WELLNESS

"Buda ve Öğretisi"nden Öğrenebileceklerimiz

Buda'nın hayatından ve Budizm'den öğrenebileceklerimizin bir sınırı yok gibi görünüyor. Bu sınırsız bilgelik havuzunda konuya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya Budizm'le ilgili zamansız bir başucu kitabı arıyorsanız, İlhan Güngören'in "Buda ve Öğretisi" mutlaka göz atmanız gereken çok değerli bir kaynak.

Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :1.5 Bardak
Ülkemizde Budizm ve spritüel çalışmalar denince akla ilk gelen isimlerden olan İlhan Güngören'in eserleri, Budizm'in sunduğu öğretiler hakkında karşımıza çıkan en temel Türkçe kaynaklar arasında yer alıyor. Bunlardan en bilineni ve muhtemelen konuya en iyi giriş kitabı sayılabilecek eseri Buda ve Öğretisi.
 
Buda'nın hayatını okuyucuyu detaya boğmadan ama konuyu yüzeysel seviyede de bırakmayan bir etkinlikle anlatan Güngören, Budizm'in doğuşunu ve Buda'nın öğretilerinin tarihselliğini yine okuyucuyu sıkmadan, sade ve bilgilendirici bir üslupla sunuyor kitabında. Dünyada milyonlarca kişinin başvurduğu ve yaşamını bu öğretilere göre sürdürdüğü, halen çok etkili olan bu spritüel öğretinin inceliklerini öğrendikçe, ufkunuzun açılması ve yeni yaklaşımlar edinmeniz kaçınılmaz. Eğer konuya yeni giriş yaptıysanız ve Türkçe kaynaklardan başladıysanız, Buda ve Öğretisi'ni kitap listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Pexels
Kitap, oldukça derin bir bilgelik içeren, Budizm'in en temel değerlerinden birini yansıtan bir Buda alıntısıyla başlıyor:"Kendiniz kendinize ışık olun. Dışınızda olan, dışınızdan gelebilecek hiçbir şeyden, kim olursa olsun, kimseden destek dayanak aramayın. Kendinize yalnız gerçeği ışık yapın..."

Budizm'e göre hayattaki acıların temel kaynağı, bilgeliği ve iç huzuru dışardan gelen veya gelebilecek her türlü unsura bağlamaktır. Öğretiler âdeta "mutsuz olmak istiyorsan, kendini dışarıya ve dış dünyanın sunduklarına bağla" der. İçinde yaşadığımız dünyada ve ekonomik sistemde bu öğretiyi tamamen uygulayabilmek ne kadar mümkün tartışılabilir ancak bu bilgelikten azıcık bile pay almayı başarabilenlerin iç dünyasında devrim yaşayabileceğinden hiç şüphe yok.


Pexels
"Bir yandan ben'in bir yanılgı olduğunu, tüm acıların, üzüntülerin benlikten, bencillikten kaynaklandığını öğretisine temel yaparken, öbür yandan tüm öğretiler içinde belki de bireyciliği en ileriye götürmüş olanı Buda'nınki olmalı."

Budizm'deki "ben" kavramı, modern psikolojinin adlandırışıyla "ego"muz, söz konusu insanın hayatta kendi kendine koyduğu engeller olunca karşımıza çıkan en temel kavramlardan. Kendimiz için oluşturduğumuz (bilinçli veya bilinçdışı olarak) benliğimizin kırılganlığı, hayatta yaşadıklarımız karşısında verdiğimiz olumsuz, yıkıcı ve bizi hayal kırıklığına uğratan tepkilerle tezahür ediyor. Hayatta çoğu şeyin doğrudan bizimle ya da bizim benliğimizle doğrudan alakalı olmadığını idrak etmek, budist aydınlanmanın kapılarını açıyor. "Ben"i kırmaya başlamak, özgürleşmenin en öncelikli pratiklerinden sayılıyor.

Pexels
"Buda'nın görüşüne göre dünya ne iyidir, ne de kötüdür. İnsanın mutsuzluğu dünyanın kötü oluşundan değil, dünyayı olduğu gibi, olduğu durumuyla içine sindiremeyişinden, dünyadan verebileceğinden çoğunu istemesindendir."

"Dünya olduğu gibi olan her şeydir." Bu söz Buda'ya değil, meşhur analitik filozof Ludwig Wittgenstein'a ait ama budist öğretinin anlatmaya çalıştığı dünya fikrine muhtemelen en çok yaklaşan önermelerden biridir.

Dünya'nın kendiliğinden "kötü" olduğu fikrine, kötülüğü dünyanın kendisine indirgemeye nasıl alıştıysak, bu düşünce yapısından sıyrılmak için de aynı alışma sürecine adapte olmamız gerekiyor çünkü dünya, kendinden kötü olan ve bu yüzden kötü şeyler yaşadığımız bir yer değil Budizm'e göre. Kendimizi bu zihin yapısında bulmamızın asıl sebebi yine kendimiziz, dünya sadece bizi ağırlayan, "ne öyle ne de böyle olan" bir yer, bir misafirhane. Dünyanın bizi iyilik borcu olmadığı gibi kötülüklerin kaynağı da değil.

İlhan Güngören kimdir?
 
2000 yılında kaybettiğimiz yazar İlhan Güngören, Budizm, Taoculuk ve Zen konularında yazdıklarıyla tanınır. Kurucusu olduğu Yol Yayınları bünyesinde basılan kitapları, Türkçe literatürde Budizm ve spritüel konularla ilgili üretilmiş önemli ve tanınan eserlerdendir. Aynı zamanda çevirmenlik yaparak dilimize kazandırdığı eserlerle de Budizm konusunda Türkçe bilgi havuzunun zenginleşmesinde önemli katkıları olmuştur. En çok bilinen eserleri arasında Zen Budizm: Bir Yaşama Sanatı, Buda ve Öğretisi ve Meditasyon ve Zazen yer alır.

Yukarı Kaydır