Önümüzdeki 5 gün boyunca
SEYAHAT

Bu Yaz Kilyos’ta Yapabilecekleriniz

02 Haz 2021

Yaz aylarında İstanbul çevresinde oturanların bir numaralı kaçamak lokasyonlarından biri olan Kilyos, her ne kadar sadece plajlarıyla biliniyor olsa da daha fazlasına sahip bir yer olarak öne çıkıyor. Muhteşem doğal dokusu ve bir köy izlenimi veren semtteki tarihi yapıları ile Kilyos, İstanbul’a 30 km uzaklıkta yer alırken gittiğinizde sizi karşılayan ortam için buna değdiğini görebilirsiniz. Çeşitli sportif aktivitelerden doğa yürüyüşlerine kadar birçok etkinliği yapabileceğiniz bu şirin köyü tüm olanaklarıyla ele alalım!

Akla İlk Gelen: Plaj ve Koyları İle Piknik Alanları

Kilyos diyince hepimizin aklına ilk deniz, kum ve güneş üçlüsü geliyor. Bu yüzden de birçok kişi için Kilyos, keşfedilecek bir gezi lokasyonundan ziyade sadece denize girip plajda takılıp günü bitirecek bir nokta olarak da görülebiliyor. İstanbul’un en temiz sahil şeridi olduğu söylenirken beach clubları ile de hizmet veriyor. Plajlarında her bahar ve yaz aylarında düzenli olarak yapılan konserlerle de dikkat çeken Kilyos, ne yazık ki pandemiden dolayı bu yıl konserlere ev sahipliği yapamıyor. Kilyos Burnu’ndan Gümüşdere Plajı’na kadar uzanan sahil şeridi ise İstanbul’un en büyük sahil şeridi olduğu söylenmekte. Deniz keyfinizi piknik ile birleştirerek sevdiklerinizle harika bir gün geçirme olanağı sunan yem yeşil piknik alanları ise denizine ek bir diğer artı özelliği oluyor.

Eğlenceli Sporlara Doyacaksınız: Kitesurf, Windsurf, Dalga Sörfü ve Motocross

Kilyos, bulunduğu coğrafi konum sayesinde rüzgarı genelde bol; dalgası ise değişkenlik gösteren bir denize sahip. Dalgasının fazla olduğu bir güne denk gelirseniz ve eğer yüzmeyi tercih etmezseniz bu durumda boşa geldiğinizi düşünmeyin. Çünkü Kilyos’ta yaz aylarında her hava şartında yapabileceğiniz deniz aktivitesi var. İstanbul’da bir numaralı dalga sörfü eğitim merkezi olan konum Kilyos olurken, buradaki dalga seviyesi daha önce hiç sörf denememiş kişilerin sıfırdan başlayıp denemeleri için de oldukça uygun olmakta. Gittiğiniz gün içinde bir günlük eğitim alıp dalga sörfü deneme imkanı bulabileceğiniz gibi bunu süreklilik haline de getirebilirsiniz. Rüzgarının da yıl içinde diğer sörf türlerine olanak sağlayabilecek düzeyde olmasıyla windsurf ve kitesurf sporlarını da orada bulunan eğitim merkezleri aracılığıyla deneyebilirsiniz. Eğer klasik plaj aktivitelerinden ve yüzmekten sıkıldıysanız benim sizlere önerim ise, rüzgarı bol ama dalganın çok fazla olmadığı bir güne denk gelmişseniz windsurf ya da kitesurf; dalganın sık ve çok fazla olduğu bir güne denk gelmişseniz de dalga sörfünü denemeniz yönünde oluyor. Su sporlarına ek olarak karada adrenalin meraklılarına özel ise Kilyos’ta bir de motocross eğitim ve antrenman merkezi bulunmakta. Merkezden gittiğiniz gün eğitim alıp kiralama yaparak gününüzü motocross ile de eğlencenin zirvesinde geçirebilirsiniz.

Gezip Görebileceğiniz Yerleri ve Tarihi Dokusu

İçinizde bir gezgin varsa ve Kilyos’un sunduğu aktivitelerdense gittiğiniz konumu gezerek tüm ruhunu hissedip keşfetmek size daha çok hitap ediyorsa, bu aslında köy olarak geçen semti bir günde gezip bitirebilirsiniz. Kilyos’un tarihi Roma dönemlerine kadar uzanırken ilk akla gelen yer Kilyos Kalesi oluyor. Kilyos Kalesi, Cenevizliler zamanında yapılırken dönemin padişahı 2. Mahmut zamanındaysa restore edilip ortasına bir de su sarnıcı konmasıyla biliniyor. Kilyos Kalesi’nin olduğu noktada bulunan çınar ağacı ise tarihi yapısıyla öne çıkmakta. Buradaki çınar ağacı, söylentilere göre İstanbul’un fethinden sonra Kilyos Kalesi’nin de alınmasıyla bir sembol olması amacıyla 1460 yılında dikiliyor. Tarihi çınarın gövde çevresininse beş buçuk metre olduğu söylenmekte. Tarihi dokusuna ek olarak su terazilerini, taş iskelelerini ve kayıkhanesini de sayabiliriz. Burada bulunan iskeleleri ve kayıkhaneyi görmeden dönmemelisiniz. Piknik alanlarından ziyade iskelede yapacağınız piknik daha çok zevk verebilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?