İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Cinselliğin En Tehlikeli Hali: Sadomazoşizm

Evet sevgili BOBOscope okurları, yine yeniden kapalı kapılar ardında konuşulan ve yaşanılan bir konuyu aydınlatmak adına sizlerleyiz. En doğal en insani ve bazen en duygu dolu anların ev sahibi olan cinsellik, bu içerikte en vahşi en sınırsız ve en acımasız güdü ile karşımıza çıkma hazırlığında. Kimine göre bir hayli korkutucu kimine göre de oldukça libido arttırıcı bir etkiye sahip olabilen, cinsellik anında acı vermekten haz duyma ve bile isteye can acıtmayı arzulama haline dair merak ettiğiniz şeyler varsa, günlük hayatta sohbetlere pek rahat entegre edemeyeceğiniz bu konuyu bizimle konuşmaya ne dersiniz? Kahvelerinizi içmeyi unutmayın, malum içeriğimiz, hayrete bağlı küçük unutkanlıklar yaşamanıza sebebiyet verebilir. Huzurlarınızda cinsellikte sadomazoşizim…

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :2 Bardak

365 Days
Cinsellik ve seks dendiği zaman herkesin pür dikkat kesildiği ve ben böyle konuları hiç sevmem diyenlerin bile gizliden gizliye öğrenmek için can attığı “cinselliğe dair” konusu, geçmişten günümüze en çok merak edilen ve sınırların zorlanmaya en müsait olduğu konular arasındaki yerini gün geçtikçe sağlamlaştırmakta. Git gide sınırsızlaşmaya başlayan insanın, en doğal güdüleriyle hareket ettiği haline sınırlar çizmesi, pek de güzel sonuçlara mahal vermeyecektir sanıyoruz ki. “Sınırsızlığında bir sınırı vardır!” diyen sitemlerinizi duyar gibiyim fakat kimsenin sınırına kimse karışmaz efendim. Hadi buyurun, sınırsızlığın bile sınırlarının zorlandığı, acımasızlığın en mükemmel ilacının yine acı olduğu sadomazoşizim neymiş biraz daha yakında bakalım…

365 Days
Sadomazoşizm ve Cinsel Hayat

Sadomazoşizmin tam olarak ne olduğuna dair küçük bir tamın yapmakta fayda var sevgili okurlarımız. “Cinsel Sadizm” olarak da bilinen bu kavram bir kişinin başka bir kişiye fiziksel ya da psikolojik acı yaşatmaktan cinsel zevk aldığı davranışlar” olarak karşımıza çıkmakta. Günlük hayatımızda da sıkça kullandığımı sadizm kelimesinin cinsel hayata evrilmiş hali, tam olarak gözünüzde bir şeyler canlanmasına yardımcı olacaktır eminim ki. Başkalarına hor davranmaktan ve fiziksel zarar vermekten keyif alan birtakım kişilerin özellikle bunu cinsellik kapsamı altında yapması bu kapsamda keyif aldıkları ne büyük “cinsel fantezi” anlamına gelmekte. Genellikle mazoşit yani kabaca “acı hissetmekten keyif duyan” insanlarla birlikte olabilen sadomazoşistler, bu kombinasyonla birlikte ne denli sınırsız bir yapıya sahip olduklarını da kanıtlar nitelikte.

Kiminin hayatını renklendiren ve daha da heyecanlı bir haline getiren sadomazoşizm, kimisi için tüm sosyal ve cinsel hayatını baştan aşağı yerle bir edecek bir etkiye sahip olabilmektedir. Tam bu noktada asla engellenemeyen ve ürkütücü cinsel güdülerin devreye girmesiyle sosyal çevre ve yakınlık seviyeleri değişebilir. Tüm talihsiz olaylar silsilesinin sonucu, bireyi yalnızlaştırdıktan sonra yalnızca sadist cinselliğin hâkim olduğu bir hayata yuvarlayabilir. Bireyin ruh hali ve sosyal konumu için oldukça tehlikeli olabilecek bu durumun onarılması psikoterapi sayesinde mümkün kılınmıştır. Peki sadomazoşizm etkisi nasıl ortaya çıkar ve bu eğilim nasıl anlaşılır?

Genellikle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan cinsel sadizme dair eğilim, önceleri düşüncelerde sonraları ise düşüncelerini onaylayıp eyleme dökülmesini onaylayacak bir beden üzerinde tezahür etmeye başlar. Genellikle mazoşistlik eğilimi gösteren bu kişiler, bir bakıma bu birliktelikle hem kendilerini hem de karşı tarafın sahip oldukları fantezileri keşfetmesini sağlamaktadır. Yaşanan ilk cinsel sadist deneyimin ardından sadomazoşizm eylemi gösteren bireylerde, özellikle ilk 6 ay içerisinde oldukça yoğun bir şekilde tekrarlayan karşı konulmaz cinsel güdüler ve uyarıcı fanteziler olarak kendini göstermeye devam eder.
Psikolojik açıdan bir cinsel bozukluk olarak bahsedilen sadomazoşizim, aynı zamanda anti sosyal kişilik bozukluğu olarak da bilinmektedir. Cinsel sadizmin hayatını ele geçirmiş olduğunu düşünen bir bireyin bundan kurtulmak için başvurabileceği iki yol mevcuttur. Araştırmalara göre psikoterapi ya da nörocerrahi,sadomazoşizmden kurtulmak için oldukça etkili yöntemlerdir.

Acı ve zarar vermekten zevk almanın yanı sıra bundan özellikle cinsel bir haz duymak pek alışılageldik ve normal kabul edilebilecek bir şey değildir hak verirsiniz ki sevgili okurlarımız. Tüm bu konunun haricinde, her bireyin kendi iç dünyasında saklı olan, nedenli ya da nedensiz birden fazla fantezinin mevcut olduğunu düşündüğümüz zaman bunların bizlere, sosyal ve mesleki hayatımıza ve en önemlisi ruhumuza zarar vermeyeceğinden emin olmak ve aksi bir durumda kendimizi nasıl koruyabileceğimize yönelik daha uygun bir yol izlemek, en doğru karar olacaktır.
Yukarı Kaydır