SEYAHAT

Bir İlginç Temalı Tokyo Kafeleri

Japonya, zekasına ve yeteneklerine hayran olduğumuz bir ülke. Bizi daha ne kadar şaşırtabilir, derken, gördüklerimizin ve beklentimizin çok daha üstünde bir hamle yaparak yeniden ağzımızı açık bırakıyor. Sizce de artık yalnızca internette dolaşan resimleriyle bile bizi büyülü dünyasına hapseden bu eşsiz ülkeye ve neon ışıklarıyla başımızı döndüren başkenti Tokyo’ya seyahat etme zamanımız gelmedi mi? Işıkları, manzarası ve canlı hayatı derhal bir bilet almanız için yeterli bir neden değilse, bir de dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız bu ilginç temalı kafelerine göz atın deriz. Kararınızın değişeceğine hazır olarak tabii…

Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Ninja Akasaka
 
Japonya tarihinin efsanevi gizli ajanları Ninjalar tarafından kuşatılmış, daha doğrusu onlar tarafından işletilen bir kafe… Akasaka’da konumlanan bu yüksek kalite restoranda yemeğiniz Ninjalar tarafından hazırlanıyor ve yine Ninjalar tarafından servis ediliyor. Eski Ninja sığınaklarından ilham alınarak yapılan mekan, gizemli ve karanlık bir labirenti andırıyor. Bu esrarengiz mekanda yerini aldıktan sonra ilginç görseller eşliğinde sunulan yemeklerinizin tadına bakabilir, bu sırada Ninjalar tarafından sergilenen sıra dışı gösterilerin de tadını çıkarabilirsiniz. Yerli yabancı birçok insanın ilgi odağı olan bu muazzam restorana adım atabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir, aman dikkat.

The Lockup
 
Her şeyden tema olur da hapishaneden olmaz mı? Japonya’da o da olur! Bu akıl almaz kafenin Japonya’da on üç şubesi daha bulunuyor ve bunların Tokyo’da konumlanıyor. Mekan, meşhur bir izakaya olarak biliniyor, bir izakayanın ne anlama geldiğini bilmiyorsanız kısaca, yalnızca içki ve içki yanında iyi giden atıştırmalıkların satıldığı, Japonya’ya has bir bar türü olduğunu söyleyebiliriz. Korku ve ‘escape room’ müptelaları tarafından bir hayli sevileceğini tahmin ettiğimiz The Lockup’ta, içkinizi yudumlayıp atıştırmalıklarınızdan tırtıklayacağınız hücrelerde oturuyorsunuz. Eğlence yalnızca görsel değil elbette, zira siz, kafenin kendisi kadar ürpertici görünümdeki yiyecek ve içeceklerinin tadını çıkarırken ara sıra elektrikler gidebiliyor. İçkilerinizi sıkı tutun, karanlık içerisinde gezinen çalışanlar tarafından korkutulduğunuzda üstünüz başınız alkol olsun istemeyiz.

Moomin Bakery and Cafe
 
Finlandiya yapımı bir çizgi roman olan Moominleri biliyor musunuz? Fin yazar Trove Jansson tarafından yaratılan ve hipopotama benzeyen bu sevimli karakterlerin, Tokyo’da kendi kafeleri bulunuyor. İster bir arkadaşınızla ister yalnız gelin, masanızda mutlaka bir Moomin tarafından eşlik ediliyorsunuz. Konsept olarak kulağa bir hayli çocukça geliyor olsa da yalnız müşterilerin psikolojisinde gözle görülür bir etkinin yaratıldığı iddia ediliyor.

Maid Cafe
 
Japonya’nın beklenmedik temalar, dudak uçuklatan konseptler serisinde belki de en çok uğranılan ve bilinen duraklardan biri de hizmetçi temalı kafelerdir diye düşünüyoruz. Çeşitli manga ve animeler sayesinde de yakından tanıma fırsatı bulduğumuz maid cafelere adımınızı attığınız anda, gerçekten de kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz, zira hizmetçi kostümlü çalışanlar sizi “Evinize hoş geldiniz, efendim” diyerek karşılıyorlar! Sevimli dekorasyonlar, güler yüzlü çalışanlar ve eğlenceli gösterileri ile yerli yabancı birçok ziyaretçisini kendine hayran bırakan bu kafelerin büyülü dünyasını daha yakından keşfetmek için çeşitli lokasyonlar aramaya derhal başlamalısınız!

Kawaii Monster Cafe
 
Göz alıcı sokak sanatlarının yanı sıra, çeşitli moda mekanlarıyla bilinen ve Tokyo, Shibuya’da bulunan bir semt olan Harajuku’nun canlı, renkli ve enerjik kültürü, tek bir mekan içerisinde bir araya getiriliyor! Japonya’yı gören görmeyen herkesin haberdar olmak ve -eminiz- hayatında en az bir kez ziyaret etmek isteyeceği Kawaii Monster Cafe, sevimli dekorasyonları, devasa heykelleri ve farklı bir boyuttan geldiğini düşünebileceğiniz garsonları aracılığıyla, kapı eşiğinden attığınız o ilk adım ile büyülü bir dünyaya geçiş yaptığınızı gösterebiliyordu. Kafenin kendisi kadar ilgi çekici olan yemekler ve içecekler ile karnınızı doyurmanız mümkünken, ihtişamlı gösterilerden gözünüzü ayırmanız mümkün değildi. Ne bu geçmiş zaman eki, diye soruyor olmalısınız. Öyleyse size kötü bir haberimiz var: Japonya’nın bu ikonik kafesi maalesef Covid-19’a yenik düşerek kalıcı olarak kapanma kararı aldı.
Yukarı Kaydır