlanan bir başka organizasyon ise Helsinki Kahve Festivali. Finlandiya’nın başkenti Helsinki, kıyıda yer alması ile de her zaman dikkat çeker. Ülkenin dünya çapında meşhur olan eğitim sisteminin yanı sıra kahve festivali de muntazam bir şekilde ilerler. Geçtiğimiz yıllarda nisan ayında gerçekleşen Helsinki Kahve Festivali, 2022’de de 22 Nisan – 24 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. İskandinav ülkelerinin en büyük kahve festivali olarak da bilinen Helsinki Kahve Festivali’nde çay da bir dizi etkinliğin parçası oluyor. Ülkenin en iyi kahve demleme yöntemlerini görebileceğiniz festivalde, filtre kahvenin de ayrı bir yeri oluyor. Finlandiya’nın meşhur baristalarının bir araya geldiği organizasyon, şampiyonunu belirlediği bir yarışması ile de etkinliği katbekat merak uyandırıcı hâle getiriyor.

Global Coffee Festival London
Global Kahve Festivali

“Global Coffee Festival” çok yakın bir zamanda, 29 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında Londra’da gerçekleşti ve Paris'ten Milano'ya, Toronto'dan Los Angeles'a kadar da birçok noktada gerçekleşmeye devam ediyor. 2007 Dünya Barista Şampiyona’sını kazanan James Hoffmann’ın ve farklı barista ve kahve danışmanlarının da söyleşi yaptığı Global Coffee Festival, pek çok gösteriye şahitlik ettiği gibi “Londra’nın En İyi Kahvesi” temalı merak uyandırıcı etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Ayrıca kahvesinin %100’ünü 2022’ye kadar sürdürülebilir hâle getirmeyi hedefleyen Kahlúa gibi önemli markalar da bu etkinlikte yerini aldı.

New York Coffee Festival
New York Kahve Festivali

Yolunuz ABD’ye düşecekse 7 – 9 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek New York Kahve Festivali’ne de gidebilirsiniz. Kahve ustalarının akın ettiği New York Kahve Festivali, şehrin kahve etkinliklerinin adeta amiral gemisi. Kahve odaklı etkinliklerin yanı sıra New York Kahve Festivali’nde sunulan yemekler, kokteyller ve canlı müzik gibi çeşitli sanat etkinlikleri de festivali çok daha görkemli kılıyor. En iyi ABD baristaları ile tanışma fırsatı yakalayabileceğiniz New York Kahve Festivali, lezzetli sokak yemeklerini keşfetmek için de harika bir şans. Festivali çok daha sürprizli ve dolu dolu kılan etkinliklerden bir diğeri de kısa film gösterimleri. The Coffee Art Project adı ile bilinen etkinlikte kahve temalı pek çok bağımsız film izleyici ile buluşuyor. Daha çok belgesel tadında çekilen bu bağımsız filmler, kahve kültürünüzü zenginleştirmeniz için de biçilmiş kaftan.

Cape Town Coffee Festival
Cape Town Kahve Festivali

Blues müziğin 15. yüzyılda adeta tohumlarını atan Afrika da Cape Town Kahve Festivali ile ülkedeki zengin kahve kültürünü dünyaya tanıtmasını biliyor. 2022’de de gerçekleşecek olan festivalin tarihçesine bakıldığı zaman, etkinlikte kahve ve yiyecekler üzerine harika deneyimlerin sunulduğunu görmek mümkün. Birbirinden harika kahve kokteylleri, leziz sokak yemekleri Cape Town Kahve Festivali’nin bel kemiğini oluşturuyor. Canlı müzik ve çeşitli sanat etkinlikleri ile de zenginleştirilen festival, “Latte Art” adını verdiği etkinliği ile de lattede ezberleri bozan bir etkinlik sunuyor. Ayrıca burada bir The Coffee Art Project etkinliği düzenleniyor ve bu etkinlik, Afrika’daki kahve kültürünün pek çok hâlini çeken fotoğrafçıların işlerinden meydana geliyor.

İstanbul Kahve Festivali
İstanbul Kahve Festivali

Güzel İstanbulumuz da dünyaya entegre bir metropol olarak her yıl İstanbul Kahve Festivali ile gündemde. Bu yıl 7 – 10 Ekim arasında Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşen İstanbul Kahve Festivali, Türkiye’nin en popüler şehir festivallerinden de biri. Ünlü isimlerin, müzisyenlerin de katıldığı organizasyon, seminer ve atölye çalışmaları gibi etkinlikleri ile de festivali zenginleştirmesini biliyor. İşinin ehli kahve dükkânlarından baristalara kadar pek çok profesyoneli bir araya getiren İstanbul Kahve Festivali, umarız seneye de tüm hızıyla sürer!

Ankara Kahve Festivali
Ankara Kahve Festivali

2019 yılında kahve ile çikolata tutkunlarını bir araya getirmesini bilen Ankara Kahve Festivali, 2021 yılında da 1 – 3 Ekim arasında gerçekleşti. Eğlenceli konserlerden merak uyandırıcı seminerlere, deneysel etkinliklerden kahve kültürünü geliştiren workshoplara kadar geniş bir etkinlik ağı oluşturan Ankara Kahve Festivali, bu yıl Bilkent Center’de gerçekleşti. Kahve sektörünün pek çok paydaşını bir araya getirmesini bilen Ankara Kahve Festivali, ilk olarak 2016 yılında gerçekleşmişti ve o günden bugüne şehri adeta uyandıran etkisi ile devam ediyor. Bakalım seneye festival ne zaman gerçekleşecek…
Yukarı Kaydır