Pexels
KADIN KAFASI

Cinsiyet Eşitsizliği: İş Hayatında Kadınlara Uygulanan Şiddet

05 Oca 2022

Hayatın her noktasında olduğu gibi iş hayatında da cinsiyet eşitsizliğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Belki de iş hayatı, bu eşitsizliğe maruz kaldığımız en geniş alanlardan biri. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde kadınların iş hayatında maruz kaldıkları şiddet ve mobbingin neler olduğunu ve bunlarla nasıl başa çıkılabileceğinizi mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
    Cinsiyet eşitliği; kadın, erkek, queer veya non-binary fark etmeksizin cinsiyetler arası eşitliği savunan ve bu eşitliğe göre toplumsal davranışların şekilleneceğine inanan bir kavramdır. Dünya üzerinde bulunan toplumların neredeyse hiçbirinde cinsiyet eşitliğinin tam anlamıyla sağlandığını söyleyemeyiz. Özellikle kadınlar ve lgbtqi+’ların uğradığı bu ayrımcılık, gözle görülebilecek kadar büyüktür. Birçok kişi kendilerine yapılan ayrımcılığa farklı nedenlerden dolayı ses çıkaramamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise erkek egemen toplumdur.

Pexels
İş Hayatında Kadınlara Uygulanan Şiddet Nelerdir? 
 
  Bir eylemin şiddet sayılması için yalnızca fiziksel temas olması gerekmez. Söylenilen söz, bakışlar, davranışlar veya ekonomik adaletsizlik de şiddet olarak sayılabilir. Maalesef ki iş hayatında bunların hepsinden bahsetmek mümkün. Bir kadını giydiği kıyafetlerle yargılamak, bakışlarla taciz etmek, rızası olmadığı halde zorla konuşmaya çalışmak, çalışan erkeklere oranla düşük maaş vermek, cinsiyetinden ötürü terfi vermemek, kadın olduğu için aşağılamak, görünmezmiş gibi davranmak, doğum izninde sorun çıkarmak, mobbing uygulamak veya herhangi bir istismarda bulunmak şiddettir. Eğer çalıştığınız işte bunlardan en az birine maruz kalıyorsanız şiddete ve mobbinge uğruyorsunuz demektir.

Pexels
Farkındalık Eşitsizliğin Önüne Geçmez
 
  Birçok iş yeri; 8 Mart’ta etkinlik düzenleyerek, kadına yönelik şiddete dur diyerek veya kadın hakları konusunda ne kadar hassas olduklarını belirterek kadınları ne kadar iyi anladıklarını ve kadınlara çok iyi çalışma koşulları sunduklarını iddia ediyorlar. Yapılan bu etkinlikler ve farkındalık çalışmaları, eğer kendi şirketlerinde çalışan kadınlara eşit davranmıyorlarsa, hiçbir anlam ifade etmiyor. Gördüğümüz birçok şirket, kendi vicdanlarını rahatlatmak için 8 Mart etkinliği düzenliyor. Bu şirketlerde çalışan kadınlar; eşit ücret almıyor, sömürülüyor, istismara uğruyor, mobbinge ve tehdide maruz kalıyor. 

Pexels
Eşitsizlik İş Alımlarında Da Boy Gösteriyor
 
  Yapılan iş görüşmelerinde birçok kadın, yalnızca kadın oldukları için işe kabul edilmiyor. Sahip oldukları CV, ne kadar dolu olursa olsun eksik görülerek eşitsizliğe ve ayrımcılığa maruz kalıyor. Yani iş hayatından önce, iş görüşmelerinde de cinsiyet eşitliğinin var olmadığını söyleyebiliriz. 

Pexels
Görünmezlik Paradoksu Mağduru Kadınlar 
 
  Tıpkı hayatımızda olduğu gibi iş hayatında da erkek egemenliği üstün. Bu üstünlük, çeşitli kavramların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunlardan bir tanesi de “görünmezlik paradoksu”. Görünmezlik paradoksu, erkeklerin egemen olduğu iş yerlerinde, kadınların yaşadıkları görünmezlik olarak nitelendiriliyor. Bu görünmezlik durumunun paradoks olarak nitelendirmesinin nedeni: Kadınların cinsiyet olarak görünür olduklarında meslekte görünmez olmaları; meslekte görünür olduklarında ise cinsiyet olarak görünmez olmalarıdır. Kısacası bu paradoksa göre kadınlar, meslekleri ve kimlikleriyle aynı anda görünür olamıyorlar.  
 

Pexels
İş Hayatında Kadına Yöneliş Şiddetin Önüne Nasıl Geçilir?
 
   Bu şiddetin önüne geçmek, her birimin erkek egemen politikayla yönetilmesinden dolayı zorlayıcı olabilir fakat imkânsız değildir. Eğer iş yerinde herhangi bir istismara maruz kalıyorsanız yetkili birimlere dilekçe verebilir, yargıya başvurabilirsiniz. Ardından da failleri gerekli yargı kurallarına uyarak teşhir edebilirsiniz. Sizinle aynı işyerinde çalışan, aynı sorunları yaşayan birden fazla kadın olabilir. Birlik olarak, bu ayrımcılığın ve eşitsizliğin üstesinden gelmek daha kolay olacaktır. Elbette bu işlemleri yaparken kanunen nelerin uygun olup olmadığını önceden araştırmanız gerekir. Kimsenin size mobbing veya şiddet uygulamaya hakkı olmadığını unutmamalısınız.
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?