pexels
WELLNESS

Boğaz Çakranız Tıkanıksa

07 Ara 2021

Konuşmanız gereken yerde sustuğunuzda veya sesinizi duyurmak için avaz avaz bağırdığınızda boğazınızın ağrıdığı oluyor mu? Kendinizi rahatlıkla ifade edebiliyor musunuz? Sesiniz sık sık kısılır mı? Peki, size tüm bunların boğaz çakrasındaki tıkanıklık ile alakalı olduğunu söylesek?

1 Bardak

Boğaz Çakrası, Vishuddha

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çakralar bulundukları bölgenin organlarıyla doğrudan etkileşim halindedirler. Bu sebeple boğaz çakrası da boyun, burun, kulak, boğaz, ses telleri, ağız, dişler ve ense ile direkt olarak bağlantılıdır. Tiroid ve paratiroid salgı bezlerini etkiler, yani dengede çalışmadığında hormonal dengesizliğe yol açabilir. Rengi mavidir. Kendini ifade etmek ile bağlantılıdır ve iletişimi temsil eder. 

İletişim tek taraflı değildir, konuşmak kadar dinlemeyi de içerir. Bu sebeple, iyi bir dinleyici veya iyi bir konuşmacı değilseniz, boğaz çakranızda tıkanıklık olabilir. İyi bir konuşmacı demek, başkalarına vaaz vermek değildir. Burada bahsettiğimiz iyi bir konuşmacı olmak, kendini rahatça ifade edebilmekten geçer. Aynı zamanda kendisini rahatça ifade edebilen insanları dinlemeyi içerir. 

Bu çakra sözlü iletişimle bağlantılı olduğundan, doğru çalışmadığında, diş sıkma, ses kısılması, diş eti problemleri gibi farklı sıkıntılara yol açabilir. Dedikodu yapmak, düşünmeden konuşmak, sözlü iletişim kuramamak, derdini rahatlıkla anlatamamak, hakkını sözlü olarak arayamamak, karşındakini dinlememek gibi problemler, bu çakrada enerji tıkanıklığına yol açar. 

Tiroid bezi büyüme ve gelişme dönemlerinde aktif olarak çalışır ve vücudun metabolik sistemini düzenler. Boğaz çakrasındaki tıkanıklıklar etkilediği bölgelerde sorunlara yol açabilirken, bazen de daha kalıcı problemlere ortam hazırlayabilir. Tiroit bezinin fazla veya az çalışmasına, bu sebeple de baş ağrıları, yorgunluk, bademciklerde iltihaplanma gibi ciddi problemlere de yol açabilir.

küçük ilham kutusu
Boğaz çakrası aktif olarak işlediğinde ise, üçüncü gözdeki duyu görüye karşılık olarak duru işiti şeklinde karşımıza çıkar. Yani boğaz çakrası doğru çalışan biri, çevresinde olan biteni duymayı ve dinlemeyi bilir. Duymak ile dinlemek arasındaki farkı anlar. İyi bir dinleyici olmasının yanı sıra, iyi bir iletişimcidir de. Her ağzına geleni söylemez. Kalbinden geçenleri doğru bir şekilde ifade eder. Boğazını, mecazi anlamda temiz tutar. 

Kompleks duygusu boğaz çakrasının dengede olmadığı zamanlarda bizi sarıp sarmalayabilir. Kendini rahat ifade edememek, başkalarında duyduklarımızı fazla kafaya takmak gibi duygular bize kendimizi aşağılanmış hissettirebilir. Bu sebeple, dinlediğini doğru anlamak çok önemlidir. 

pexels
Peki, boğaz çakrasındaki tıkanıklık nasıl açılır? 

Öncelikle kalbinizden geçenleri rahatlıkla ifade edebildiğiniz ortamlarda bulunduğunuzdan emin olun ve tam da bu sebeple hislerinizi göstermekten korkmayın. Ağlamak, bol bol su içmek ve şarkı söylemek, boğaz çakrasındaki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur. Son zamanlarda aklınıza takılan şarkının sözlerine dikkatlice bir bakın. Mutlaka sizin hayatınızda yaşadığınız probleme parmak basacak birkaç kelime içeriyordur. Ve tam da bu sebeple ağzınız, bunu kelimelere dökerek ve içinden dışarı atarak bu hislerden kurtulmaya çalışıyordur. 

Çakranın rengi mavi olduğu için, mavi bir fular veya mavi gökyüzü altında yürüyüş de çakrayı aktive edecektir.

Meditasyon yaparak çakrayı tekrar düzgün çalıştırmak istiyorsanız, rahat bir oturuşa geçerek, tam olarak boyun bölgesinden başlayan, ense ve kulaklarda devam eden mavi bir ışığın dingince sarmal hareketlerle döndüğünü hayal edin.

Ve içinizden şu cümleleri tekrarlayın:

Kendimi rahatlıkla ifade edebiliyorum.
Kendi özümün farkındayım ve bunu seslendirebilirim.
Güvendeyim.
Kendimi rahatlıkla ifade edebilecek güvenli bir yerdeyim. 
Konuşmadan önce söyleyeceklerimi düşünürüm. 
Özümle bağlantıdayım.
Ne hissettiğimi rahatça ifade edebiliyorum. 
Kalbimi dinliyorum.
Başkalarını dinliyorum.
İnsanlar beni dinliyorlar. 
Kendimi rahatça ifade edebiliyorum. 

Bu cümleleri, size anlamlı gelene kadar veya anlamlı gelecek şekilde tekrarlayabilirsiniz. Sadece bunu yaparken olumsuz kelimeler kullanmamaya dikkat edin. “Kendimi ifade etmekten korkmuyorum” cümlesindeki 'korkmuyorum' kelimesi, olumsuz bir eylem olan 'korkmak' kelimesini içerir. Onun yerine "kendimi rahatlıkla ifade ediyorum" cümlesi, olumsuz hiçbir kelime içermediği için olumsuz bir enerjiye de yol açmayacaktır. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?