Netflix
KÜLTÜR/SANAT

Dans Acının İçinden Geçebilir Mi?: Tiny Pretty Things İncelemesi

03 Kas 2021

Netflix'in orijinal yapımlarından biri olan ve bir bale okulunda geçenleri, öğrencilerin yaşadığı psikolojik ve fiziksel zorluğu, dramı ve balenin görünmeyen yüzünü ele alan bu diziyi henüz izlemediyseniz bir şeyler kaçırıyor olabilirsiniz. Pek çoğumuzun hayranlıkla izlediği ve belki de en zarif sanat dallarından biri olarak kabul ettiği bale dünyasının derinlerine inmeye ne dersiniz? Gelin bu yapımı biraz irdeleyelim.

2.5 Bardak
Uyarı: Biraz ayrıntılı bir inceleme yapıldığı için bu içerikte spoiler mevcut. Henüz izlemediyseniz veya izlemeyi düşünüyorsanız, bunu göz önünde bulundurmanız önerilir. 

Neveah ve Cassie
Geçtiğimiz yıl yayına giren dizi Şikago'da bulunan, Arhcher isimli prestijli bir bale okulunda yaşananları ele alıyor. Dünyanın pek çok yerinden yalnızca bale alanında en yetenekli öğrencilerin eğitim hakkı elde ettiği bu okulda, bölümler ilerledikçe aslında her şeyin çok da masum ve olması gerektiği şekilde işlemediğini görüyoruz. Dizinin açılış sahnesi okulun gözde balerinlerinden biri olan Cassie'nin çatıda dans ederken düşmesiyle başlıyor. Ancak ilk sahnede kızın bir dikkatsizlik sonucunda düşmediğini ve birinin kasten onu ittiğini de görüyoruz. Fakat bu kişi kapşonlu olduğu için suçu işleyen kişinin kim olduğunu izleyici de bilmiyor. Bu konuyla ilgilinen polis ise, yerdeki izlerden dolayı kızın itildiği sonucuna varıyor ve soruşturma süreci boyunca neredeyse okuldaki tüm öğrencilerden şüphelenip ufak da olsa kanıtlar bulmaya çalışıyor. Çatıdan itilen kız ise komada olduğundan dolayı bu süreçte olayla ilgili ondan bir şeyler öğrenmek de neredeyse imkansız.

Bette ve Neveah
Yaşanan bu ağır dramın çevresinde dansa devam eden öğrenciler, kareografilerini tamamlamaya ve çalışmaya devam ediyorlar. Ancak ilk sırada yer alan balerin olmadığı için kareografi eksik işliyor. Bu açığı kapamak için Cassie'nin yokluğunda açılan kontenjana Neveah isimli başka bir kız geliyor. Bu kızın gelmesiyle birlikte olayların seyri biraz değişmeye başlıyor. Çünkü kız okulda olup biten haksızlıkların farkına varmaya başlayınca sessiz kalamıyor ve bir süre sonra arkadaşlarını da yanına çekiyor. Örneğin okuldaki öğrencilerin burs imkanının olduğu söyleniyor ancak bursu kesildikten sonra, okulun müdiresi bu öğrencilerin para kazanması için onları bir restoranda garsonluk yapmaya yönlendiriyor. Fakat sonradan anlaşılıyor ki; buraya gönderilen kız öğrenciler, restorana gelen zengin insanlar tarafından okula yapılan bağışlarla geliyor. Yine okula bağış yapan bu adamlar da kızları sömürüyor. Kızların istismar edilmesine izin verenin de okulun müdiresinin olması, başlı başına korkunç bir skandal denebilir.

Neveah ve Oren
Ayrıca dizide öğrencilerin hayat hikayelerini izliyoruz. Örneğin gözde balerin Cassie'nin hemen ardında yer alan ballerin olan Bette, Cassie'nin yokluğunu fırsat bilerek daha da hırslanıyor ve birinci sıraya yükselmeye çalışıyor. Ayrıca Bette'nin ablası ülkenin önde gelen balerinlerinden biri olan Delia ve bu yüzden Bette hem okulda hem de evde yaşamı boyunca sürekli ikinci sırada yer aldığından dolayı bu durumu kendine kompleks yapıyor. Yükselmek için kendini çok fazla zorladığından dolayı ayaklarını sakatlıyor ve buna rağmen ilaçlardan destek alarak güçlükle baleye devam ediyor. Yeni gelen kız Neveah ise bir siyahi ve bu yüzden yetenekli bir balerin olamayağına yönelik önyargılarla karşılaşıyor. Bette'in erkek arkadaşı Oren ise çok yetenekli olmasına rağmen baleye başladığında şişman bir çocuk olduğu gerçeğini geride bırakamıyor ve kilolu olmamasına rağmen kendini bir türlü yeteri kadar ince ve kaslı göremiyor. Oren'ın oda arkadaşı Shane ise devamlı neşeli bir karakter olarak görünüyor. Ancak yaşadığı bölgede eşcinsel olduğundan dolayı çok kez hor görülmüş ve bu durumu her seferinde kırmaya çabalıyor.

Nabil ve Caleb
Bir de okulun gözde baletlerinden olan Nabil var. Kendisi diğer erkeklere oranla her seferinde kolaylıkla öne çıkabiliyor. Bu karakter aynı zamanda Cassie'nin de erkek arkadaşı, bu yüzden dizinin ilk bölümlerinde Cassie'yi itenin o olduğuna yönelik söylentiler de çıkıyor. Çünkü Cassie, aslında pek çok kişi tarafından kibirli bulunan ve insanların pek de hoşlanmadığı bir tip ve ayrıca Nabil'e de pek sadık olmadığı biliniyor. Sonraki bölümlerde ise Cassie'nin okulun öğretmenlerinden olan Ramon Costa ile bir dönem beraber olduğunu öğreniyoruz. Bu gerçeğin ardından da Cassie'yi iten kişinin Bette'in ablası Delia olduğu anlaşılıyor. Çünkü Delia aynı zamanda Ramon Costa ile birlikte. Fakat suç Bette'nin üstüne kalıyor. Çünkü Cassie son bölümlere doğru komadan uyanıyor ve kendisini iten kişinin Bette olduğunu söylüyor. 

Kısacası diziyi izlemeye başladığınızda son derece zarif bir sanat dalı olan baleyi ve onun dingin dünyasındaki güzellikleri keşfedeceğinizi düşünüyorsunuz. Ancak devam ettikçe balenin arka yüzünde yer alan kaos ve acımazsızlıklarla dolu olan dünyayı da tanımaya başlıyorsunuz. Buradaki öğrenciler sırf eğitmenlerden birkaç güzel söz duymak için hem psikolojilerini hem de fiziklerini, ellerinden gelenin de ötesinde zorlayarak yol almaya çalışıyorlar. Fakat şunu söylemekte fayda var; dizi insanda bale yapma isteği uyandırıyor. Oyuncuların kendilerini hem role hem de baleye bu denli kaptırmaları izleyicinin aldığı seyir zevkini de katlayarak arttırıyor diyebiliriz. Henüz izlemediyseniz bir şans vermenizi öneriyoruz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?