Çocuklar için Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri
GASTRONOMİ

Çocuklar için Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri

Evet, farkındayız. Çocukları abur cuburların enfes dünyasından uzak tutmak bir hayli zor olabiliyor. Kaldı ki bizler de onları, bir ‘zevk’ olarak nitelendirebileceğimiz türlü atıştırmalıklardan fazla uzak tutmak, tabiri caizse mahrum bırakmak istemiyoruz. Ne var ki sağlıkları ve gelişimleri açısından böylesine sağlıksız besinleri sık sık midelerine indirmelerine izin vermek de gelmiyor içimizden. Merak etmeyin, bunun oldukça basit bir çözümü var. Alın kağıdı kalemi elinize, bu tarifleri bir güzel not edin. Ufaklığın abur cubur krizi tuttuğunda, onu sağlıklı yollar izleyerek tatmin etmeyi başarabilirsiniz!

Yayın Tarihi :14 Oca 2022
Süre :1.5 Bardak

Waffle’a kim hayır diyebilir ki? Eğer siz de çocukların waffle talebine hayrı demek istemiyorsanız, onları Yulaflı Muzlu Waffle ile şımartabilirsiniz!

 
Nelere ihtiyacımız olacak?
 
Olgun muz (1 adet)
Yumurta (1 adet)
Yulaf unu (5 yemek kaşığı)
Kakao (1 yemek kaşığı)
Bal (1 yemek kaşığı)
Kabartma tozu (1 çay kaşığı)
 
Baştan belirtmeliyiz ki bir waffle makinesine ihtiyacımız olacak. Elinizde varsa, ne ala; ancak bende öyle bir şey yok diyorsanız, sorun değil zira bir tost makinesi yardımıyla da pekala mis gibi bir waffle yapmamız mümkün!
 
Öncelikle, hangi makineyi kullanma imkanımız varsa onu ısıtarak işe başlıyoruz. Ardından elimizdeki malzemelerin tamamını, ne var ne yok her şeyi bir araya getirip blender’dan geçiriyoruz. En nihayetinde elde ettiğimiz karışıma ise ‘waffle hamuru’ diyoruz.
 
Waffle hamurunu kullanacağımız makineye, yani waffle makinesine ya da tost makinesine döküyor, ardından da tabana bir güzel yayıyoruz. Kenarları kızarıncaya, o karşı konulmaz waffle kokusu buram buram burnumuza gelinceye kadar pişirip tabağımıza alıyoruz. Dilersek tıpkı kafelerdeki gibi çeşitli meyvelerle süsleyip çikolata sosu ile taçlandırıyor, dilersek de süzme balı üzerinde gezdirip harika bir tat yaratıyoruz. Eh, en nihayetinde de afiyetle yiyoruz!

İçerisinde sağlığa zararlı hiçbir şey olmasın, ancak tadı bol olsun diyorsanız; Şekersiz Unsuz (ve de yağsız) Kek tarifimizi deneyebilirsiniz.

 
Şekere, una ve yağa ihtiyacımız yoksa neye ihtiyacımız var?
 
Büyük boy yumurta (2 adet)
Kuru kayısı (10 adet)
Kuru incir (10 adet)
Orta boy rendelenmiş limon kabuğu (1 adet)
Kabartma tozu (1 paket)
Badem (1,5 su bardağı)
Fındık içi (1 su bardağı)
Süt (1 çay bardağı)
Tarçın (1 çay kaşığı)
Kakao (1 yemek kaşığı)
 
…ve muffin kağıtları.
 
İlk olarak elimizdeki kuru kayısı ve incirleri sap kısımlarından birer birer ayırıyor, ardından da bir nebze şişmek üzere kısa süreliğine ılık suda beklemeye bırakıyoruz. Öte yandan badem ve fındıklarımızı bir mutfak robotu yardımıyla ufalıyor, toz haline getiriyoruz. İki yumurtayı bir kaba kırıyor; üzerine sütü ve daha önceden rendeleyip hazır ettiğimiz limon kabuğunu ilave ederek rengi açılıncaya kadar çırpıyoruz. Bu esnada kuru kayısı ve incirlerin bekleme süresi de sona ermiş oluyor. Bunların önce suyunu süzüyor, ardından da üzerlerini kuruluyoruz. Sonrasında ise kesme tahtasına alıp minik küpler halinde doğruyoruz.
 
Çırptığımız yumurta – süt – limon kabuğu karışımına eşlik etmek üzere toz haline getirdiğimiz bedem ve fındıkları, doğradığımız kuru meyveleri kabın içine ilave ediyoruz. Ardından da elimizdeki kabartma tozunu, tarçını ve kakaoyu ekliyor, malzemeler bir olana kadar kısa süreliğine karıştırıyoruz.
 
Muffin kağıtlarımızı göz göz boşluklu bir teflon kalıba yerleştiriyor, içlerine de hazırladığımız harcı eşit bir şekilde paylaştırıyoruz. En nihayetinde ise 180 derecede önceden ısıtmaya aldığımız fırına yerleştiriyor, 20 ila 25 dakika boyunca pişmek üzere muffinlerimizi kendi haline bırakıyoruz.
 
Sonrası afiyet, bal…
Yukarı Kaydır