Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
KÜLTÜR/SANAT

Çocuklarda Mindfulness

28 Ara 2021

Çocuklarda mindfulness denince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden biri, hiç şüphesiz Sepin İnceer olacaktır. Sepin İnceer gerek verdiği eğitimlerle gerekse de kaleme aldığı “Noa, Kirpi ve Sarı” ve “Noa Monark Kelebekleri ve Her Şey” isimli iki kitapla, çocuklara anda kalmayı ve farkında olmayı öğretmeyi amaçlamaktadır.

1 Bardak
Çocuklarda Mindfulness Nedir?

Mindfulness, anda kalma halidir. Bunu çocuklara uyarladığımızda ise, anda kalabilmeleri için dikkatlerini toparlayabilmeleri, gevşemeleri, stresten uzaklaşmaları ve farkında olmaları gerekmektedir. Farkında olmak ise ne hissettiklerini fark etmekten geçer. Çocuklar küçük yaşlarda hissettikleri şeyin ne olduğunu ve bu duygularla nasıl baş edeceklerini bilemezler. 

Duyguları küçük yaştaki çocuklara öğretebilmenin en güzel yollarından biri de onlara bunun hakkında hikayeler okumaktır. Sepin İnceer’in “Noa, Kirpi ve Sarı” ile “Noa Monark Kelebekleri ve Her Şey” isimli iki kitabı, 3 yaşından itibaren çocuklara rahatlıkla okunabilir. Böylelikle çocuklar bu yaşlardan itibaren hislerini tanımaya yönelik yetiştirilebilirler. Hislerini tanıyan çocuklar daha fazla farkındadırlar ve bu sebeple daha az endişe yaşarlar. Bu da anda kalmalarını kolaylaştırır. 

idefix
Noa, Kirpi ve Sarı

Sepin İnceer’in bu kitapta bahsettiği Noa’nın diğer tüm çocuklar gibi sevdiği şeyler vardır. Noa, sevdiği şeyleri yaparken hissettiği duyguya “sarı” adını verir. Çünkü bu şeyleri yaparken kendisini kelebekler gibi özgür hisseder ve bu his, ona sarı rengini çağrıştırır. Fakat Noa’nın sevmediği şeyler de vardır. Başına üzücü bir olay geldiğinde artık sarıyı hissetmez. Bu sefer içine batan bir his oluşur, bunun adını da “kirpi” koyar. Üstelik kirpi, Noa onu istemese bile bir türlü bırakıp gitmez. Noa kirpiden kaçmak için birçok yol dener. Çünkü kirpi gibi değil, sarı gibi hissetmek istemektedir. 

Noa’nın istemediği bir his olan ve kirpi adını verdiği bu olumsuz duygudan kaçışını okurken, çocuklar mutlaka kendilerinden bir şeyler bulacaktır. Hem hislerini daha iyi tanıyacak hem de hislerin gelip geçici olduğuna şahit olacaklardır. Böylelikle bazen düzeltemeyecekleri şeylerle nasıl baş edeceklerini anlayabilecekler ve hayatlarındaki stresi azaltabileceklerdir. 

Bu kitapla birlikte siz de çocuğunuzla sohbet ederek, onun hislerine isim vermesini isteyebilirsiniz. Üzüntülerine, kaygılarına, şaşkınlıklarına veya korkularına isim takabilirler. Bu duygular kapıyı çaldığında onları tanıyabilirler. Duygu ile vedalaşmanın da yöntemini öğrenecekleri için daha az kaygılı olacaklar ve daha fazla anda kalabileceklerdir.

D&R
Noa, Monark Kelebekleri ve Her Şey

Sepin İnceer’in ikinci kitabı olan "Noa, Monark Kelebekleri ve Her Şey", bu kez de tamamen şiirsel bir anlatımla ve tamamen doğadan esinlenerek, doğum ve ölümü anlatıyor. Bu kez Noa, dünyada olan biteni anlamaya çalışıyor ve büyüklerin hiçbir şeyi merak etmemesini anlamlandıramıyor. Merak duygusuyla yollara düşüyor ve gördüğü her şeye hayret ediyor. Gördüğü şeylerden biri de yaşamın döngüsü oluyor. 

Yaşamın döngüsünü inceleyen Noa, yaşamın muazzam gizemleri olduğunu fark ediyor ve bunları kabullenmeyi öğreniyor. Doğanın içindeki var oluşları ve yok oluşları izlerken korktuğu birçok şey ile yüzleşiyor. Burada da Noa üzerinden tüm çocuklara var olma ve yok olma kavramları ve bunun da doğanın bir parçası olduğu anlatılıyor. 

Özellikle küçük çocuklara doğum ve ölüm sürecini ya da yas kavramını anlatmak oldukça zordur. Çocuklar yaşadıkları kayıpları ve yas sürecini her ne kadar hissedebilseler de hissettiklerini anlamlandırmaları ve kabullenmeleri oldukça güçtür. Örneğin sevdiği oyuncağı kaybeden bir çocuk, kayıp duygusunu yaşar ve buna üzülür. Fakat bu duygunun tam anlamıyla ne olduğunu tanımlayamaz. 

Belki de Monark kelebeklerinin döngüsünü dinleyen çocuğunuz, bundan sonra kayıp kavramını daha kolay ayırt edebilecektir. İşte, farkındalık çocuklarda tam olarak böyle artar. 

Bu kitabın ardından da çocuğunuz benzer duygular yaşadığında, ondan bu duyguları adlandırmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz, onu üzen duyguya isim vererek bununla baş etmenin yollarını daha rahat araştırabilir ve belki de bulabilir. Duygularını tanımayabilen çocuk, daha az stres altında ve daha çok anda kalır.

Mindfulness yetişkinler için olduğu kadar kesinlikle çocuklar için de gerekli bir şeydir. Üstelik çocukluktan başlandığı takdirde, ileri yaşta kalıcı stresi uzaklaştırmanın, anda kalabilmenin ve iyi hissetmenin en doğal yollarından biri haline gelebilir. Çocuklar ne hissettiklerini adlandırabilirlerse kaygıları oldukça azalacaktır. Onlara hisleri tanıtmanın en rahat yollarından biri de bunu kitaplarla, başka çocuklar, hayvanlar ve doğa üzerinden anlatmaktır.

Böylelikle hem merak duyguları beslenmiş olur hem de okuduklarını kendileri ile özdeşleştirebilirler. Eğer hala çocuğunuza Sepin İnceer’in mindfulness kitaplarını okumadıysanız, en kısa zamanda birer tane edinmenizi ve okumaya başlamanızı tavsiye ederiz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?