STİL

Dolabınızdaki Fazlalıklardan Kurtulun: Kapsül Gardırop Nedir?

Büyük kitleleri etkileyen moda akımlarının asla son bulmayacağını söyleyebiliriz. Her sezon farklı desen, renk ve kumaşlardaki kıyafetler ön plana çıkar, herkes yeni akımları takip ederek dolabını sezona uygun giysilerle doldurur ve çoğu kişi bir sonraki sezonda artık modası geçmiş bu ürünleri kullanmaz. Hatta muhtemelen önceki sezonda öne çıkan bu parçaları yalnızca birkaç kere kullanmış olur. Sizleri bu tüketim çılgınlığına tepki olarak doğmuş minimalizmin dolaplarımızdaki yankısı olan kapsül gardırop konseptiyle tanıştırıyoruz. Kapsül gardırop nedir, ne işe yarar ve nasıl oluşturulabilir? Gelin birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :10 May 2021
Süre :2 Bardak

Kapsül gardırop, modası geçmeyen birkaç parça temel kıyafeti açıklamak için kullanılır. İlk olarak Amerika'da 1940'lı yılların başında birlikte giyilmek üzere tasarlanmış bir giysi koleksiyonunu belirtmek için kullanılsa da 1970'lerde Londra'daki "Wardrobe" isimli butiğin sahibi Susie Faux tarafından yeniden canlandırılır. Susie'ye göre kapsül gardırop tanımı ise etek, pantolon ya da mont gibi modası geçmeyen ve sezonluk parçalarla zenginleştirilebilen birkaç temel kıyafeti açıklar. Daha sonrasında bu fikir Amerikalı tasarımcı Donna Karan'ın 1985 yılında birbiriyle değiştirilerek kombinlenebilen 7 iş giysisi koleksiyonu ile popüler hale gelir. Birçok ünlü ismin de uyguluyor olduğu kapsül gardırop günümüzde ise modanın gelip geçen trendlerinden etkilenmeyen ve sade parçalardan oluşması sebebiyle kendi arasında kolaylıkla kombinlenebilen minimum tutardaki giysileri ifade eder.

Kapsül gardırop konseptinin ne işe yaradığını soracak olursanız öncelikle elbette bütçenizi sadeleştirir. Daha bilinçli bir şekilde kıyafet alışverişine çıkmak, giymeyeceğiniz ya da birkaç kez kullandıktan sonra dolabınızın bir köşesine atacağınız kıyafetlere para harcamamak, kıyafet alışverişine daha az çıkmak gibi etkenler alışveriş harcamalarınızı sadeleştirir ve iyileştirir. Bütçenin dışında birçok ünlü ismin de kapsül gardırop kullanma sebebi olan daha az ama verimli karar vermek konusundan söz edebiliriz. Steve Jobs, Mark Zuckerbeg, Barack Obama, Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı gibi isminden başarıyla söz ettiren ünlülerin aynı renklerde ve sade kıyafetler tercih ettiğini fark etmişsinizdir. 

İşleriyle ilgili önemli kararlar almak zorunda olan bu isimler kıyafet seçimini belirli ve sade tutarak enerjilerini verecekleri daha büyük ve önemli kararlara ayırırlar. Siz her gün bahsettiğimiz isimler gibi dünyada yankı uyandıracak kararlar vermiyor olabilirsiniz ancak her gün yaşamınıza yön verecek kararlar alırsınız. Haliyle kıyafet seçimine ne kadar az zaman ayırır, bu konu hakkında ne kadar az karar alırsanız diğer önemli kararlarınız için daha fazla zaman ve enerji saklamış olursunuz. Öte yandan kapsül gardırop oluşturmak, stilinizi belirlemek ve sadece kendi zevkiniz için giyinmeye başlamak stres seviyenizi azaltır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Gelelim kapsül gardırobun nasıl hazırlanacağı konusuna. Sadeleşme yönünde bir adım atacağınız bu yolda kendinizi sayılarla kısıtlamak zorunda değilsiniz. Tabii size yararı olacağını düşünüyorsanız kendi kural ve sayılarınızı belirleyebilirsiniz. Kurallar koyun ya da koymayın yapmanız gereken ilk şey dolabınızı baştan aşağıya gözden geçirmeniz ve giymediğiniz, hediye olduğu için atamadığınız, çok eski olduğu için temizlik bezi yaparım diye düşündüğünüz ya da anısı olduğu için ayrılamadığınız giysileri hiç düşünmeden bir kenara ayırmak. Ardından kalan kıyafetlerinizi gözden geçirin ve stilinizi, iş koşullarınızı düşünerek tarzınızı oluşturacağınız temel parçaları belirleyin. Örneğin çok rahat ve sportif bir giyim tarzına sahipseniz ve dolabınızda çok beğendiğiniz için aldığınız ancak yalnızca bir kere giydiğiniz elbiseler bulunuyorsa o elbiseleri dolabınızdan çıkarabilirsiniz.

Temel parçaları belirledikten sonra elinizdeki kıyafetleri tekrar gözden geçirmeye başlayın. Eksikleriniz varsa listesini yapabilir ya da hala dolabınızdaki kıyafetler fazlaysa diğer giysilerinizle daha az uyumlu olan parçaları çıkarabilirsiniz. Öte yandan gardırobunuzu oluştururken basic kıyafetler ve kolaylıkla kombin yapabileceğiniz renkler bulundurmayı ihmal etmeyin. Örneğin beyaz keten bir gömleği şortun üzerine salaş bir tarzla kombinleyebileceğiniz gibi işe giderken de tercih edebilirsiniz. Kendinizi parçayla sınırlandırmak istiyorsanız dolabınıza her yeni kıyafet aldığınızda bir kıyafeti çıkarabilir ya da 6 ay için 33 temel parça belirleyebilirsiniz.
Son olarak oluşturduğunuz kapsül dolap planını denemek için bir süre belirleyebilir ve belirlediğiniz sürenin sonunda sizi mutsuz eden kısımları tekrar gözden geçirebilirsiniz. İlk düzenlemelerinizi yaparak geçirdiğiniz bir mevsim sonunda kapsül gardırop düzenini oturttuğunuzu ve bu yaşam tarzına daha rahat bir şekilde ayak uydurduğunuzu göreceksiniz.

Yukarı Kaydır