GLOBAL NEWS

BMW Renk Değiştiren Araba BMW iX Flow'u Tanıttı

07 Oca 2022

BMW, yeni renk değiştiren boya teknolojisini Las Vegas'taki CES 2022'de görücüye çıkardı. E-kitap okuyucularda kullanılan E Ink'e dayanan renk değiştiren boya teknolojisi, BMW iX Flow'da sergilendi.

2 Bardak

Otomobil satın alırken, otomobilin rengi hakkında da bir karar vermek zorunda kalırız. Şimdilerde farklı kişiselleştirme seçenekleri ile otomobillerde birden fazla renk seçeneğinin olduğunu görüyoruz. Ancak yine de iki farklı renk arasında kararsız kaldıysanız, BMW'nin yeni renk değiştiren boya teknolojisi size yardımcı olabilir. Yeni teknolojilerin büyük gösterisine sahne olan Amerika Birleşik Devletleri Las Vegas’taki CES Fuarı 2022 tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’den Togg’un katıldığı bu büyük etkinlikte BMW’nin kozu ise renk değiştiren araç teknolojisi oldu. Renk değiştiren BMW modelinin yanı sıra en hızlı elektrikli BMW, yapay sesli BMW gibi yeni teknolojiler de dikkat çekiyor.

BMW’nin Flow – E Ink renk değiştirme teknolojisi, iX modelinin üzerinde otomobil ve teknoloji tutkunlarına tanıtıldı. Otomotiv sektörüne yeni bir boyut getiren bu teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak gövdenin istenilen rengi alabilmesine olanak sağlıyor. Bu teknoloji açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğurma özellikleri dikkate alınarak geliştirildi. Araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutabiliyor. Bu sayede otomobilin klima sistemi; araç içini soğutmak veya ısıtmak için daha az efor sarf ederek, enerji tasarrufu yapabiliyor. Yeni BMW i4’te yer alan 6 farklı sürüş moduna göre değişkenlik gösteren BMW IconicSounds Electric; otomobilin içindeki ambiyansı da BMW Curved Display’in görsel olarak desteklemesiyle tamamen değiştirebiliyor. Ayrıca iDrive aracılığıyla bu sesler tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

BMW iX Flow’un dış yüzeyi saç teli kalınlığına eşdeğer ölçekte milyonlarca mikrokapsülden oluşuyor. Bu mikrokapsüller negatif yüklü olduklarında beyaz, pozitif yüklü olduklarında ise siyah renge dönüşüyor. Seçilen renk ayarına göre E Ink teknolojisi; renk pigmentlerinin elektrik alanı vasıtasıyla beyaz veya siyah mikrokapsüllerin yüzeyine toplanmasına ve böylelikle de araç gövdesinin renginin değişmesini sağlıyor. Yeni BMW iX M60, ön ve arka akslarda yer alan elektrik motorları sayesinde 619 bggüç üretiyor. Maksimum torku 1000 Nm’den fazla olan ilk BMW otomobili olma özelliği de taşıyan Yeni BMW iX M60, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,8 saniyede ulaşıyor. WLTP normlarına göre otomobil, tam şarjla 575 km mesafe gidebiliyor. Yeni BMW iX M60 sadece 10 dakikalık şarj ile 150 km menzile kavuşuyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?