Bir Balerin Gibi Egzersiz Yapın: Barre Fitness
pexels
SPOR

Bir Balerin Gibi Egzersiz Yapın: Barre Fitness

Özellikle son dönemde insanların spor faaliyetlerine daha fazla ilgi gösterdiği bilinmekte. Yeni deneyimler ve ilginç tarzlar keşfetmek de bu aktivitenin keyifli kısmını oluşturuyor. Fitness, yoga ve pilates toplumda en çok bilinen ve ilgi gösterilen rutin spor aktivitesi seçeneklerinden. Bunun yanında biraz da sıradanlaşmaya başladığı için sıkıcı seçenekler olarak görülebiliyorlar. Spor rutinlerinden sıkılanlar için ilgi çekici bir egzersiz türü daha var. Daha estetik ve çok daha yönlü bir spor türü. Haliyle daha da ilgi çekici: Barre Fitness.

Editör :Esra Mutlu
Yayın Tarihi :27 Eki 2021
Süre :2 Bardak

pexels
Barre Fitness kısaca Barrefit olarak da biliniyor. Bir diğer ifade edilişi ise barre workout. Bu spor türünün oluşumunda baleden ilham alındığı bilinmekte. Barrefit, balerinlerin ısınma ve esneme çalışmaları için bar önü egzersizleri herkesin uygulayabileceği bir hale uyarlanırken, balenin estetik çizgisi ile yoga ve pilatesin etkisi birleştirilerek ortaya çıkarılmıştır. Son derece keyifli ve ilgi çekici duruşunun yanında kısa sürede etkileyici sonuçlar yaratan bir spor olması da şaşırtıcı faktörler arasında. Barrefit çalışmalarında temel ve sade hareketlerin sık tekrar edilmesi özelliği göze çarpmakta ve bu şekilde kas gruplarının önemli ölçüde geliştirilmesi sağlanmakta. Bu egzersizde en çok odaklanılan kas grubu ise bacak ve kalça kasları fakat elbette tür geliştirilirken, vücuttaki tüm kas gruplarının da egzersize katılması sağlanmakta. Barre workout temel prensibinde ağırlıklar ve diğer spor ekipmanları bulunmamaktadır.

pexels
 Barre fitness aslında uzun zamandan beri var olan bir egzersiz türüyken insanların tanıması ve yaygınlaşması son dönemlerde yaşanan pandemi ile mümkün oldu. Evde egzersiz yapma fikri sayesinde insanlar kendileri için ilgi çekici seçenekler aramaya başladılar. Büyük bir çoğunluğun pandemi döneminde evde spor yapmaya başladığı aşikar. Barre fitness, evde uygulanabilir bir spor türü olması sebebiyle pandemi döneminde harika bir alternatif oluşturdu. Temel olarak barrefit çalışması için bale barına ihtiyaç duyulduğu düşünülse de bu egzersizleri evde yapabilmeniz için sadece bir sandalye de yeterli olacaktır. Balerinlerin esneme ve ısınma hareketlerinin yoga ve pilates ile birleştirilerek güçlendirilmesi sayesinde ortaya çıkan barrefit son derece estetik bir çalışma. Balerinlerin disiplinli estetiği, yoganın esnekliği ve pilatesin efektif yönü bu egzersizde birleştirilmiştir. 

pexels
Bu çalışmaları yaparken keyifli ve sakin müzikler tercih edebilir ve yaptığınız aktiviteyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Buna karşılık olarak egzersizin estetik duruşu sizleri yanılgıya düşürmesin. Hemen belirtelim ki barrefit oldukça etkili bir spor türü. Bu ne demek oluyor? Kas gruplarını oldukça sıkı biçimde çalıştıran ve haliyle şekillendiren bir spor. Bu bakımdan vücut şekillendirme ve geliştirme talepleri için de doğru bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Barre egzersizlerinin özellikle bacak ve kalça kaslarında kademeli olarak da vücudun diğer bölge ve kaslarında önemli etkileri olmaktadır. Aynı zamanda düzenli olarak barre fitness çalışmaları yapan kişilerin duruş ve denge konusunda şaşırtıcı gelişmeler kaydettikleri de bilinmekte. Elbette spor geçmişi olmayan bir kişinin direkt olarak barre egzersizleri yapması pek sağlıklı olmayacaktır. Uzman bir kişi ile çalışılmadığı taktirde kas zedelenmelerine sebep olma riski bulunmaktadır. 

Barre fitness esnekliğin de önemli olduğu bir spordur. Özellikle yoga ile ilişkisi esneklikten gelmektedir. Barre egzersizlerine başlamak isteyen kişilerin haftalık spor rutinlerine yoga, pilates ve ayrı olarak barrefit'i de homojen biçimde dağıtmaları daha sağlıklı olacaktır. Barre fitness ile sert workout günlerinize haftada birkaç gün estetik bir çizgi çekebilirsiniz. Kendinizi bir balerin gibi hissederek çalışmanın küçük neşesi ile kendini keyiflendirebilirsiniz. Daha da önemlisi hayatınıza yeni bir deneyim olarak barre fitnessı ekleyebilirsiniz. Her yeni egzersiz türü ile kendinizi, vücudunuzu, keyif aldığınız ve almadığınız şeyleri daha iyi öğrenebilirsiniz.

Yukarı Kaydır