Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
BUSINESS

Deneyimsel Öğrenme Nedir?

26 Ara 2021

Söz konusu öğrenme olduğunda aklımıza öncelikle yeni bir beceri, dil, bilgi ve benzeri özellikli şeyleri öğrenmek için katıldığımız eğitimler, kurslar, dersler gelir. Oysa bir beceri üzerine eğitim almak veya dil derslerine katılmak öğrenmenin bir parçası olmakla birlikte tamamı da değildir. Öğrenme başı sonu olan bir süreçten ziyade yaşamlarımızın bütününe yayılan çok katmanlı bir süreçtir. Eğitimlerin yanı sıra; izlediklerimiz, gözlemlediklerimiz, duyduklarımız, eylemlerimiz, yaşadıklarımız, deneyimlerimiz aracılığı ile de öğreniriz. Deneyimsel öğrenme ise adından da anlaşılacağı üzere deneyerek öğrenmeyi amaçlayan kapsamlı bir öğrenme modelidir.

Deneyimsel Öğrenme 

Psikolog David Kolb’un geliştirdiği deneyimsel öğrenme teorisi (experiential learning theory) temellerini Dewey, Lewin ve Piaget’in çalışmalarına dayandırır. Deneyimsel öğrenme süreçlerinde bilgi, deneyimlerin dönüştürülmesi ile oluşur. Deneyimler oldukça önemli bir yere sahip olduğu için yaşayarak ya da yaparak öğrenme olarak da adlandırılabilir.

deneyimselogrenme.com
Deneyimsel Öğrenme Süreçleri 

Bu modelde Kolb öğrenmeyi iki temel sürece ayırır: deneyimi kavrama ve deneyimi dönüştürme. Deneyimi kavrama, bilgiyi içeri alma sürecimizi anlatırken; deneyimi dönüştürme de bu bilgiyi nasıl yorumladığımız ve nasıl kullandığımızı anlatır.
Her iki sürecin de iki farklı modu vardır:

Herhangi bir deneyimi kavramak; somut deneyim ve soyut kavramsallaştırma modları ile gerçekleşir. 
Bu deneyimler ise yansıtıcı gözlem ve aktif uygulama modları ile dönüştürülür.

Bu modlar ile ifade edilmek istenen öğrenmenin fonksiyonlarıdır; deneyimleme, düşünme, yansıtma ve yapma. Bunlar birbirine bağlı bir döngü içerisinde hareket eden süreçlerdir. Somut deneyimler yansıtma için temel sağlar. Bu yansıtmalar aracılığı ile de bilgiyi özümser ve soyut kavramlar oluştururuz. Böylelikle de yeni uygulamalar yaratabiliriz.

Pexels
Deneme Yanılma Öğrenme

Öğrenme süreci tek bir döngüde tamamlanmaz. Bir döngü sonucunda yaratılan uygulamaları test etmek öğrenmenin devamlılığı adına oldukça önemli bir yere sahiptir. Fikirlerimizi hayata geçirdiğimizde yani denediğimizde yeni bir öğrenme döngüsü başlar. Burada da yeni deneyimler kazanırız. Yanıldığımız veya hesaba katmadığımız birçok farklı şey görebiliriz. Bu deneyimleri kavrayarak yeniden dönüştürmek üzere çalışmak gerekir. Dolayısıyla sürekli yeniden ve yeniden denemek oldukça önemlidir.

Pexels
Kişiselleştirilmiş Öğrenme

Fakat deneyimsel öğrenme her zaman deneyim ile başlamak durumunda değildir. Her insan kendi öğrenme sürecini farklı bir moddan başlatabilir. Bazısı için kavramsallaştırmak iyi bir başlangıçken bazısı için de bu gözlemlemek olabilir. Örneğin, söz konusu dans etmeyi öğrenmek olduğunda; kimi direkt dans ederek kimi dans üzerine ayrıntılı bilgi edinerek kimi ise dans eden insanları gözlemleyerek başlayabilir. Kolb’a göre genellikle gözlem yapmaktan hoşlanan insanlar yansıtıcı gözlem modu ile; direkt harekete geçen insanlar ise aktif uygulama modu ile daha kolay öğrenir. Deneyimsel öğrenme modeli farklı türde öğrenme stiline sahip insanları kapsayıcı niteliktedir.
Özellikleri

Deneyimsel öğrenme modeli öğrenmeyi bir süreç olarak ele alır. Dolayısıyla herkes için katı sınırlarla şekillendirilmiş tek bir yol yaratmak yerine esnek süreçler yaratır. Bununla birlikte deneyimsel öğrenme modelinde bilginin ideal bir formu yoktur. Bilgi her şey olabilir, bu ancak öğrenme döngüsü tekrar edildikçe açığa çıkar. 

Pexels
Öğrenmeyi diğer her şeyden kopuk bir süreç olarak değerlendirmez. Bunun yerine öğrenme yaşamın içine entegre olmuştur. Dolayısıyla içerisinde problem çözme, karar verme, kritik düşünme, yaratma gibi becerileri de barındıran kapsamlı bir süreçtir.

Aynı zamanda burada öğreten öğrenen ile aynı kişidir. Kişi yaptıkça, düşündükçe, denedikçe yeniden ve yeniden öğrenir. Dolayısıyla hem kendi için en uygun yöntemleri keşfedebilir hem de önceden üzerine düşünülmemiş yeni fikir ve yöntemleri açığa çıkarabilir.

Böylelikle öğrenme, var olan bir bilgiyi edinmekten öte bilgiyi yaratmak olarak tanımlanır. Deneyimsel öğrenme modeli sayesinde yeni bilgiler açığa çıkar. Dolayısıyla yaşamın tam da içinde oldukça dinamik bir süreçtir. 

Pexels
Uygulama

Deneyimsel öğrenme modeli yalnızca eğitimle alakalı olmadığı için birçok farklı alanda kullanılabilir. Ekibinizle ortaklaşa yeni bir beceri, yöntem ve metod geliştirmek üzere kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bir problem çözme aracı olarak da faydalanılabilir. Pek tabii herhangi bir eğitimin biçimi de deneyimsel öğrenme modeline göre şekillendirilebilir. İster kişisel bir becerinizi geliştirmek ister yaratıcı bir girişimde ekibiniz için isterse bir sınıfta öğrencileriniz için deneyimsel öğrenme modelinden faydalanabilirsiniz. Nasıl uygulanabileceğine dair öğrenme deneyimi tasarımı yazısından fikir edinebilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?