unsplash
SCOPE

Biyomimikri ve Örnekleri

22 Haz 2021

Tasarımcılar yıllardır doğadan ilham alarak kendi ürünlerini yaratmakta. Yaratıcılığı ve yetenekleri ortaya çıkartan doğamız, birçok insan için ilham kaynağı oluyor. Peki, biz doğanın getirisi olan ilhamı ve tasarımları somut olarak nasıl tanımlayabiliriz ve bu durumun örneklerini nasıl inceleyebiliriz? Bu yazımızda, sizler için biyomimikrinin ne olduğunu ve örneklerini kaleme aldık.

1.5 Bardak

waves of change
Biyomimesis ve biyomimetizm olarak da bilinen biyomimikri, doğadaki canlı ya da cansız varlıklardan yararlanılmasına dayanan bir kavram. Yeni tasarımların ve ürünlerin ortaya çıkartılmasında büyük etkileri olan doğa, bizleri birçok canlı ve cansız mevcudiyet ile buluşturmakta. Bizler de bu canlılardan ya da cansızlardan destek alarak kendi ürünlerimizi üretmekteyiz fakat biyomimikrinin tam anlamıyla bahsi geçen varlıkların taklit edilmesi olmadığını sizlere belirtmek istiyoruz. Bir başka deyişle, doğa bizlere birçok kaynak sunmakta ve bizler de bu kaynaklardan yardım alarak kendi yolumuzu çizmekteyiz. Nasıl bu kaynakların tıpa tıp aynısını yaratmıyorsak onlardan çok da uzaklaşmıyoruz.

unsplash
20. yüzyılın sonlarına doğru literatürde yerini alan biyomimikri kavramı, doğadan esinlenilmesi, ondan ders alınması ve doğanın çeşitli alanlara uygulanmasını baz almakta. Günümüzde, biyomimikrinin rolünün geçmişe göre artışa geçmesi Dünya’da azalan doğal kaynakların daha verimli kullanılması gerektiğini bizlere göstermekte. Peki, biyomimikriden yararlanılırken aynı zamanda hangi faktörlerin de düşünülmesi gerekiyor? Öncelikle, her ne kadar doğadan örnekler incelense de bu örneklerin çeşitli tasarım stratejileri, farklı mekanizmalar ve sistemler ile birleştirilmesi gerekmekte.

we heart it
Temelini doğadan alan biyomimikri tekniği sayesinde sürdürülebilir tasarımlar ve ürünler oluşturulmakta. Doğada yer alan canlı ve cansızların taklit edilmesinin yanı sıra mimari yetenekler, çeşitli el becerileri ve mantığa yatkın süreçler de biyomimikri sürecinde yerini almalı. Doğaya duyarlı projelerin ortaya konulması konusunda yardımcı olan bu süreç, özgün bakış açılarını da tüketiciler ve üreticiler ile buluşturabilmekte. Ayrıca, estetikliğin yanı sıra sürekli karşılaşılan problemlere de biyomimikrinin yardımları sayesinde rahatlıkla çözüm üretilebilmekte. 

we heart it
Kuşların uçuşu, yılanların derileri, karınca yuvaları, kelebeklerin kanatları ve çeşitli bitkilerin farklı dokuları gibi birçok durum biyomimikri sürecinin çalışmasında kullanılıyor. Özetle, hayvanlardan bitkilere bitkilerden cansız varlıklara kadar doğayı ele alan biyomimikri süreci, çeşitli sistemlerin çalışma prensiplerini ayrıntıları ile birlikte insanlarla buluşturarak doğallık ile üretilmiş ürünlerin ya da tasarımların yaratılmasına bir kapı açıyor. Şimdi de biyomimikrinin birkaç örneğine birlikte göz atıp bu sürecin nasıl işlediğini daha iyi anlayalım.

tumblr
Robotlar

Yapay zekanın ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok robot üretilmeye başlandı. Farklı formlarda yaratılan robotlardan bazıları dört bacağa sahip ve bu robotlara biyotaklit robot denilmekte. Dört bacaklı robotların bu ismi almasının sebebi örümceklerle olan benzerliklerinden kaynaklanıyor. Genellikle bu robotlar askeri görevler için kullanılmakta ve gerçekleştirilmesi istenilen görevlere uygun yapı da örümceklerin bacaklarından ve gövdelerin esinlenerek ortaya çıkartılmış. Ayrıca, bu tarz robotların kötü hava koşullarında çalıştırılabilmesi için örümceklerin zıplama, yürüme ve bağımsız hareket edebilme gibi özellikleri de göz önünde bulundurulmuştur. 

unsplash
Helikopterler

Helikopterlerin istenilen şekilde işletilebilmesi için bir denge sistemi gerekmekte ve bu denge sistemi oluşturulurken de yusufçuk böceğinin uçuş stilinden yararlanılmıştır. Ayrıca, helikopterlerin kuyruğu hazırlanırken de yine yusufçuk böceğinin fiziki yapısından destek alınmıştır. 

unsplash
Eyfel Kulesi

Paris’in ünlü kulesi Eyfel Kulesi de biyomimikri sürecinin bir örneği. Bu tarihi sembolün vücudumuzdaki kalça kemiğinden başlayıp dizlerimize kadar uzanan uyluk kemiğinden yararlanılarak tasarlandığını sizlere söylemek istiyoruz. Eyfel Kulesi’nin yapımında birçok demir kullanılmıştır ve bu demirler birbirlerine uyluk kemiğinin yapısı gibi bağlanmıştır. Sağlam ve hafif olan bu kulenin insan vücudundan yararlanılarak ortaya çıkartılan bir biyomimikri sürecinin en iyi örneği olduğu ise apaçık bir şekilde ortada. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?