pinterest
SEYAHAT

Dekorasyonda Ev Tekstili

09 Oca 2022

Siz de halısız, perdesiz hatta koltuğun üzerinde şal ve bolca minder olmayan bir eve ev diyemeyenlerden misiniz? O halde dekorasyonda ev tekstilinin önemini çoktan fark etmişsiniz ve işlevsel olarak kullanıyorsunuz demektir. Fakat bir yenilik yapmayı planlıyor ya da ev tekstiline daha fazla ağırlık vermek istiyorsanız bu yazı sizin için. Malum, battaniyeler, nevresim takımları, masa örtüleri, runnerlar, havlular filan derken ev tekstilinin kullanıldığı çok fazla alan var. Gelin bu meselenin inceliklerine yoğunlaşalım ufak dokunuşlarla evinizin tarzını dizayn edelim.

1.5 Bardak

pinterest
Ev tekstilinde, bir eve bütün olarak bakıldığında da oda oda ayrıştırıldığında da dikkat edilmesi gereken en önemli şey karmaşa yaratmaması. Elbette tarz olarak maksimalist tarzı benimsiyorsanız o ayrı bir durum. Bunun için yapılacaklar farklı, biz bugün daha sade dokunuşlardan bahsedeceğiz. Soft renklerin büyüsünden, birbirine uyumlu şekilde geçmesinden ve birleşmesinden bahsedeceğiz. Özellikle mobilyalarınız beyaz ya da açık renkliyse bu uyumun muazzam olduğunun altını çizmeliyim. Değilse de koltuğunuzun rengine göre hareket edebilirsiniz elbette, bunun için de ipuçlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

images.cdn.inmyroom.ru/inmyroom/thumb/1240x796/jpg:60/uploads/post/teaser/9c/9c22/jpg_2000_9c22f27c-89be-4240-9ab6-1e51278e4573.jpg?sign=853a25aa6eee5218f793cdc7b09f8bcd0d60295de960c4e58e01a2f5a62f8fc5
Tekstili Ton Sür Ton Seçmek

Ton sür ton Fransızcadan Türkçeye geçen bir tanım. Tek bir rengin eşsiz kartelasından faydalanan, önce modada ortaya çıkmış, şimdilerde ise dekorasyonda da sıklıkla kullanılan bir teknik. Bir rengin 1 ton açığı ya da 1 ton koyusu bile odadaki atmosferi değiştirmeye yetiyor. Bu nedenle tonları doğru seçip uygulamak bu noktada önemli. Elbette tüm bunlardan önce yapılması gereken şey, çabuk sıkılmayacağınızı düşündüğünüz, çok sevdiğiniz o renge karar vermek. Karar verdikten sonra önünüze mümkün olan en geniş kartelayı açın ve işe koyulun.

pexels.com
Bütünlüklü Düşünün

Tüm evi aynı tonlarla bezemek zorunda değilsiniz elbette. Hatta tüm odaları farklı bir renk tercihi ile yenileyebilirsiniz. Fakat bunu yaparken de tüm renklerin ortak bir uyumu olması önemli. Bambaşka duran, her odanın farklı duygular yarattığı, ayrıksı bir dekorasyon evin bir bütün olduğu hissinden uzaklaştıracaktır. Bu uzaklaşmayı bu tarz için neden istemeyiz? Çünkü ton sür ton doğası gereği uyumu ve huzuru simgeliyor. Aynı rengi kullanmak hem büyük bir iddia vaat ederken diğer yandan da iddiasızlığı ortaya koyabiliyor. Siz hangisini seçerseniz seçin, tercih edilen renklerin cüreti bunu kendiliğinden belirliyor.

na-dache.pro/uploads/posts/2021-05/1620130794_65-p-rulonnie-shtori-na-verandu-na-uchastke-68.jpg
Diğer yandan dekorasyonda detayların çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Tek renkli ya da iki renkli dekorasyon tercih ediyorsanız mobilyaların ayaklarını, çiçeğin saksısının tabağının rengini ve hatta parkelerin rengini bile hesaba katmalısınız. Bu nedenle işe başlamadan önce evde değiştiremeyeceğiniz detaylar varsa onlara göre şekillenmek mantıklı olabilir.

pinterest
2 Renkli Dekorasyon

Ton sür ton tekniğini elden bırakmadan 2 renkli bir dekorasyon da kurgulayabilirsiniz. Birbirine geçişken olacağını düşündüğünüz iki renk düşünün. Bu aralar bej ve sütlü kahve çok moda. Örneğin bu iki tona karar verdiniz. Bu durumda eğer imkân varsa mobilyalar için açık kahveyi tercih edip, tekstilde bej rengine ağırlık verebilirsiniz. Bu özellikle küçük evler için kurtarıcı bir fikir. Çünkü açık ve geçişken bu iki renk küçük evlere büyük bir ferahlık katarken modern bir dokunuş da yaratıyor. Tatlı bir kahve tonu ile koltuğunuza atacağınız bir şal ve üzerine dizeceğiniz birkaç ton açığı minderlerin yarattığı bütünlüğü çok seveceksiniz.

pexels.com
Eğer imkânınız varsa kumaşlarınızı kendiniz seçerek işe başlayın derim. İstediğiniz rengin birinin bir kısmını dokulu bir kumaştan tercih ederek çeşitlendirebilir ve evinize arzu ettiğiniz ruhu üfleyebilirsiniz. Nevresim takımları, masa örtüleri ve minder kılıfları özellikle kolaylıkla dikilebilir şeyler olduğundan bu yöntem işinize yarayabilir ve hatta bu durumda eviniz gerçek anlamda ve bütünüyle size ait durabilir. Elbette buna zamanınız yoksa satın alabilir ama yine de kumaşı kendiniz tercih etmek istiyorsanız da diktirebilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?