unsplash.com
KADIN KAFASI

Çocuklukta Yaşanan Cinsel İstismar

08 Oca 2022

Cinsel istismarı tanımlamakla başlayalım. Kişinin rızası dışında bir cinsel eyleme sürüklenme hali olarak özetlenebilir cinsel istismar. Bu kimi zaman bir çocuğa kimi zaman bir kadına kimi zamansa bir erkeğe yapılabiliyor. Ülkemizde kadınlara ve çocuklara yapılan istismar şekliniyse daha fazla duyuyoruz. Cinsel istismar ufak bir temasla, sözle ya da teşhir, röntgenlemek gibi hareketle de olabiliyor. İşin bu kısmını psikolojik şiddet (duygusal istismar) ile benzetebiliriz. Şiddet görmek için dayağa ihtiyaç olmadığı gibi cinsel istismar konusunda da yalnızca tecavüzden bahsedemeyiz. Çocuklukta cinsel istismar nedir, kişi nasıl etkilenir, fail hangi güdüyle bunu yapar birlikte bakalım.

unsplash.com
Çocuğa uygulanan cinsel istismarda, çocuk bilinci ve fiziksel gelişimi gereği yeterli görülmediğinden, bir erişkin tarafından cinsel etkileşime maruz kaldığında direkt olarak rıza meselesi devreye giriyor. Çocuk henüz gelişimini tamamlamamış bir birey olduğu için rızası olduğu gibi bir durum asla kabul edilmiyor. Bu da zaman zaman aksasa da hukuken yaptırımları olan bir durum neyse ki. Çocuk henüz fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamadığı ve yetişkinlerin dünyasına hâkim olmadığı için ona karşı hileyle, kandırmayla, tehditle yapılan herhangi bir istismar suç sayılıyor. Örneğin bir adam ya da kadın bir çocuğa hiç dokunmadan yalnızca şekerle ya da oyunla kandırma yoluna girerse direkt olarak iradeyi etkileyen bir tavır sergilediği için suçlu kategorisine giriyor.

Çocukla cinsel içerikli konuşma, çocuğu soyma, seyretme, temasa yeltenme, kendini teşhir etme veya direkt olarak temas içeren istismar, hiç fark etmez çocuğun yaşamında büyük yaralara sebebiyet veriyor. Yapılan araştırmalara göre anne, baba, üvey anne veya baba, büyük ya da küçük kardeş, yakın ya da uzak akrabalar, komşular ve tanıdıklar bu istismarları en fazla gerçekleştirenler arasında. Elbette bu listeye yabancı kişiler de ekleniyor fakat buradaki dikkat çekilmesi gereken nokta aile içi istismarın oranının çok yüksek olduğu gerçeği…

unsplash.com
Çocuklar sevgi ve ilgi ihtiyacı olan, henüz kendi dünyası ile yetişkinlerin dünyasını ve gerçekliğini ayıramayan, durumları değerlendirme konusunda genellikle başarısız ve meraklı karakterlerdir. Bu özelliklerse ne yazık ki istismarcıların çocukları kolaylıkla kandırmasını beraberinde getiriyor. Meraklı oluşları, keşfetme arzuları kandırmaya yönelik önemli bir kapıyı açıyor örneğin ya da sevgi ve ilgi isteği nedeniyle kendisi ile ilgileneceğini düşündüğü kişiye hiç sorgulamadan gidebiliyor.
Yapılan araştırmaya göre istismarcıların büyük bir kısmı içe kapanık, sosyal iletişim becerileri sorunlu, sıcak ilişkiler kurmakta büyük zorluklar çeken hatta çoğu zaman kuramayan kişilerden oluşuyor. Bu kişiler kendi çocuklarına ya da başkalarının çocuklarına pedofilik hisler besleyebiliyor. Dahası bu kişiler de genellikle cinsel istismara uğramış ya da şiddet görmüş kişiler oluyorlar. Bazılarının arızaları çocukluk döneminde özdeşleşeceği birini bulamamaktan da kaynaklanabiliyor.

pexels.com
Peki, böyle bir istismar tespit edildi suçlu cezasını aldı diyelim. Çocuk? O sonrasında nasıl etkileniyor? Psikolojik semptomlar, davranışlar ve tepkiler elbette kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle net kalıplarla konuşamayız ama genel sınırlarını çizmek mümkün. Tespit etmeden önce çocukta gözlemlenebilecek durumları bilmek gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre çocuklar yaşadıkları travmanın etkisiyle istismarı genellikle anlatmıyorlar. Bu nedenle işaretleri takip etmek, çocuktaki farklılıkları gözlemlemek oldukça önemli.

pexels.com
Bu anlatamama hali de aslında istismarcının dayanağı oluyor çoğu zaman. Çocuğun yakınmamasından, anlatmamasından ve şikâyet etmemesinden dolayı fail bu durumu daha fazla kullanarak istismarını sürekli hale getirebiliyor. Bu da çocuktaki travmanın boyutunu artırırken intihara meyilli bir hale gelmesine ve bunun yanında çok büyük psikolojik rahatsızlıkların doğmasına sebebiyet verebiliyor.

unsplash.com
Fiziksel zararın ötesinde bu durum depresyon, içe kapanıklık, anksiyete ya da öfke nöbetleriyle de ortaya çıkabiliyor. Elbette tüm bunların Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ile direkt olarak bağlantısı var. Bu yaşanan talihsiz meseleden sonra muhakkak psikolojik destek almak ve aldırmak hayati denebilecek bir öneme sahip. Cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkisini ve failin ruh halini detaylı bir şekilde okumak isterseniz, benim de yazım için faydalandığım Ahmet Hamdi Alparslan’ın Çocukluk Döneminde Cinsel İstismar adlı makalesini DergiPark’tan indirebilir, psikolojik şiddet (duygusal istismar) hakkında daha detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?