STİL

Bohem ve Nostaljik: Tığ İşi Moda

Büyükanne ve annelerimizden gördüğümüz tığ işi kıyafetler, bu sefer high-end markaların podyumlarında yer alıyor! Gelin tığ işini hayata döndüren markalara beraber bakalım.

Yayın Tarihi :02 Kas 2020
Süre :2 Bardak

Özellikle 2020 yılının yaz aylarında, plaj giyimiyle karşımıza çıkan tığ işi ürünleri, hala oldukça ilgi görüyor. Lüks markalardan, Instagram influencer’larına kadar herkes, tığ işi kıyafetleri sevmiş gözüküyor. Özellikle geleneksel ve bohem bir hava yaratan bu ürünler, uzun bir süre daha tercih edilecek gibi duruyor.

null

Prada

Koleksiyonlarında mutlaka bir veya iki tane tığ işi gördüğümüz Prada’nın bu elbisesi ipek kumaş ile işlenmiş. Bacaklarda yarattığı transparan görüntü ve yakasının kapalı olması sıra dışı bir uyum yaratıyor. Önündeki tığ işi çiçek motifleri ise elbiseye daha da nostaljik bir hava katıyor. Şişik kolları ve bele oturan siluetiyle, Prada’nın bu elbisesi, tığ işini bir adım öne taşıyor. Elbise, € 3,500 fiyat ile şu an alıcı buluyor. 

null

Gucci

Gucci’nin 2020 Pre-Fall Koleksiyonundan olan bu parça, mavi ve fildişi renkleriyle çarpıcı bir kontrast yaratıyor. Çizgili deseni ve sırt dekoltesi ile bu şirin üst, 60’ların sonları ve 70’lerin başındaki moda trendlerinden ilham alıyor. Fiyatı 1400 $ olan bu ürün, tükendiği için şu an satışa sunulamıyor. Bu parçanın aynı dizaynından bir mini elbise de Gucci'nin koleksiyonunda mevcut.

null

Versace

Versace’nin 2020 Pre-Fall koleksiyonunda, kırmızı renk ve çiçek motifleri oldukça ağır basıyor. Tığ işi ürünler ise bu koleksiyonda öne çıkarak canlı renkleri ve çiçek motiflerini orijinal bir şekilde bize sunuyor. Koleksiyonun bu parçası, çoğu tığ işinde olduğu gibi, nostaljik bir havaya sahip. Hem örgü hem de tığ tekniği kullanılan bu hırka, çok samimi bir hava veriyor. Kenarlardaki kırmızı işlemeler, üstünde Versace'nin nin ikonik Medusa kafası bulunan altın düğmeleriyle beraber çok güzel bir dokunuş yaratıyor. Bu hırka ise, 1.100 € fiyatıyla satışta.


null

Dolce & Gabbana

Ünlü İtalyan markası Dolce & Gabbana da tığ işini benimsiyor ve koleksiyonlarında yer veriyor. Tığ işi, sadece elbise veya üst giyim değil, çanta tasarımlarında da oldukça sık tercih ediliyor. Dolce&Gabbana’nın bu ürünü, oldukça eğlenceli ve orijinal. Markanın kendine has “Sicilya” tarzını yansıtan bu çanta, 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan. Çanta, bütünüyle tığ işi olması ve üstündeki el ile dokunmuş “Queen of Heart” yazısıyla hayranlık uyandırıyor. Pom-pom topları, kalp şeklindeki küçük asma kilidi, püskül ve deri detaylarıyla oldukça göz alıcı olan bu çanta hala satışta ve fiyatı 2,934€.

null

UTIN NYC

Tığ işini koleksiyonlarında sıkça gördüğümüz bir başka tasarımcı ise, UTIN NYC. Türkiye’de doğup büyüyen Ilgın Utin, burada aldığı sanat eğitiminden sonra, Milano’da moda tasarımı eğitimi almış. 2014 yılında çıkarttığı ilk koleksiyonu “India Trippin” ile dikkatleri üstüne çekmeyi başaran UTIN, daha sonra New York ve Paris moda haftalarında da koleksiyonlarını tanıtmış. 

Birçok kültürden etkilenen, ve egzotik tasarımlar ortaya koyan bu marka, tığ işinin kıyafetlere kattığı nostaljiden bir hayli yararlanıyor. UTIN, aynı zamanda, Türkiye’de tığ işi yapan zanaatkar kadınlar için de bir topluluk başlatmış. Geleneklere bağlı kalarak, orijinal tasarımlar üreten bu kadınlar, UTIN markasının kendine has özelliklerini ortaya çıkarıyorlar. UTIN’in tığ işi, özellikle bikini ve mayo tasarımlarında kendini belli ediyor. Etnik desenler ve renklerin kullanımı göze çarpıyor.

Lüks markaların etnik ve orijinal parçalar yaratmak için yararlandığı tığ işini siz de öğrenebilir, ve kendinize kazak, çanta, şapka gibi bir çok tasarım yaratabilirsiniz.

Yukarı Kaydır