Dünyanın En Soğuk Yerleşim Yeri: Oymyakon
SCOPE

Dünyanın En Soğuk Yerleşim Yeri: Oymyakon

Soğuktan tir tir titrediğiniz o dakikaları gözünüzün önüne getirin. Buz gibi soğuğun alnında kendinizi eve atma çabanızı şöyle bir düşünün. “Bu kadar da soğuk olmaz ya!” serzenişlerinizi duyar gibiyiz. Ancak yanıldığınız bir nokta var, değil bu soğuk, katbekat soğuklar var. Dünyanın en soğuk yerleşim yeri Oymyakon’da -50 derecede yaşadığınızı düşünebiliyor musunuz? Düşünemiyorsanız, soğuk algılarınızı yerle bir edecek Oymyakon’a birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :14 Oca 2022
Süre :1.5 Bardak
1924 yılında -71.2 derece sıcaklığı gören Rusya’nın Oymyakon köyü, soğuk havayla ilgili tüm bildiklerinizi baştan yazmaya hazır gibi. Rusya'da küçük bir mezra olan ve yaklaşık 500 nüfuslu Oymyakon, gezegenimizin zorluklar içinde yaşanabilir olan nadide bir bölgesini oluşturuyor. Dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak bilinen köy, normal şartlar altında bile, -50 derece sıcaklığı görebilirken, burada yaşayanların hayatını da farklı bir noktaya taşıyor. Isınmak için her saniye çaba harcayan insanları düşünebiliyor musunuz? Hayatta kalmak hiç bu kadar soğuk olmamıştı!

Oymyakon, evrenimizin büyülü tarafına da vurgu yapmayı ihmal etmiyor. Dünyamızın harika olduğunu kanıtlayan gerçeklerden biri olan köy, yaklaşık 500 kişilik nüfusu ile hayretler içinde bırakmayı başarıyor. Dünyanın hemen her köşesinde yaşamın mümkün olduğunu gözler önüne sermede üstüne yok! Ek olarak hayatı daha yaşanabilir yapan insanlar da bu gerçeğin önemini katbekat artırıyor. Adaptasyon dediğimiz meselenin canlı kanlı örneği olan Oymyakon sakinleri, kendilerini ait hissettikleri bu bölgeye yine kendilerine has olan rutinleri ile hayat veriyor.  

Oymyakon’da yaşayan insanların soğukla imtihanı hayretler verici sonuçlar doğurabiliyor. Hayatta kalabilmek adına sürekli ağır etler tükettiğinizi düşünebiliyor musunuz? Tüm bölgede artık yerleşik bir kurala dönüşen bu yeme alışkanlığı, daha sıcak kalabilmek adına yapılan pek çok rutinden yalnızca biri. Örneğin bölge sakinleri arabalarını 7/24 çalışır durumda tutmak zorunda ya da cenaze töreni öncesi birkaç günlük bir ateşe ihtiyaçları var. Yanlış duymadınız, törenin yapılacağı yer, şenlik ateşine benzer şekilde ısıtılıyor. 

Köyün soğuğunda hayatta kalmak için fazlaca efor sarfeden bölge halkı, kendilerine has pek çok yöntem bulmuş durumda. Sadece dış ortamdan bahsetmiyoruz, -50 dereceyi bulan sıcaklıklara evler bile dayanamayabiliyor. İç mekân tesisatının donduğu durumlarda ek binalar kullanılıyor. Bugün bizim arabalarımız bile, soğuk geçen bir gecenin ardından bozulabiliyor. Oymyakon’daki arabalar için ısıtmalı garajlar var, aksi halde araçlar kullanılamaz bir duruma geliyor. Tahmin edeceğiniz üzere bölgede tarım yapılamıyor, e haliyle bölgedeki insanlar etçil bir beslenme rutine sadık kalmak zorunda. Ren geyiği eti ve donmuş balık en çok tüketilen ürünler arasında yer alıyor. Ancak öyle bir şey var ki, değil yemek, düşününce bile tüylerimiz ürperiyor. Bölge sakinlerinin bir diğer beslenme alışkanlığı, at kanından yapılan buz küpleri. İçerdiği maddeler ile vücut ısısını dengede tutmak için yardımcı olan bu ürün, makarna ile servis ediliyor.

Oymyakon’daki yaşamı araştırmak için bölgeye giden Yeni Zelandalı fotoğrafçı Amos Chapple, Sibirya'nın ücra bir köşesine gizlenmiş 500 kişilik bu köye ulaşmak için yaklaşık 16 bin kilometre yol kat etmek zorunda kalıyor. Hava şartları o kadar kötü ki, özellikle kış aylarında uçaklar bölgeye inemiyor ve en yakın büyük şehir olan Yakutsk'tan arabayla varmak ise iki gün sürüyor. Büyük zorluklarla çekim yapan fotoğrafçı Chapple “Sabah otelden ayrıldığım andan itibaren kameranın sıcaklığı düşmeye başlardı. Kameranın ‘midesi bulandığında’, o gün için bu kadardı.” diyor. Ağzından çıkan buharı “puro dumanı”na benzeten Yeni Zelandalı fotoğrafçı, görüntü yakalayabilmek adına nefesini tutmak zorunda kaldığını belirtiyor.  

Dünyanın en soğuk yerleşim yeri olan Oymyakon, gün geçtikçe azalan nüfusuna rağmen hala tüm zorluklara göğüs gerip, bölgeye yaşam veren insanlarla dolu. Soğuk kış günlerinin ardından gelen yaz ayları ise onlar için hediye gibi. İnanması güç olsa da 35 dereceyi bulan yaz sıcaklıkları, dondurucu ve yorucu kışı unutturmak için birebir... 

Yukarı Kaydır