unsplash
SEYAHAT

Dünyanın En Küçük Ülkeleri

03 Haz 2021

Dünyada Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen toplamda 195 tane ülke var ve elbette ki her birinin yüz ölçümü birbirinden farklı. Bazıları günlerce gezilse bile bitmeyecekken bazılarını ziyaret etmek için yalnızca tek bir gün bile yeterli olabiliyor. Peki, dünyadaki hangi ülkeler ‘’en küçük’’ olarak adlandırıyor biliyor musunuz? Birbirleriyle yarışır derecede küçük olan bu ülkelerin her biri kendine has özelliğiyle dikkat çekiyor. Haritada bile görülmeyecek kadar küçük ama bir o kadar da güzel ve çekici olan bu ülkeleri sizler için inceledik.

unsplash
Vatikan

İtalya’nın başkenti Roma tarafından çevrelenen ve ‘’Papalık’’ olarak da bilinen Vatikan toplamda hiçbiri yerli olmayan 800 kişilik bir nüfusa sahip. 5 km² yüz ölçüme sahip oluşuyla dünyanın en küçük ülkelerinden biri. 1929’da yapılan anlaşmanın ardından ortaya çıkan bu devletin devlet başkanı ise Papa. Birleşmiş Milletler üyesi olmayan bu küçük ülkenin kimsenin ilgisini çekmediğini de düşünmeyin elbette. Her yıl yaklaşık on milyon turistin ziyaret ettiği bu ülkeyi siz de seyahat programınıza eklemelisiniz.

unsplash
Lihtenştayn

Avrupa’nın üçüncü en küçük ülkesi olarak tanınan Lihtenştayn’ı daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. İsviçre ve Avusturya arasında Alpler’de yer alan bu sevimli ülkenin nüfusu yaklaşık 38 bin. Yani Türkiye’nin en düşük nüfuslu şehri olan Bayburt’tan bile daha az insan yaşıyor bu ülkede. 1806’da bağımsız olan ülkenin yönetimi ise anayasal monarşi. Kişi başında düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Lihtenştayn, güvenli ve huzurlu olmasıyla ziyaretçileri büyülüyor diyebiliriz. Ülkede bir havalimanı bulunmaması sebebiyle eğer ziyaret etmek isterseniz Almanya veya İsviçre’den geçiş yapabilirsiniz. Buraya ayıracağınız bir gün gezmek için kesinlikle yeterli olacaktır. 

unsplash
San Marino

Cumhuriyetle yönetilen ilk ve en eski ülke olarak bilinen San Marino, Kuzey-orta İtalya’da bulunuyor. Oldukça küçük olan bu ülkeye yılda 3,5 milyonun üzerinde ziyaretçi geliyor. Ülkeye girebilmek için İtalya Schengen vizeniz olması gerektiğini de unutmayın. Avrupa’nın ucuz ülkelerinden biri olan San Marino’nun en büyük geçim kaynağı ise elbette ki turizm. Tarihi yapıları ve muhteşem manzaralarıyla bu ülke küçük olmasına rağmen sizi fazlasıyla etkileyebilir.

pexels
Marshall Adaları

1986 yılından beri bağımsız olan Marshall Adaları, sadece 160 km² büyüklüğünde ve adalarda yalnızca 68 bin kişi yaşıyor. Dünyanın en küçük yedinci ülkesi olarak bilinen bu turizm cenneti, 29 mercan adasından ve 750 bin km² üzerindeki beş ana adadan oluşuyor. Hawaii ve Avusturalya’nın ortasında yer alan Marshall Adaları, ekvator ve Uluslararası Tarih Çizgisi’ne de oldukça yakın.
 

unsplash
Monako

Dünyanın en küçük ikinci ülkesi olan Monako, jet sosyetenin gözde mekanlarından biri olmasıyla biliniyor. Başkenti Monte Carlo ise tam bir tatil şehri. Güneydoğu Fransa ile Akdeniz arasında yer alan Monako, dünyada kişi başına düşen milli gelirin en fazla olduğu ülkelerden biri aynı zamanda. 1 km²’den daha küçük bir alanda yer alan Monte Carlo’daki plajlar ve tatil köyleriyle Monako, ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.
 

unsplash
 Nauru

Güney Pasifik Okyanusunda, Okyanusya bölgesinde yer alan Nauru, oldukça küçük bir ada ülkesi ve yalnızca birkaç küçük köyden oluşuyor. Nüfusu 13 bin olan bu ülkenin yüz ölçümü ise 21 km².1968’de Avustralya’dan ayrılıp bağımsız olan Nauru, küçük ama sevimli bir ülke.

unsplash
Tuvalu

Nauru gibi Tuvalu da Okyanusya’da yer alan bir ada ülkesi. Dokuz adet mercan adasından oluşan bu küçük ülkede sadece 11 bin kişi yaşıyor ve ada toplamda 26 km²’lik bir yüz ölçümüne sahip. Bu ülkenin başkenti ise en büyük şehri olan Funafuti. Resmi dilleri ise İngilizce ve Tuvaluan.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?