SEYAHAT

Buzun ve Ateşin Buluştuğu Topraklar: Patagonya

Alışılmışın dışında farklı mevsimlerin yasandığı bir coğrafyaya uzanmaya ne dersiniz? Patagonya’da göllerden şelalelere, buzullardan karlı zirvelere, görsel bir şölene şahit olmak için her yıl milyonlarca turist yaşamın tadını bu noktada çıkartıyor. Aynı zamanda bölgede balinalardan penguenlere, deniz aslanlarında uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce farklı canlı yaşıyor. Hepsi de doğal ortamında! Arjantin ile Şili arasında kalan Patagonya’yı hep birlikte keşfetmeye hazır mısınız?

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :11 Haz 2021
Süre :3 Bardak

Hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, bu topraklara Tierra del Fuego deniyor, Türkçe karşılığı ise Ateş Toprakları... Yaz aylarında bile ısının 3-5 dereceyi geçmediği, sakin, huzurlu insanların yaşadığı, nüfusun 150.000’i geçmediği Patagonya’nın başkenti Ushuaia daha önce gördüğünüz şehirlerden biraz daha farklı. Havası soğuk ama insanları sıcacık ve rahat. San Martin adı verilen bir ana alışveriş caddesi, bir de ona paralel limanın bulunduğu sahil caddesi olan Maipu Caddesi’nden ibaret şehir merkezi, güzel cafeleri ve restoranlarıyla insanı bir anda evindeymiş gibi hissettiriyor. Güney Amerika kıtasının en güneyinde bulunan Patagonya, ‘dev ayak’ anlamına geliyor ve bu ismi çok eskiden bu topraklarda devlerin yaşadığına inanıldığı için alıyor. Arjantin ve Şili toprakları arasında kalan bir bölge olan Patagonya’yı gezerken sürekli bu iki ülke arasında giriş çıkış yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da farklı ve keyifli bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Dilerseniz şimdi Patagonya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerine doğru bir yolculuğa çıkalım!

Perito Moreno Buzulu

Arjantin Patagonyası’nın görülmeden gidilmemesi gereken sayılı yerleri arasında yer alan Perito Moreno Buzulu ziyaretçilerini hayran bırakmaya her geçen gün daha da fazla devam ediyor. Bu buzul adını Kaşif Francisso Moreno’dan alıyor. Erimeyen üç buzul arasında Pategonya’nın ziyaretçi akınına uğramasında önemli rol oynuyor. Normalde 30 km uzunluğunda olan bu buzul bazen de L şeklindeki “Lago Argentino” ile birleşerek adeta doğal bir barajı andırıyor. Erimeyen buzulları görmek için Perito Moreno Buzul’ları sizleri isminin tam aksine tüm sıcaklığıyla ve aynı zamanda berrak suyu ile kucaklıyor.

El Chalten

El Chalten El Calafate’nin kuzeyinde kurulmuş olan bir kasaba. Kasabanın kuruluş nedeni olarak ise Arjanti’nin Şili ile olan sınırının güvenliğini sağlamak adına kurulmuş olduğu biliniyor. Bu durum günümüzde böyle devam etmemekte kasaba ziyaretçilerini var olan turizm alanı adına karşılıyor. Özellikle de dağcılar trekking tutkunları için El Chalten vazgeçilmez noktalardan biri. Aynı zamanda konaklamak için şirin otellerinin yer aldığı bu kasaba’nın restoranları da yemek esnasında insanları eğlendirmeye devam ediyor.

Castro

Patagonya’nın tüm heyecanını seyahatiniz esnasında bir kez daha yaşama adına Castro adasını ziyaret etmeyi unutmayın. Burada eski ve aynı zamanda ahşaptan yapılmış olan pek çok kiliseyi de görmeniz mümkün. Bir nevi kiliseleri ile meşhur da denilebilir. Uğrayamam diye düşünmeyin! Yola zaten Şili üzerinden devam edecek olmanız bu durumu ortadan kaldırmaya yetiyor. Feribotların da kalktığı konumda yer almasından dolayı sizleri kucaklayan bu kasabaya sizde ziyaretiniz ile kucak açın. Meydan da yer alan kiliseleri gezdikten sonra yol üzerinden devam edebilirsiniz.

Bariloche

Arjantinde bir şehir olan Bariloche tüm güzelliğiyle zaten Arjantin halkının hayran olduğu yerleşim yerlerinden birisi. Türkiye’de yazlıklara kaçan kişiler çoğunlukta olduğu kadar burada da Arjantin halkı yazları Bariloche ‘ye akın ediyor. Arjantin’in en pahalı şehri olmasının nedeni olarak ise yapılan bu akımlar neden gösteriliyor. Adeta doğal güzelliğiyle ün kazanmış Bariloche Sağları, trekking rotaları ve gölleri ile meşhur. Sizler de yoğun iş temposunun yorgunluğunu doğanın sunmuş olduğu huzurla Bariloche ‘ de yakalayabilirsiniz.

Puerto Natales

Burası da trekking rotaları ile ünlü bir liman şehri. Fakat aynı zamanda da Pategonya’nın en iyi yerleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Görülmesi gereken çok fazla yere sahip olduğu için gelmeden önce bir başlangıç planı yapmanız sizin için iyi olacak. Ayrıca sizde bir trekking tutkunu iseniz en güzel manzaraya sahip Torres Del Pain’i ziyaret etmeyi de unutmayın.

Ushuaia

Sizleri henüz gitmeden görsel olarak bile büyülemeye yeten Ushuaia çevresinde yer alan o güzelim milli park ve penguenleri de görmek isteyenlerin düşünülerek adaya turların düzenlenmiş olduğu eşsiz mekanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Patagonya’nın o büyüleyici güzelliği yanı sıra maddi açıdan da sizleri zorlama ihtimalini düşünerek temkinli gitmenizde fayda olacağını da unutmayınız.

El Calafate

İşte burayı buzulların tam olarak mükemmel görüldüğü yer olarak tanımlayabiliriz. Bu nedenle de Patagonya’nın bir numaralı yeri olarak adlandırılıyor ve bunun hakkını sonuna kadar veriyor. Ayrıca buzulların olduğu Perito Moreno’ya da kolaylıkla gidebilmeniz adına terminalden her yarım saatte bir otobüs kalkıyor. Buz kütleleri adeta eridikçe çoğalıyor. Sürekli yenilenen buz kütleleri ile sizleri de kendisine adeta hayran bırakıyor.

Puyuhuapi

Puyuhuapi’ye gelmeden önce konaklama ihtimalinizi de hesaplayarak gelmenizde fayda var. Ziyaret edilmesi gereken mekanları arasında şelalenin bulunduğu yer görülmeye değer. Puyuhuapi’den şelaleye nasıl giderim diye düşünüyorsanız her sabah Puyuhuapi’den kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kampı sevenler için de şelalenin bulunduğu parkın içerisinde çadır yapma imkanı sunuluyor. Fakat bunun için elinizi çabuk tutmalı ve yerinizi çok önceden belirlemiş olmalısınız.

Villa Cerro Castillo

Bu köy Pategonya’nın huzur dolu mekanları arasında sayılı olarak gösterilen yerleşim yeri olarak biliniyor. İnternet’in de diğer yerlere göre az çekiyor olması sizlere tam anlamıyla kafa dinlemeniz için büyük fırsat sunuyor. Köyün aşağısında altta yer alan gölü ziyaret etmek için sabah saatlerini seçebilirsiniz. Buraya gelirken yanınıza kamp yapmak için çadırınızı, güneşte dahi üşüten bir havası olduğu için kalın giysilerinizi ve daha fazla kalıp kamp yapma ihtimalinizi de düşünerek yanınızda mutlaka yiyecek bulundurmayı unutmayınız.

Rio Tranquilo

Mermer şapelleri ile ziyaretçilerin akınına uğrayan Rio Tranqulio da yer alan mermer şapelleri yakından görmek için çeşitli turlar düzenleniyor. Bu turlar kısa süreli olduğu gibi uzun süreli de olabiliyor. Uzun süreli turları tercih ederek bir kere gelmişseniz tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Tekne ile gitmek yarım saat sürse de teknede üşüme ihtimalinizi de göz ardı etmeyiniz. Yanınızda sırt çantanız almak sizin için iyi olabilir. Patagonya tur listenizde yer alması gereken bir mekan olduğunun kanıtı da sizlere sunmuş olduğu görsellikle ortaya koyuyor.
Yukarı Kaydır