Peter Lam CH
SEYAHAT

Dark Turizmi Nedir?

Bir ülkenin ruhunu ve insanını anlamanın en iyi yollarından biri onların tarihini incelemek. Peki ya her ülkenin geçmişinde korkunç felaketler ve acılar yattığını düşünürsek, sizce bunları da yakından görüp anlamamız gerekmiyor mu? Türkçe’de “hüzün turizmi” olarak geçen "dark turizm" tam olarak da bu amaca hizmet veriyor: Acıları ve trajediyi yakından hissetmek.

Editör :Yaprak Civan
Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :2 Bardak

Oleh Mostipan
İnsanlık tarihinin yaşamış olduğu yürek burkan anları, acıları, hüzünleri kapsaması sebebiyle dilimizde “hüzün turizmi” olarak bilinen "dark turizm", toplumların yaşamış oldukları trajediler ile bağlantılı. Toplama kampları, savaşlar, soykırımlar, mezarlıklar, zindanlar… Aklınıza karanlık ve “üzücü” olarak gelebilecek pek çok trajik olay. İşte bu sebeple Dark Turizm olarak adlandırılan bu turizm çeşidi, her geçen gün dünya genelinde hızla yayılmakta. 
Kültürleri anlamanın ve hissetmenin bir yolu olarak, toplumların yaşadığı acıları görme amacıyla gerçekleşen geziler, tam olarak da bu olayların yaşandığı yerleri ziyaret etmekten geçiyor. Bir turizm çeşidi olarak sınıflanması ise 1996 yılında Glasgow Caledonian Üniversitesi Öğretim Üyesi Malcolm Foley tarafından yapılıyor. Peki ya dark turizm düzenlenebilecek nereler mi var?

Wikipedia

Sinop Cezaevi


Türkiye’nin bu alandaki en önemli yapısı "Sinop Cezaevi". “Kuş bile uçurtmazlar.” olarak bahsedilen ve 1887 senesinde resmi olarak bir zindan olan Sinop Cezaevi, Anadolu’nun Alcatrazı olarak anılmakta. 2000 yılından beri müze olarak hizmet veren yapı, vakti zamanında Sabahattin Ali’den Refik Halit Karay ve Ruhu Su gibi pek çok ismi ağırlamış ne yazık ki. Sabahattin Ali’nin Aldırma Gönül ve Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz eserlerini burada yazdığı biliniyor. Sinop Cezaevi, tarihsel öneminin yanı sıra Parmaklıklar Ardında ve Tatar Ramazan gibi dizilerden sonra turizm açısından da popüler halde.

Viktor Kharlashkin

Çernobil


26 Nisan 1986’da insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biri yaşanıyor: Çernobil Nükleer Santrali’nde bir patlama gerçekleşiyor. Ukrayna’nın Pripyat şehrinde gerçekleşen bu patlama sonucu 140 bin kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Tamamen terk edilmiş bir yer olan Çernobil bölgesi, günümüzde dark turizm yapılan en popüler noktalardan. "Chernobly" dizisinin ardından turistik ziyaretlerin arttığı bilinen bölgeye özel izinle ve özel turlar ile girilebiliyor. Amaç nükleerin zararlarına olan farkındalığı artırmak

Auschwitz Toplama Kampı


İkinci Dünya Savaşı esnasında Naziler tarafından Avrupa’da yaşayan Yahudiler için pek çok şehirde toplama kampları kuruluyor. Bunların en büyüğü ise Polonya’nın Birkenau Köyü'nde yer alan Auschwitz Toplama Kampı. 1 milyondan fazla insanın katledildiği bu yerde, günümüzde dark turizm aktiviteleri gerçekleşiyor. Ziyaretçiler, toplama kampında yer alan gaz odalarından yatakhanelere, katledilen Yahudilere ait kişisel eşyalara kadar pek çok eşyayı yerinde görebiliyor.

Rap Dela Rea

Hiroşima


İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin Japonya’nın Hiroşima şehrine attıkları atom bombası 100 binin üzerinde kişinin hayatına mal oluyor. 1996’da UNESCO tarafından koruma altına alınan Hiroşima bölgesi, dark turizm alanında en çok ziyaret gerçekleştirilen yerlerden. Ziyaretçiler bölgeye yapacakları ziyarette Atom Bombası Anıt Tepesi, Barış Anıtı Müzesi, Barış Meşalesi ve pek çok anıt mezarı yerinde görebiliyor. 

Salem Witch Museum

Salem Cadı Müzesi


Cadılık büyücülük alanına ilginiz var mı? O halde sizi Massachusetts eyaletinin başkenti Boston’a alalım! Burada yer alan Salem Bölgesi, vakti zamanında cadı mahkemeleri ve cadı idamları ile bilinen bir bölge. Günümüzde de buraya olan ilgi oldukça büyük. Özellikle Cadılar Bayramı zamanında süslenen Salem sokakları sayesinde bölgede dark turizm aktif rol alıyor. Yılın her zamanı ziyaret edebileceğiniz Salem Cadı Müzesi ise cadılar hakkında ilginç bilgiler bulunan ve mahkemede yargılanan cadıların balmumu heykelleri sergilenen tüyler ürpertirici bir müze. 
Yukarı Kaydır