Pexels
ZOOM

Dünyanın En Değerli Otomobil Markaları

11 Haz 2021

Otomobil sektörü her zaman birçok kişinin ilgisini çekmesi ve son teknoloji kullanımıyla piyasa hacmini artıran bir sektör olmasıyla tanınıyor. Öyle ki rekabet çok kızışınca büyük markalar yenilik arayışına girip elektrikli araç üretmeye yöneldiler. Tesla, Toyota, Porsche, Volkswagen, Ford ve daha birçok marka dünyanın en değerli otomobil üreticileri listesinde üst sıralarda kendilerine yer buluyor. Her yıl yapılan dünyanın en değerli otomobil markaları analizlerinde, markaların performansı, markanın rekabet gücü gibi birçok kriter göz önüne alınıyor. Rakiplerin güçlü, rekabetin de sıkı olduğu bu sektördeki güçlü ve önemli markalar listesine gelin birlikte göz atalım.

Pexels
Ford

1903 yılından beri otomobil sektöründe adından bahsettiren Ford, günümüzde oldukça değerli markalardan biri. Henry Ford'un kurucusu olduğu bu araba devi markası, Amerika Birleşik Devletleri menşeili. Şu anki değeri yaklaşık 12,56 milyar dolar olan Ford, her kesime hitap eden araçlarıyla uzun süre daha rekabet yarışında kendine yer bulacak gibi.

Pexels
BMW

Almanların otomobil üretiminde ne kadar önemli olduklarını bilmeyen yoktur. 1916 yılında kurullan BMW ise Alman teknolojisini adeta kanıtlar nitelikte. 39,75 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip olan bu dev Alman şirketi neredeyse her tür aracı üretiyor.

Unsplash
Tesla

Özellikle elektrikli otomobil üretiminin önde gelen markalarından biri olan Tesla, araçları kadar Elon Musk sayesinde de popüler hale geldi. Dünyanın elektrikli araç devi firmasının bugünkü piyasa değeri 12,78 milyar dolar. Elon Musk ise yaptığı çalışmalarla hem Tesla sahiplerinin hem de markanın aracına sahip olmayanların bile dikkatini çekmeyi başardı.

Volkswagen

Bir başka Alman devi marka ise Volkswagen. BMW markasına kıyasla daha geç kurulmuş olan Volkswagen bu sektörde oldukça değerli bir marka. 1937 kuruluş tarihli otomobil devi, 1940 yılında İkinci Dünya Savaşı’nda füze üretmesiyle de tanınıyor. Günümüzdeki güncel piyasa değeri 12,26 milyar dolar olan Volkswagen otomobil meraklılarının gözde markalarından biri.

Unsplash
Porsche

Otomobil piyasasında Almanların başarısı göz ardı edilemez, öyle ki neredeyse tüm büyük markalar Alman menşeili. 1931 yılından beri piyasada olup adından söz ettirmeyi başaran Porsche hem kalite hem de şıklığı bir arada barındırıyor. Güncel piyasa değeri 11,30 milyar dolar olan Porsche, birçok kişinin de hayallerindeki otomobil.

Pexels
Honda

Asya ülkelerinin de otomobil yarışındaki başarısı oldukça fazla. Soichira Honda isimli kurucusunun adını verdiği marka tam bir Japon teknolojisi örneği. Dünya genelindeki 179 bin çalışanıyla Honda’nın günümüzdeki değeri yaklaşık 21,69 milyar dolar.

Pexels
Hyundai

Bir başka Asyalı rakip ise Hyundai. Son dönemlerde teknoloji alanındaki başarısıyla dikkatleri üzerine çeken Güney Kore, 1947 yılından beri piyasadaki varlığını Hyundai ile koruyor. Her yıl değerini artırmasıyla bilinen Hyundai, 2020 yılında diğer rakiplerini başarısıyla şaşırtmıştı. Kurucusu Chung Ju-Yung olan Hyundai, dünya çapında 215 bin çalışanla hizmet veriyor. Markanın güncel piyasa değeri ise 14,29 milyar dolar.

Pexels
Mercedes-Benz

Almanlar bu listeyi ve otomobil sekörünü resmen domine etmiş durumda. Genel piyasa hacminde birinci sıraya doğru yükselen Merces-Benz, 1926 yılında kuruldu. Piyasa değeri 49,26 milyar dolar olan Mercedes-Benz, Almanya’nın Stuttgart eyaletinde faaliyet gösteriyor.

Unsplash
Toyota

Asyanın bir başka güçlü ismi de Toyota. 1973 yılında kurulmuş olan firma, en değerli otomobiller arasında çoğunlukla zirveyi kimseye bırakmıyor ve çalışan sayısı ise 71 bin. İsmini Kiichiro Toyota adlı kurucusundan alan markanın günümüzdeki piyasa değeri 51,59 milyar dolar.
Dünyanın en değerli markaları araştırmalarında zirveyi bırakmayan Toyota’yı yakından takip eden firmalar ise BMW ve Mercedes-Benz gibi Toyota’nın tahtını sallamayı hedefleyen Alman markaları. Kullanıcıların Toyota markasını ‘’güvenilir ve kaliteli bir marka olarak’’ görmeleri ise bu başarının bir sonucu.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?