Pinterest
GASTRONOMİ

Dillere Destan Lezzetleriyle Fransız Tatlıları

Kökeni Orta Çağ’a kadar uzanan Fransız mutfağının birbirinden tatlı lezzetlerini sizler için mercek altına aldık. Birçoğumuzun aşina olduğu ve severek tükettiği Fransız mutfağının meşhur tatlıları için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Pinterest
   Fransız mutfağı denilince akla ana yemeklerden çok tatlılar gelir. Bütün dünyaya adını duyuran Fransız tatlıları, hepimiz için vazgeçilmezdir. Fransız mutfağı, Orta Çağ’a kadar uzanan tarihi, kültürü ve zenginliği sayesinde; UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirasları listesine bile girmeyi başarır. Dünyanın birçok ülkesinde severek tüketilen Fransız tatlılarını sizler için mercek altına aldık ve birbirinden lezzetli bu tatlıları evinize kadar getirdik. Gelin bu tatlılara yakından bakalım. 

Pinterest
Macaron
 
     Fransız tatlısı olmasına rağmen tükettiğimiz birçok lezzetin Fransa’ya özgü olduğunu bilmiyoruz fakat bir tatlı var ki onun Fransız mutfağından çıktığı çok belli. Tabii ki de bu tatlı rengarenk görünümü ve çeşitli aromalarıyla Macaron. Her ne kadar İtalya’da doğan bir tatlı olsa da Fransız mutfağının bünyesine giren Macaron’un evi Paris’te yer alan Laduree pastanesi. Yumurta beyazı, badem tozu, badem unu ve aromalı renklendiricilerle hazırlanan tatlı, lezzeti kadar görüntüsüyle de iştahımızı kabartmayı başarıyor. En çok tercih edilen Macaron çeşitleri ise; çikolatalı, vanilyalı, çilekli ve limonlu. 
 

Pinterest
Ekler
 
      Fransız mutfağından çıkan tatlardan biri olan ekler, akşam üstü çaylarında veya tatlı krizlerinde en çok tercih edilen tatlılardan biri. Türkiye’de de oldukça beğenilen ve çoğu pastanede bulunan ekler, dolgun krema ve özel bir hamurla hazırlanıyor. Ekler için kullanılan hamura “Pate a choux” adı veriliyor. Bu hamurlardan uzun, ince parçalar elde edildikten sonra eklere özel krema ekleniyor ve üzerine çikolata sosu dökülüyor. Asıl sosu çikolata sosuna dayanmasına rağmen son zamanlarda çilekli veya limonu gibi yeni aromalı ekler de piyasada yerini alıyor. 

Pinterest
Mille Feuille/ Milföy
 
       Mille Feuille, Fransızca “bin yaprak” anlamına gelen Türkçe’ye ise milföy olarak aktarılan bir tatlı. Mille Feuille hamuru, her ne kadar yalnızca tatlı için kullanılıyormuş gibi gözükse de tuzlular için de tercih edilen bir hamur türü. Fransa’nın meşhur lezzetlerinden biri olan Mille Feuille tatlısı, milföy hamurlarının içerisine pastacı kreması eklenerek 3 kat dizilen bir tatlı. Bu tatlıya en çok yakışan meyve ise tabii ki çilek. 

Pinterest
Çikolatalı Sufle
 
         Bir rivayete göre Paris’te yaşayan bir pastacı, çikolatalı kek yapmak ister ve hazırladığı harcı fırına verir. Fakat pastacının sayacı bozuk olduğu için keki yanlış zamanda çıkarır ve ortaya günümüzde tüketmeyi çok sevdiğimiz bir tatlı ortaya çıkar: Sufle! Tabii ki bu hikâye ne kadar doğrudur bilemeyiz fakat suflenin lezzetini de görmezden gelmemiz yanlış olur. Sıcak tüketilen tatlılardan olan suflenin akışkan çikolatası ise bütün tatlı krizlerinin çözümüdür. 
 

Pinterest
Peach Melba
 
        Fransız bir aşçının ünlü soprano Dame Nellie Melba için hazırladığı tatlıyı birçoğumuz duymamış olabiliriz. Adını ünlü sopranodan alan tatlının ana malzemesi tahmin edebileceğiniz üzere şeftali. Şeftalileri özel bir sosla harmanladıktan sonra dondurmayla servis edilen Peach Melba, Fransız mutfağının en yeni tatlılarından biri. 

Pinterest
Mousse de Chocolat/ Çikolatalı Mus
 
        Çikolatalı olmasına rağmen en hafif tatlılardan biri olan çikolatalı mus, ağızda dağılan kıvamı ve lezzetiyle Fransız mutfağı arasında en çok tercih edilen tatlılardan biri. Çikolatalı mus tarifinin en önemli püf noktası ise benmarin usulü eritilmiş çikolata. 
 

Pinterest
Creme Brulee/ Krem Brüle
 
         Listemizin en son tatlısı olan Krem Brüle’nin tarihi 1600’lü yıllara kadar dayanıyor. Türkçe’ ye “yanık krema” olarak çevrilen Creme Brulee, Fransız mutfağının hafif tatlılarından biri. Türk mutfağındaki muhallebiye benzeyen tatlı, muhallebiden farklı olarak karamelize edilmiş şekerle hazırlanıyor. 

Yukarı Kaydır