Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

DSÖ: "Avrupanın Yarısından Fazlası Enfekte Olabilir"

12 Oca 2022

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamayla, Avrupa nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının enfekte olabileceğini belirtti. Avrupa'da 2022'nin ilk haftasında 7 milyondan fazla yeni vaka görüldüğü ve bu sayının iki haftalık bir süre içinde iki katından fazla arttığı biliniyor.

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge verdiği röportajta, 6-8 hafta içinde Avrupa'nın yarısının Omicron varyantına yakalanacağı uyarısında bulundu. Kluge, bu öngörünün 2022 yılının ilk haftasında Avrupa bölgesinde 7 milyon vakanın tespit edilmesine dayandığını belirtti. Avrupa’daki vaka sayıları son iki haftada iki katına çıkmıştı. 

Kluge, Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nün elde ettiği bilgileri baz alarak "Bölgedeki nüfusun yüzde 50'sinden fazlasının önümüzdeki 6-8 hafta içinde Omicron ile enfekte olacağı tahmin ediliyor." dedi. Kluge, Avrupa ve Orta Asya'daki 53 ülkeden ellisinin daha bulaşıcı varyant vakalarını kaydettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Covid-19'un evrimini izleme şeklini değiştirme zamanının gelebileceğini, bunun yerine gribe benzer bir yöntem kullanılabileceğini belirtmiş ve salgının ölümcül özelliğinin azaldığına dikkat çekmişti. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa'dan sorumlu acil durum yetkilisi Catherine Smallwood yaptığı açıklamada, bunun "bir çıkış yolu" olabileceğini vurgularken, istikrarlı ve öngörülebilir bir bulaşmanın da altını çizdi. Smallwood “Hala büyük miktarda belirsizliğe sahibiz. Oldukça hızlı gelişen ve yeni zorluklar dayatan bir virüsle mücadele ediyoruz. Zamanla endemik hale gelebilir, ancak bunu 2022'ye sabitlemek bu aşamada biraz zor." dedi. 

Yapılan çalışmalar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına oranla daha hafif olduğunu gösterse de bulaşma hızının çok yüksek olduğu ve çift doz aşılı insanlara da bulaşabildiği belirtiliyor. Omicron'a rekor sayıda insanın yakalanması sağlık sistemleri için zorluk yaratıyor.

İngiltere, Pazartesi günü 142 bin vaka sayısı ve 77 ölüm kaydederken, hastane sağlık çalışanlarının hastalık iznine çıkması ve artan Covid-19 baskısı yüzünden çalışma kapasitelerinin "kritik" noktada olduğu açıklandı.

Fransa'da 368 bin 149 ve İtalya'da 220 bin 532 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken, bugünkü vaka sayıları iki ülkede de günlük vaka rekorları oldu.

Almanya'da son 24 saatte 80 binden fazla yeni koronavirüs vakası tespit edilmesiyle yeni bir günlük rekora ulaşılırken, 384 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’de ise bugün açıklanan verilere göre, koronavirüs nedeniyle 137 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi. Son 24 saatte 430 bin 253 test yapılırken 74 bin 266 yeni vaka kaydedildi ve günlük vaka sayısı rekor seviyeye ulaştı.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?