Unsplash
BİLİM

Bir Mars Projesi: Aldrin Kalesi

Geleceğe dair en büyük projemiz Mars’ta yaşamak! Bu hayalin gerçekleşmesi için biz insanların önünde çok büyük engeller var. İlk olarak bu uzun ve zor yolculuğun getirdiği ölüm riski herkesi tedirgin ediyor. Bu risk öylesine güçlü ve önemli bir problem ki hala net bir adım atılmış değil. Çünkü Dünya’nın şahane ortamında yaşamak için evrimleşen biz insanların böylesine uzun bir uzay yolculuğuna uygun olduğumuz söylenemez. İşte Aldrin Kalesi projesi, Mars’a gitmek için önerilen yollardan bir tanesi…

Yayın Tarihi :24 Kas 2021
Süre :2 Bardak

Unsplash
Hep hayalimizdi gökyüzü! Bir uzay aracı yollayalım derken konu baya büyük bir mesele haline geldi. Hatta birçok bilim insanı, 1980’li yılların ortasında Mars’a rahatlıkla gidebileceğimizi savunurken bunun o kadar da kolay olmadığını zaman içerisinde öğrendik. Konu sadece teknik olanaklar ve bilimsel gelişmeler değildi. Böyle bir yolculuğun tek bir insan bile ölmeden tamamlanması için çok ama çok büyük bütçelere ihtiyaç vardı. NASA gibi kurumsal yapılanmaların siyasetle ve vergilerle olan ilişkisi bunu uzun bir süre imkansız kıldı. Ama SpaceX veya Blue Origin gibi özel şirketlerin ortaya çıkmasıyla birlikte Mars hayali yeniden gündemimize yerleşti. 

Unsplash
Öncelikle NASA ile ortaklaşa çalışan SpaceX, Mars yolculuğu konusunda oldukça temkinli davranıyor. ISS gibi Dünya yörüngesine yerleştirilecek bir araştırma gemisinden ayrılan mekiklerin Mars’a gitmesi planlıyor. Ama bir zamanlar uzaya gidip gelmiş Apollo 11’in astronotu Buzz Aldrin’in çok özel bir fikri var: Aldrin Kalesi! Özellikle yakıt ikmali gibi çok önemli bir sorunu çözdüğünü düşünen Buzz, kale gibi inşa edilecek bir uzay gemisinin, Dünya ve Mars arasındaki döngüsel yörüngeye yerleştirilmesinin mantıklı olacağını savunuyor. Bu yörüngede hareket edecek olan Aldrin Kaleleri, bir defa bu yörüngeye oturduktan sonra artık yakıta ihtiyaç duymadan yol alabilir. Kale benzeri, devasa bir geminin düzenli olarak Mars ve Dünya arasında gidip gelmesi iyi bir fikir gibi görünüyor! 

Unsplash
Döngüsel yörüngede seyahat etmenin en büyük avantajı ise dokuz ay sürmesi planlanan Mars yolculuğunun kısalabilmesi. Bu durum, uzun süre radyasyona bağlı kalma gibi insani sorunları azaltabilir. Ancak yine de bir insanın, Dünya yörüngesi dışında hayatta kalması için güçlü koruma kalkanlarına ihtiyacı var. Aldrin Kalesi’nin büyük ve görkemli olması ile daha korunaklı yaşam alanı oluşturulabilir. Elbette bahsettiğimiz bu kale benzeri bir yapının maliyeti oldukça fazla. Yine de uzun yıllar boyunca kullanılabilecek tek bir gemi, birçok sorunu çözebilir. En azından Buzz'un hayalleri ve planları bu yönde.

Unsplash
Aldrin Kalesi’nin dezavantajlı kısmı ise sürekli aynı yörüngede dönmesi olabilir. Bu yörüngeden asla sapmaması gereken kaleye, Dünya’dan nakil olunacak astronotların gönderilmesi ve daha da önemlisi Mars yüzeyine ulaşacak bir geminin yine bu kale içinde bulunması oldukça önemli bir sorun gibi görünüyor. Oysa SpaceX’in projesinde Dünya yörüngesinden ayrılacak tek bir gemi, Mars’a gidecek ve yine aynı sistemle geri dönebilecek. Bu durumda da geminin küçük ve daha çok yakıta ihtiyaç duyması sorunu doğuruyor. Küçük olması ise astronotların güvenli seyahat imkanını elinden alıyor. Bir bakıma gerek SpaceX projelerinin veya Aldrin Kalesi’nin kendine özgü artıları ve eksiler var. Ancak Aldrin Kalesi, büyük ve konforlu olması ile yakıt ikmali istememesi açısından göz dolduran bir proje. 

Genel olarak Mars’a gitmek için yeterli teknolojiye sahip gibi görünsek de tüm Dünya’nın ortak problemi, seyahat edecek astronotların can güvenliği aslında. İnsan olarak mantığımız ve uygarlık tarihimizdeki dev adımlarla birçok hayali gerçek kıldık. Ama yine insan olmamızın getirdiği dezavantajlar ile Dünya’dan ayrı bir yerde yaşama fikri, uzun vadede bizi en çok zorlayan konu. Tabi bu büyük sorunları çözdükten sonra bilim insanlarını zorlayacak önemli bir tartışma konusu daha var: Mars’ta nasıl hayatta kalacağız? Beslenme, oksijen, su ve radyasyon gibi onlarca büyük sorun, Mars’a ulaşmaktan çok daha önemli… Gelecek yıllar içinde, bu sorunları çözüp çözemeyeceğimizi hep birlikte göreceğiz.

Yukarı Kaydır