GLOBAL NEWS

Boris Johnson'a İstifa Çağrılarına İlk Yanıt Geldi

12 Oca 2022

Geçtiğimiz haftalarda, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kendi karantina kurallarını çiğneyerek yaklaşık 100 kişinin davet edildiği bir parti düzenlediğine dair ortaya atılan iddialar gerek medya gerekse halk arasında büyük bir şok etkisi yaratmıştı. İddialara bir de kanıtın eklenmesi ile İngiltere halkı Başbakana büyük oranda sırt çevirmeye ve istifa çağrılarında bulunmaya başlamıştı. Uzun süre sessiz kalan Boris Johnson tarafı, tepkilere nihayet bir yanıt verdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın karantina partilerinin ardı arkası kesilmiyor, halkının tepki ve isyanının da öyle…

2020 yılının mayıs ayı, koronavirüsün kendini ilk tanıttığı, dünyanın her noktasına hızla yayılmaya başladığı ve yine çokça insanın canına mal olduğu bir zaman dilimiydi. Bu zaman diliminde başta İngiltere olmak üzere birçok ülke, sosyallik açısından ciddi sınırlandırmalar yapmak durumunda kalmış, uzun süre boyunca inzivaya çekilmişti. Her ülke kendi sınırlarını çizmiş, kurallarını koymuş ve vatandaşından bu sınırları geçmemesini, kurallara ise uymasını istemişti.

Bu zorlu dönemin ardından yaklaşık 1 buçuk yıl sonra İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a dair ortaya atılan iddialar, yalnızca ülke topraklarında değil, tüm dünyada şok etkisi yaratmış ve birçok insanın tepkisi ile karşılaşmıştı.

ITV
İddialara göre 20 Mayıs 2020 tarihinde, Downing Sokağı 10 Numara’da Boris Johnson ve eşi Carrie Johnson’ın da katılım sağladığı büyük çaplı bir parti verilmişti. Dahası, İngiliz medya organı ITV tarafından yayınlanan ve Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi tarafından partiye katılım sağlaması beklenen yaklaşık 100 kişiye email yoluyla gönderilen bir davetiye, iddiaların gerçekliğini kanıtlar nitelikteydi.
 
“İnanılmaz derecede yoğun geçen bir dönemin ardından bu akşam 10 Numara'nın bahçesinde güzel havanın tadını çıkarmanın ve sosyal mesafeli olarak bir şeyler içmenin iyi olacağını düşündük. Lütfen saat 18.00 itibarıyla bize katılın ve kendi içkinizi getirin!”

The Guardian
Bu, Başbakanlığın ilk skandalı değildi, zira ülke genelinde tüm vatandaşların kesinlikle evden çıkmamasının tembihlendiği sıkı bir karantina dönemi yaşanırken, Downing Sokağı 10 Numara’da Başbakanlık çalışanları arasında çeşitli etkinlikler ve partiler düzenlenmekteydi.
Davetiyenin medya aracılığıyla halk arasına sızması ile Boris Johnson, tüm tepkileri üzerine topladı. Kendi partisi olan Muhafazakar Parti tarafı başta olmak üzere dünya genelinde oldukça ağır bir şekilde eleştirilirken, CNN’in yaptığı bir habere göre Birleşik Krallığın yetişkinlerinin %66’sının da istifasını istediği söyleniyor. Parti skandalı, #DowningStreetParty hashtagi ile Twitter’ın gündeminden de düşmüyor.

 
Olayla ilgili kendisine yöneltilen soruları cevaplamaktan kaçındığı gözlemlenen Johnson, uzun bir süredir konu ile alakalı sessizliğini koruyordu. Bitmek bilmeyen istifa çağrılarına ise beklenen yanıt Birleşik Krallık Parlamentosu’ndan geldi.
 
İşçi Partisi’ne mensup bir vekilin “Boris Johnson'ın yasaları çiğnediği tamamen kesinleşirse istifa edecek mi?” sorusunu, Muhafazakar Parti üyesi politikacı Michael Ellis cevapladı:
 
“Başbakan Johnson hiçbir yere gitmiyor. Başbakan ülkede halkın güvenini korumaya devam ediyor.”
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?