STİL

Doğa ve Bütçe Dostu Yavaş Moda Akımı

Yavaş moda akımı, ‘kullan-at’ olarak açıklanabilen ve ürünlerin depolanarak çöp miktarının artmasına sebep olan hızlı moda akımına karşı çıkmakta. Slow fashion olarak da bilinen yavaş moda akımı, hızlı modanın aksine hem doğa hem de bütçe dostu. Bu yazımızda, sizler için çevrenin korunmasına katkı sağlayan ve her tarza uygulanabilen yavaş moda akımını kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :04 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Günümüzün kıyafet sektörü kulan-at plastik kaşık ve çatallara benzer anlık kullanıma uygun bir hal almış durumda diyebiliriz. Her marka sezonluk ürünler çıkartıyor ve bu ürünlerin çoğu satın alınmadan raflarda ömürlerini tamamlıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda da bir kıyafetin üretilmesi ile çöpe atılması arasında üç buçuk yıl gibi kısa bir süre olduğu kanıtlanmış durumda. Ayrıca, tekstil endüstrisinde kullanılan ham madde miktarı da gün geçtikçe artmakta. İki yıl öncesine kadar 30 milyon ton ham maddenin kullanıldığı bu sektörde şu anda 90 milyon ton ham maddeye ulaşılmış durumda. Ham madde artışının 2030 yılında ise 200 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor ve bu sayının artması hem insanlar hem de diğer canlılar için büyük bir sorun teşkil etmekte. 

Bu noktada günümüzün hızlı üretim ve tüketim anlayışına karşı tepki olarak yavaş moda akımı hem üreticilerle hem de tüketicilerle buluşuyor! Tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını gözden geçirmelerini ve gerçekten ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmelerini destekleyen yavaş moda akımı, kaliteli ürünlerden vazgeçmeyerek daha ekonomik ve doğa dostu bir tarz elde edilebileceğini savunmakta. Tüketicilerin yanında üreticilere de canlı ve çevre dostu üretimi aşılamaya çalışan yavaş moda, lokal üreticilerin ve markaların desteklenmesi gerektiğini öne sürmekte. Bulunulan konumdaki üreticileri desteklemek hem o kişilerin bilinirliğini artırıp bütçelerine yardımcı olmakta hem de ürünlerin tedarik ve ulaşım süreçlerinde ortaya çıkan çevre kirliliğinin de önüne geçmekte.

Ayrıca, lokal alışverişin yanı sıra çevre dostu materyallerin kullanıldığı üretim döngüsünün desteklenmesi de yavaş modanın ögeleri arasında yer alıyor. Günümüzdeki çoğu marka, doğa dostu ham maddeler kullanmadığı gibi ürünlerinin çoğunu üretim döngüsünün herhangi bir aşamasında hayvanlar üzerinde test etmekte. Bu tarz durumlara başkaldırarak küresel moda sistemine karşı bir savunma mekanizması oluşturan yavaş moda sayesinde daha etik şartlar altında daha sürdürülebilir bir yaşama ulaşılabilir.

Yavaş Modaya Uyum Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?
Tüketimi yavaşlatarak doğaya ve etiğe saygı duyan yavaş moda akımına ayak uydurulması için belirli kuralların takip edilmesi gerekmekte. Bu akımın bir parçası olmak için ilk olarak yavaşlamak gerekiyor. Bir diğer deyişle, tüketicilerin daha az satın alması ve her alışverişte almaya karar verdikleri ürünlerin gerçekten ihtiyaçları mı yoksa sadece istekleri mi olduğuna karar vermeleri yavaş moda akımının ilk basamağını oluşturmakta. Alışverişlerde özenli seçim yapılmasının yanında alınan ürünlerin de daha uzun süreli kullanılması yavaş modayı destekleyen bir hareket. Çoğu ürün belirli bir ömre sahip fakat tüketicilerin dikkatli hareket etmeleri sonucunda kıyafetlerin ömürleri uzatılabilir.

İkinci olarak tüketiciler alacakları giysilerin nereden geldiklerini dikkatlice araştırmalı. Bir markanın ücret politikasını, çevreye verdiği zararları ve ürünlerin üretim şartlarını öğrenmek yavaş moda akımına uymak için yapılması gerekenlerden biri. Eğer tüketiciler bu bilgileri öğrenmek için yaptıkları araştırmalardan yeteri kadar veri toplayamıyorlarsa sosyal medya platformlarından da yararlanabilirler. Ayrıca, öğrenilen bilgilerin diğer tüketicilerle de paylaşılması yavaş moda akımının daha da yaygınlaşmasına yardımcı olabilir.

Üçüncü olarak da sürdürülebilirliğe yakınlaşmak için ikinci el alışveriş siteleri ve mağazaları tercih edilebilir. İstenilen bir ürün ikinci el kıyafet platformlarından satın alınırsa hem tüketicinin bütçesi çok fazla zarar görmez hem de lokal platformların değeri artırılabilir. Ayrıca, tüketiciler çevrelerindeki insanlarla kıyafet değişimleri yaparak da yavaş moda akımına destek çıkabilirler. Örneğin, bu akımın içerisine girmek istiyorsanız benzer zevklere ve beden ölçülerine sahip olduğunuz arkadaşlarınız ile ortak bir gardırop oluşturabilirsiniz.
Yukarı Kaydır