SAĞLIKLI BESLENME

Doğayla İç İçe: Organik Beslenme

Doğal olana yönelik bilincin giderek arttığını söylemek mümkün. Bu sebeple organik gıdalara artık çok daha kolay bir şekilde erişebiliyor ve mutfağımıza adapte edebiliyoruz. Artık sadece meyvelerin değil, ekmeğin çikolatanın ve hatta sodanın bile organiğini raflarda görebiliyoruz. Denilen o ki giderek büyüyen bu organik gıda pazarı, tüm gıda pazarının da %4’ünü oluşturuyor. Bu her ne kadar kulağa oldukça küçük bir rakam gibi gelse de son birkaç yıllık bir atağın ümitlendirici bir verisi olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim arz nasıl artıyorsa talep de artıyor ki son 10 yılda organik gıda tüketiminin 4 katına çıktığı belirtiliyor. Bizler de organik beslenme nedir sorusunun cevabını bu sayfalarda arıyoruz.

Editör :Miray Akın
Yayın Tarihi :07 Oca 2021
Süre :2 Bardak

null

Organik gıda pazarı hakkında bu kadar bilgiye sahipken organik gıdanın aslında ne olduğunu ne kadar iyi biliyoruz? Aslına bakarsanız bildiğimiz bir şey var ki o da topraktan soframıza gelen birçok ürünün birtakım kimyasal maddeler ile “zehirlendiği”. Ürünün daha uzun süre “canlı” kalmasını sağlamak için yapılan bu uygulamalar ve ortaya çıkan GDO’lu besinler (genetiği değiştirilmiş organizmalar) sağlığımız için son derece zararlı. Organik gıdalar ise bahsedilen gıdanın hiçbir kimyasal madde ve iyonlayıcı radyasyon gibi zararlı etmenlere maruz kalmadığını gösteriyor.

null

Ancak hatırlatmakta yarar var. Organik gıdalar her ne kadar bu bahsettiğimiz kimyasal maddelerden arınmış olsa da her zaman sağlıklı değil! Bu sebeple organik gıdaları tüketirken de dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmenizde yarar var. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Nitekim organik patateslerle hazırlanan cipsler hala yağda pişirildiği gibi organik çikolatalar da organik olmayanlar gibi yüksek oranda yağ ve şeker barındırıyor. Bu da neticesinde kilo almanızı ve yağlanmanızı sağlıyor. Bütün bunları göz önüne alınca alışveriş sepetinize “organik gıda” bile olsa bir ürünü atmadan önce onun etiketini okumalı ve o gıda hakkındaki bilgilere ulaşmalısınız.

null

Gelelim organik beslenme hakkında bilinmesi gerekenlere... Her ne kadar yukarıda saydığımız belli başlı organik gıdalar içerikleri sebebiyle sağlıklı beslenmeyle ilgili olmasa da yapılan araştırmalar organik beslenmenin vücudumuzda olumlu etkilere sebep olduğunu ortaya koyuyor. Bunların en önemli sebeplerinden birine ise elma örneği verebiliriz. Zararlı kimyasallar içeren bu elmanın tabii ki de besin değeri azalıyor ancak organik elma diğerine göre %19 ve %69 arasında daha yüksek antioksidan içeriyor. Bu da organik elmanın organik olmayan elmaya göre daha besleyici olduğunu ortaya koyuyor. Antioksidan bakımından zengin bir gıda ise doğal olarak vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

null

Kilo almak bir yana dursun genel anlamda fiziksel sağlık için de yararlı olan organik beslenmede birçok rahatsızlığın görülme oranı da azalıyor. Zararlı birçok kimyasal ile haşır neşir olan geleneksel gıdaların tüketimi artığında ise baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların yanı sıra kansere yakalanma oranı da giderek artıyor. Bu sebeple sağlığı riske atmamak adına GDO’lu besinlerden uzak durup organik beslenmeye yönelmekte fayda var. Ayrıca sadece beden sağlığına değil organik beslenerek toprağa da can suyu vereceğinizi hatırlatmalıyız. Çünkü organik tarım, toprak erozyonunu ve kirliği azalttığı gibi suni tarım ilaçlarının toprağa verdiği zararın da önüne geçiyor.

null

Özetle, organik tarımdan elde edilen besinlerin tüketilmesi olarak adlandırabileceğimiz organik beslenme, vücuda geleneksel beslenme yolları ile alınan zararlı kimyasalların ve hormonların vereceği zararlardan bizleri koruduğu gibi yüksek antioksidan içerikleri ile de besleyicilik anlamında oldukça faydalılar. Bunun yanı sıra eskilerden şöyle bir söz duymuş olabilirsiniz: “Sebze ve meyvelerdeki toprağın kokusunu özledim”. İşte bu kokuyu organik beslenmeyle duyabilir, doğayla bütünleşebilirsiniz. Lezzetlerine yine de kanmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Her şeyin fazlası zarar olsa da organik gıdalar katkı maddeleri içermediğinden kilo kontrolüne de yardımcı olabilir.

Yukarı Kaydır