pexels.com
SEYAHAT

Dağınıklığa Yer Yok: Düzenli Ev İçin İpuçları

31 Ara 2021

Evde düzen yaratmak zannedildiği kadar kolay bir iş değil. Hele ki çocuklu bir evse ya da düzenli olamayanlardansanız işiniz zor. Fakat bu düzeni evde sağlamak imkânsız değil. Her gün en fazla yarım saat ayrılarak düzenlenen ve toplanan bir ev daha derli toplu oluyor şüphesiz. Bu nedenle biriktirmeden ve ritmik bir şekilde toplamanızı ve düzen önerilerini uygulamanızı öneririm. Siz de dağınıklıktan kurtulmak istiyorsanız buyurun yazının devamına.

pexels.com
Atın!
 
Ev düzeninin baş düşmanı ihtiyaç fazlası ve gereksiz ıvır zıvırlar. En büyük düzen imkânının önce onlardan kurtularak sağlayacağınızı unutmayın derim. Kolları sıvayıp battal boy bir çöp torbası alın ve kıyafetlerinizden son 2 ya da 3 sezondur hiç giymediklerinizi ayıklamakla başlayın. Ardından çalışma odanızda, mutfakta ya da salonda çekmeceleri temizleyin. Orada duruyor olmasının bir anlamı kalmamış olan her şeyi atın bir ferahlayın. Radikal kararlar bu süreçte işinize çok yarayacak emin olun. Fazlalıklarınızdan kurtulun ve sadeleşin. Evet, yanlış anlamadınız evinizde düzen sağlamanız için ilk önerim eşyalarınızın bir kısmını çöpe atmanız…

pexels.com
Kapı Arkalarını Değerlendirin
 
Evinizin çok fazla kullanılmayan bir odası varsa onun kapısını ya da yatak odası kapısı veya ebeveyn banyosu kapsının arkasını depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygun bir gardırop kapağını bile bu amaç uğruna kullanabilirsiniz. Genellikle kumaş malzemeden birçok gözü olan organizerler mevcut çeşitli sitelerde. Kimisi 12 ya da 15 gözlü olurken kimisi 8-10 tane metal raf barındırıyor. Bazısı da daha minimal yapıda olabiliyor 2 ya da 3 bölmeli gibi. Özellikle gözlü olanlar yedek şampuanlar, pedler, kremler ıvır zıvır olan bir yere sığmayan ama evde de bulunmak zorunda olan birçok ürünü depolamak için kurtarıcı oluyor. Ayrıca bu gözlerin bir iki sırasını terliklik olarak kullananı da görmüş ve çok mantıklı bulmuştum.

pexels.com
Depolama Alanı Yaratırken Yaratıcı Olun
 
Birçoğumuzun en büyük problemlerinden biri de dolapsız evler muhakkak. Eskiden olduğu gibi bir duvar boyunca gömme dolap olan evlerden kaldı mı sahi? Pek azlar varsalar da. Zaten bütün depolama problemi de bu dolapların noksanlığından çıkıyor. Bazalar, bazalı koltuklar, geniş gardıroplar bir şekilde iş görüyorlar muhakkak. Ya daha fazlasına ihtiyacınız varsa? Bu noktada imdada sandıklar yetişiyor bence. Antrede, salonda, mutfakta, kapalı bir balkonda, yatak odasında hatta banyoda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz bir depolama alanı. İster bir TV sehpası yapın ondan ister bir orta sehpa isterseniz de kapı girişine üzerine minder koyarak bir mini bank. Her alanda kullanabileceğiniz dekoratif bir ürün. Ayrıca depolama alanı olan, sepete benzeyen bazı sehpalar da mevcut mağazalarda. Kırlentleri, TV battaniyelerinizi, koltuk şallarınızı dekoratif bir şekilde saklamanın şahane bir yolu.

pexels.com
Burada evdeki her ürüne depolama alanı yaratabilir miyim şeklinde bakmak önemli. Koltukların altına sepetler, kutular iliştirmek, girişe ya da koridora evin bir parçası gibi duran ama aslında depolama alanı olarak kullanılan dev örgü sepetlerden koyabilirsiniz. Çalışma odanızda çok fazla evrak yığılıyorsa metal ve sonradan takılan raflardan kullanabilir, bunu kitaplığınıza da entegre edebilir ya da daha iyi bir çözüm olarak az yer kaplayan bol gözlü bir keson alabilirsiniz. Bir ipucu daha verecek olursam; birlikte kullanılacak eşyaları bir arada ve kullanıldığı odada depolamaya gayret edin.

pexels.com
Evin tüm odaları için uzun raflar tasarlayabilir, bazı rafları yalnızca sepet ve kutularla doldurabilirsiniz. Böylelikle dağınıklıkları yerden kaldırmış ve dekoratif bir hava da kazandırmış olursunuz. Duvarları depolama alanı olarak kullanmaktan çekinmeyin, renklerin büyüsüne ve ahşabın sıcaklığına kendinizi bırakın.

pexels.com
Bir evde nereye konacağı büyük problem haline gelmiş olan pek az şey vardır ve bunların başında ütü masası gelir. Elbette çamaşır odası olan şanslı kişiler için bu önerim bir işe yaramaz ama aksi durum yaşıyorsanız artık bunun da çözümü var. Dar bir evdeyseniz büyük olasılıkla ütülerinizi yatak odasında yapıyorsunuzdur. Duvara sabitlenen kapalı olduğunda minik bir dolap gibi duran açıldığında bir ütü masasına dönüşen çok pratik çözümler mevcut. Artık birçok yerde de bunu bulmak mümkün olan bu ütü masası dolaplarını yatak odanızın bir köşesine iliştirebilirsiniz. Hatta bu ütü masalarının gardıroplara monte edilen versiyonları da var ki evlere şenlik.
 

unsplash.com
Kablo Şiddetinden Kurtulun
 
Kablolar evin her yerindeler! Her ne kadar bazı firmalar kabloları ve çoğaltıcıları renklendirdiyse de oldukça sinir bozucu ve sevimsiz şekilde evin her yerinde geziyorlar. Bundan kurtulmak için hem kablo kutularını şiddetle öneririm hem de tüm kabloları yerden yükseğe sabitlemenizi. Bu şu noktada size masraf kapısı olabilir yalnızca; bir kablo odanın bir ucundan bir ucuna ortadan geçerse daha kısa, duvarlara sabitleyerek geçirirseniz daha uzun olacağı anlamına geliyor. Bu da maliyeti arttırıyor haliyle. Fakat kabloları dolap arkalarından ya da duvarlarda süpürgelik üstlerinden geçirmek dağınıklığı yok ediyor, inanın ki bu masrafa değer.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?