KÜLTÜR/SANAT

Bir Film Önerisi: Nefesini Tut

İyi işlenmiş ve belirli bir amacı olan kötü karakterlerin özel bir taraftar kitlesi olduğunu düşünüyorum. Özellikle adaletsiz bir dünyada yaşadığını farkında olan kötü karakterlerimiz, kendilerini savunmak zorunda kaldıklarında hikâyeleri de bir o kadar çekici hale geliyor. Nefesini Tut filmi, önce pek tanıyamadığımız ama olaylar ilerledikçe beğenimizi kazanan kör ve yaşlı bir askerin hikâyesini anlatıyor. İki filmden oluşan seride, Norman Nordstrom isimli kör karakteri anladığımız ve sevmeye başladığımız kısım maalesef ikinci filmde kendini gösteriyor. Ama yine de izlemesi keyifli bir dram ve gerilim filmi olarak fena sayılmaz. Bu iki filmlik seriyi ve Norman karakterini inceleyeceğimiz bu yazı, ufak spolier içerebilir.

Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :2 Bardak

2016 yapımı Nefesini Tut filmi, beklediğinden fazla ilgi görünce serinin ikincisi de çekilmiş gibi görünüyor. Hikâye genel olarak yalnız yaşayan kör bir adamın evine giren bir grup acemi hırsızın başına gelenleri ele alıyor. Film tam komedi tadında bir hikâyeye dönüşecekken Norman isimli bu yalnız adamın trajedisini öğrenmeye başladıkça gerilim unsuru da ortaya çıkmaya başlıyor. Norman, yıllar önce bir kazada kızının ölümüne sebep olan insanlardan yüklü bir miktar tazminat almıştır. Üç gençten oluşan acemi çete ise ufak çaplı hırsızlıklarını bir üst seviyeye taşımak ve bu kör adamın evindeki “kan parasını” almak için bu adamı gözlerine kestiriyorlar. 

pinterest
Yaşlı ve kör bir adamın evine girip paralarını çalmak ne kadar zor olabilir ki, diye düşünüyoruz ilk aşamada. Ancak Norman’ın bir savaş gazisi olmadan önce oldukça iyi bir askeri eğitimden geçmesi tüm denklemi bozuyor -ki bence filmin en iyi buluşu burada başlıyor. Diğer duyu organları oldukça gelişmiş olan Norman’ın, iyi eğitimli bir köpeği olsa da onun asıl silahı kendi zihni ve bedeni aslında! Üç kişilik acemi çetenin bunu anlaması kısa sürüyor ve içlerinden birisi, feci şekilde ölüyor. Artık gerilim başlayabilir! Kısa sürede, bir evde sıkışan iki genç ile onları öldürmeye çalışan kör bir adamla baş başa kalıyoruz. Güzel fikir, demekten kendinizi alamıyorsunuz. 

Savaştığı zamanlarda iyi bir asker olduğunu anladığımız Norman’ın ilk etapta kendini korumaya çalışan, kör bir adam olduğunu düşünüyoruz. Neredeyse ilkel güdüleriyle ve kusursuz eğitimiyle bir avcıya dönüşen Norman, evindeki iki genci bulmak ve onlardan kurtulmak zorundadır. Filmin, neredeyse tek bir evde geçmesine rağmen bu kadar heyecanlı ve soluksuz izlenmesi hem Norman’ın becerileri hem de sıkışık mekan kullanımının başarısına bağlı gibi görünüyor. Gençler kısa sürede, Norman’ın aslında göründüğü gibi muhtaç bir adam olmadığını anlıyorlar. Sanırım, hiç kimse böyle kusursuz savaşan bir askerin avı olmak istemez. 

Yandex
Hırsızlık yapmak için eve giren gençlere odaklanacak olursak Rocky isyankar bir genç kadın, Alex ise ona aşık bir gençtir. Rocky, ufak kız kardeşi için daha iyi bir hayat arzu ederken Alex, bu güzel kadına olan aşkını, onu kurtarmak için canını ortaya koyarak ifade ediyor. Basit bir soygundan sonra yollarının ayrılacağını düşünürlerken artık aynı cehennemin içindedirler. Kör bir adamın kalesinden kaçmak ise hiç de kolay olmayacaktır. Ta ki Norman’ın bodrumuna yanlışlıkla girdikleri ana kadar tüm film, bir av ve avcı macerası şeklinde devam ediyor. Bodrum katındaki kadın, Norman karakterinin acılarını ve öfkesini yansıtsa da temelde ne kadar kötü bir adam olabileceğine tanıklık ediyoruz. 

ecartelera
Birinci film, Norman karakterinin kötülüğünü ve derinliğini tam olarak açıklayamıyor. Ancak ikinci filmdeki kurgu, yalnız ve öfkeli bir babanın neler yapabileceğini çok daha iyi yansıtıyor. Şahane bir film olmasa da iyi bir gerilim ve kötü kahraman filmi izlemek isteyenler için hoş bir seçenek Nefesini Tut. Vaktiniz varsa iki filmi arka arkaya izlemenizi tavsiye ederim. Son olarak Norman karakteri ve hikâyesi çok daha iyi kurgulansaydı, sinema dünyasında iz bırakan bir kötü karakter daha kazanmış olabilirdik, diye düşünmekten kendimi alamıyorum. 
Yukarı Kaydır